12:37, wrz 03

O uczestnikach festiwali w Polsce słów kilka

Do tej pory już kilkakrotnie przeprowadzaliśmy analizy uczestników festiwali i wydarzeń muzycznych. Nie tylko w Polsce. Stanowią oni bardzo interesującą grupę badawczą. Mają wiele cech wspólnych, jednak w zależności od danego wydarzenia - posiadają charakterystykę, która ich wyróżnia. Jakie są to cechy? Szczegóły poniżej.

Open’er 2017

W 2017 roku, wykorzystując Geotrapping®, przeanalizowaliśmy 118 000 użytkowników, którzy byli obecni na Open’er Festival w Gdyni. Zaskoczeniem było, że większość analizowanych uczestników (56%) mieszka na co dzień poza 30 największymi polskimi miastami. Uwzględniliśmy również ich demografię i charakterystykę. Podsumowanie z infografiką znajdziecie tutaj.

Despacito w Zakopanem

Na koniec 2018 roku skierowaliśmy się do Zakopanego. Podczas sylwestrowego koncertu bawiło się tam około 90 000 osób. Po raz kolejny wykorzystaliśmy Geotrapping® i zebraliśmy bazę danych obejmującą prawie 75 000 z nich. Niespodzianką było, że więcej osób przyjechało do Zakopanego z Warszawy (7621 osób) niż z Krakowa (6921 osób), który znajduje się cztery razy bliżej. Artykuł oraz infografika z danymi tutaj.

Czy uczestnicy festiwali w Polsce i Rumunii różnią się aż tak bardzo?

W sierpniu 2018 w Bukareszcie po raz 8 odbył się Summer Well Festival. Wydarzenie organizowane przez Orange przyciągnęło ok 20 000 osób. Podczas dwóch dni wydarzenia zebraliśmy bazę obejmującą prawie 5500 użytkowników, którą następnie poddaliśmy analizie. Oprócz przedstawienia demografii i charakterystyki, zestawiliśmy otrzymane wyniki z tymi z Open’era 2017. Jaki był główny wniosek? Jestesmy podobni, ale się różnimy 😉 Więcej przeczytasz tutaj.

2019: Selectivv x Infuture Institute

W tym roku, specjalnie na potrzeby raportu TrendSignals, przebadaliśmy 214 000 użytkowników urządzeń mobilnych, którzy podczas polskich festiwali muzycznych korzystali ze smartfonów z aplikacjami zawierającymi reklamy. Dane zostały zebrane pasywnie w trakcie tegorocznych edycji Open’er Festival, OFF Festival, Audioriver oraz Orange Warsaw Festival. Otrzymane wyniki zostały porównane z średnią dla poszczególnych kategorii obliczoną na podstawie danych z Selectivv DMP z okresu roku poprzedzającego wydarzenia.  

Aplikacje społecznościowe najpopularniejsze 

Podczas analizy zgromadzonych danych, największym zaskoczeniem okazał się wzrost o ponad 232% poziomu używania aplikacji social media przez uczestników festiwali, w porównaniu do średniego dnia w roku. Tak znaczący wzrost mógł być spowodowany wrzucaniem zdjęć i relacji, mających poinformować znajomych i fanów, gdzie się znajdujemy, a następnie sprawdzaniem komentarzy i reakcji na nie, jak również tzw. efektem FOMO – a więc strachem, że coś nas ominie w social mediach.

Co ciekawe, sam udział w festiwalu muzycznym nie generował jednak zwiększenia liczby instalacji aplikacji social media. Z uzyskanych danych wynika, że użytkownicy urządzeń mobilnych nie instalowali aplikacji z powodu wyjazdu – zazwyczaj mieli już je wcześniej.

Nie tylko social media

Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku aplikacji umożliwiających identyfikację wykonawcy czy tytułu utworu, na podstawie zarejestrowanego fragmentu dźwięku. Festiwale nie spowodowały znaczącego zwiększenia instalacji aplikacji Shazam, natomiast osoby, które już ją miały, uruchamiały ją 20% częściej niż zazwyczaj.

Oczywiście nie jest nowością, że uczestnikami festiwali muzycznych są osoby młode, często nieposiadające dzieci. Wśród zgromadzonych danych widzimy natomiast spory udział osób używających aplikacji randkowych (14,20%), czyli prawdopodobnie poszukujących partnera.

W ciągu ostatnich 3 tygodni poprzedzających wyjazd na festiwale, spora część z osób (32%) korzystała również z aplikacji turystycznych (np. Skyscanner, Kayak, Booking). Oznacza to, że mogli oni częściowo organizować swój wyjazd za pośrednictwem smartfona. Ponad 73% uczestników festiwali używa aplikacji streamingowych do słuchania muzyki jak Spotify, Dezeer, Tidal itp.

Awaria Instagrama

Ciekawe zjawisko zaobserwowaliśmy natomiast wśród uczestników tegorocznego festiwalu Open’er. Z uwagi na awarię, przestał działać m.in. Instagram – nie wczytywały się zdjęcia, nie można było również umieszczać stories na swoich profilach. Sprawdziliśmy, więc co w tym czasie robili uczestnicy festiwalu. Ze zgromadzonych przez nas informacji wynika, że 21,42% uczestników reinstalowało aplikację, a więc usunęło ją i ponownie zainstalowało. Natomiast, 9,42% uczestników zdecydowało się na wyszukiwanie i instalację tzw. aplikacji zastępczych (Instagram Alternative), oferujących również dostęp do Instagrama, ale przez zewnętrzne aplikacje.

Wnioski?

Jak widać, aplikacje social media są obecnie ważną częścią życia. Z przeanalizowanych przez Selectivv danych wynika, że potrzeba udostępniania informacji o tym, gdzie jesteśmy i co w danej chwili robimy jest nieodłącznym elementem spędzania wolnego czasu. Otwartym pozostaje pytanie, ile miejsca pozostaje uczestnikom festiwali muzycznych na prawdziwe delektowanie się muzyką i atmosferą danego wydarzenia.

Raport o trendach przygotowany przez Natalię Hatalską i jej zespół, do którego dostarczyliśmy analizę uczestników festiwali znajdziecie tutaj. Także darmowy fragment demonstracyjny 😉

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy