Srebrna 16, Warszawa, Polska
+48 22 354-62-90

Jak dotrzeć z reklamą do użytkowników urządzeń przenośnych?

Mobile marketing daje różnorodne i niezwykle precyzyjne możliwości wyboru odbiorców naszych reklam. Dlatego ważne jest, by przed startem kampanii zastanowić się nad tym do kogo tak właściwie chcemy dotrzeć. Często zdarza się, że kampania nie spełnia zakładanych rezultatów, ponieważ reklama nie trafia do właściwej grupy docelowej.

Po pierwsze, planując kampanię reklamową na smartfony i tablety, można wykorzystać informacje takie jak wiek czy płeć, udostępnione za zgodą użytkownika podczas instalacji darmowych aplikacji. Tym sposobem możemy dotrzeć na przykład wyłącznie do kobiet, które znajdują się w pożądanej przez nas lokalizacji lub przygotować kampanię reklamową skierowaną tylko do osób młodych. Na podstawie przypisanych do urządzenia indywidualnych numerów reklamowych GAID i IDFA możliwa jest identyfikacja danych technicznych urządzenia i skierowania reklamy wyłącznie do właścicieli konkretnych modeli telefonów, użytkowników danego systemu operacyjnego czy klientów wybranego operatora.

Dane o użytkownikach

Niezwykle istotny jest kontekst w jakim wyświetla się reklama. Emisja kampanii w aplikacjach z jednej, bądź kilku kategorii, na wybranych stronach, a także wykluczenie stron i aplikacji, na których nie chcemy by pokazywała się nasza oferta, pozwalają na dotarcie do osób zainteresowanych konkretną dziedziną życia, poświęconych danej pasji, mających ustalone intencje zakupowe. Jeśli promujemy aplikację konkretnego sklepu z ubraniami, będziemy chcieli dotrzeć do osób zainteresowanych modą, instalujących aplikacje z tej kategorii, bądź kupujących odzież poprzez strony mobilne. Jeżeli wypromować mamy produkt dla noworodków reklamę targetować będziemy na użytkowniczki aplikacji dla młodych mam czy kobiet będących w ciąży.
Zainstalowane w telefonie aplikacje i odwiedzane strony mobile umożliwiają poznanie nawyków i zachowań konsumentów. W efekcie możliwe jest kierowanie reklamy do użytkownika na podstawie jego zainteresowań oraz aktywności na urządzeniach mobilnych.

W ramach platformy DMP, Selectivv Mobile House gromadzi i analizuje dane z kanału mobile i na ich podstawie przygotowuje profile behawioralne użytkowników smartfonów. Takie przykładowe grupy profilowe to np.: osoby często podróżujące, osoby słuchające muzyki, gracze czy przedsiębiorcy. Dane te są zbierane w sposób ciągły, w sposób ciągły również aktualizowane i możliwe do wykorzystania w dowolnej kampanii reklamowej.

Informacje o lokalizacji

Ogromną zaletą reklamy mobile jest dostęp, dzięki danym GPS, do informacji o dokładnej lokalizacji użytkownika smartfonu czy tabletu. To umożliwia precyzyjne dotarcie do osób znajdujących się na danym obszarze, np. w pobliżu sklepów, w konkretnym mieście czy regionie. Dodatkowo emisja reklamy może być dopasowana do pory dnia, w której usługa jest świadczona, a użytkownicy są najbardziej skłonni do interakcji z reklamą. Kierując reklamę na urządzenia tych osób, umożliwiamy im na łatwe zaspokojenie bieżącej potrzeby i skorzystanie z oferty od razu po obejrzeniu reklamy.

Oprócz tradycyjnego podejścia do targetowania, tj. geotargetingu, czyli dotarcia do osób, które w danej chwili są w określonej lokalizacji możemy wyróżnić także geotrapping. Jest to technologia pozwalająca na zbieranie danych o osobach w danej lokalizacji i pozwalająca na kierowanie do nich kampanii w czasie późniejszym np.: za kilka godzin, dni lub tygodni. Bez znaczenia jest czy osoba będzie w podobnej lokalizacji, w innym mieście lub nawet państwie – jeżeli będziemy tego chcieli, zobaczy naszą reklamę.

Przykłady kampanii mobile

Przykładem zastosowania kilku sposobów targetowania była kampania zrealizowana dla polskiego dewelopera. Po pierwsze, reklama skierowana była do osób, które odwiedziły w poprzednich miesiącach targi mieszkaniowe (wykorzystanie geotrappingu) lub konkurencyjne inwestycje. Po drugie, kierowano ją również do osób, które znajdowały się w bliskiej okolicy inwestycji (przy wykorzystaniu geotargetingu). Kreacje zachęcały do przyjścia na dni otwarte dewelopera.

Innym przykładem skutecznego targetowania była kampania realizowana dla producenta samochodów na Ukrainie. Jej celem było dotarcie do kobiet majętnych, mieszkających w stolicy kraju. Płeć odbiorców została wybrana na podstawie danych demograficznych, natomiast majętność na podstawie danych geolokalizacyjnych. Wybrane zostały tylko te urządzenia, których właścicielki w godzinach nocnych (23-5) przebywały w droższych dzielnicach Kijowa.

Odpowiednio przygotowana kampania reklamowa, właściwie dobrana grupa odbiorców pozwala na optymalizację kosztów dotarcia do klientów i maksymalizację efektów kampanii.

autor: Dominik Karbowski, wiceprezes Selectivv Mobile House

Related Posts

Leave a reply


FreshMail.pl