12:54, wrz 09

Co jeszcze wiemy o kibicu Ekstraklasy?

Ostatnio w prasie i internecie ukazała się w formie podsumowania nasza analiza kibiców Ekstraklasy. Celem badania było poznanie oraz zaprezentowanie demografii i charakterystyki kibica polskiej Ekstraklasy. W tym celu uwzględniliśmy 16 stadionów, na których odbywały się mecze ligowe w sezonie 2018/2019, z których, zebraliśmy bazę danych. Łącznie próba wyniosła 128 342 użytkowników, którzy na stadionie skorzystali z telefonu z aplikacjami zawierającymi reklamy.

Pięć faktów, które opisaliśmy odpowiadając na pytanie "Kim jest kibic polskiej Ekstraklasy?"

  1. Na stadiony przychodzi więcej mężczyzn,
  2. W kwestii wieku, w całej badanej grupie najwięcej jest osób między 36 a 40 r.ż., najmniej poniżej 20 r.ż,
  3. Wśród kibiców jest tylko 8,13% rodziców dzieci w wieku 5-10 lat oraz 1,24% dzieci w tym wieku,
  4. Fani Ekstraklasy nie chodzą na mecze Reprezentacji,
  5. Kibice korzystają z aplikacji randkowych.

6 informacji, które mogły nie wybrzmieć

3,99% analizowanej próby używa aplikacji lub stron bukmacherskich.

Nie jest to wynik zaskakujący, ale skłania do zadawania kolejnych pytań: jak dużą popularnością wśród właścicieli urządzeń mobilnych cieszą się takie aplikacje? Jaki jest stosunek osób obstawiających przez aplikację do ogólnej liczby osób obstawiających mecze piłkarskie? Jak duża część osób obstawiających faktycznie przychodzi oglądać mecze na żywo? Kiedy zakłady są wykupywane najczęściej - z większym wyprzedzeniem / tuż przed meczem / w trakcie rozgrywki? To tylko część kwestii możliwych do zbadania na podstawie danych z urządzeń mobilnych.

Studenci też chodzą na mecze ligowe.

Liczba osób związanych z uczelniami wyższymi stanowi 5,59% analizowanej próby. Patrząc na wyniki poszczególnych stadionów mamy rozbieżność od 2,89% na stadionie KS Cracovia do 6,38% na stadionie Legii. Nie wynika to bynajmniej z udziału wspomnianej grupy w ludności danego miasta - oba miasta - tak Warszawa jak i Kraków - są miastami studenckimi. Ponadto, na stadionie Wisły Kraków, studenci stanowili 6,16% wszystkich kibiców, którzy pojawili się na jednym z meczy w sezonie 2018/19. 

Prawie ¾ kibiców ligowych robi zakupy w dyskontach.

Z całej próby jest to 73,42% kibiców. Procentowo, najmniej wśród grupy osób, które były obecne na stadionie Legii (65,25%), a najwięcej na stadionach Miedzi Legnica i Zagłębia Lubin (odpowiednio 78,20% i 78,21%).

Niewielu wyjeżdża za granicę.

Przynajmniej w ciągu 6 miesięcy poprzedzających badanie. Dla całej próby odsetek tych osób wniósł 6,73%. Rozbieżność dla poszczególnych obiektów wynosi od 3,20% do 9,52%. Procentowo, w celach służbowych lub wakacyjnych, najmniej wyjechało kibiców obecnych na stadionie Jagielloni Białystok, a najwięcej Legii Warszawa.

Analiza kibiców Ekstraklasy - Dane pokazują, że kibice raczej nie korzystają z urządzeń premium.

W badanej grupie jest to 8,42% użytkowników. Przyglądając się wartościom skrajnym - na stadionie KS Cracovia ze smartfonem z wyższej półki spotkamy co dwudziestego kibica, podczas gdy na stadionie Legii nawet co ósmego.

Nie kibicują Reprezentacji, ale są wierni swojemu klubowi.

Kim jest kibic polskiej ekstraklasy? - tylko 0,49% całej próby, w ciągu ostatnich dwóch lat, było przynajmniej raz na meczu reprezentacji. Okazało się, że na meczach ligowych aż ¼ kibiców była co najmniej 10 razy. Najwierniejszych kibiców ma Korona Kielce - 31,24% użytkowników przychodzących na jej stadion było tam 10-krotnie w sezonie 2018/19.

Co więcej na podstawie danych z mobile?

Gromadzenie i analiza danych ze smartfonów pozwala na lepsze poznanie badanych grup. W tym także określenie ich zachowań społecznych czy konsumenckich. Dzięki temu możliwe jest lepsze dopasowanie działań inwestycyjnych i komunikacyjnych. Na tej podstawie można podejmować lepsze decyzje biznesowe odpowiadające na potrzeby konkretnych grup – w tym przypadku kibiców piłkarskich.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy