Klienci korzystający z aplikacji marki odwiedzają jej sklep stacjonarny ponad 3 razy częściej – Kongres Rynku FMCG

W dniach 28-29 maja w Warszawie odbył się Kongres Rynku FMCG. Wydarzenie było poświęcone wymianie myśli i wiedzy oraz komunikacji pomiędzy partnerami w branży FMCG. Poruszono wiele istotnych kwestii, takich jak: strategie w handlu, łańcuch dostaw, technologie i e-commerce czy lojalność klientów i strategie marketingowe. Ostatnia wymieniona była właściwym miejscem dla Selectivv, aby przedstawić odbiorcom możliwości badawcze działu Data Tank.

Kontekst dla badania

Marcin Augustyniak (Client Director of Data Tank) i Dominik Karbowski (co-CEO) zaprezentowali wyniki badania na podstawie danych z urządzeń mobilnych. Obejmowało ono analizę zachowań konsumentów i ich wpływu na lojalność wobec marki. Podjęło temat zależności między dwoma rodzajami klientów wybranych marek dokonujących zakupów stacjonarnie: posiadających i nieposiadających aplikacji mobilnych tych sklepów. W analizie uwzględniono użytkowników kupujących w dyskontach, sklepach DIY i drogeriach w Polsce.

Głównymi celami analizy były: zbadanie różnic pomiędzy wymienionymi grupami klientów, częstotliwości wizyt oraz lojalności wobec marki. Dodatkowo poznaliśmy ich profil demograficzny i behawioralny.

Najistotniejszym wnioskiem z badania (#trendalert) jest fakt, że klienci stacjonarni, którzy korzystają z aplikacji mobilnej danej marki odwiedzają sklep ponad 3 razy częściej niż klienci, którzy aplikacji nie posiadają! (średnia liczba wizyt klientów z aplikacjami w miesiącu dla poszczególnych kategorii: 2,08 dyskonty, 3,75 sklepy DIY, 1,98 drogerie).

Przyjrzyjmy się poszczególnym kategoriom.

Zarówno w przypadku klientów z aplikacją jak i bez, to mężczyźni stanowią większą grupę kupujących w dyskontach (używający aplikacji 51,23%-M / 48,77%-K; nie korzystający z aplikacji 53,24%-M / 46,76%-K). Dodatkowo, porównując obie grupy pod względem charakterystyki, następujący użytkownicy stanowią większą część badanych w zbiorze używającym aplikacji: kobiety w ciąży (1,23% vs. 0,52% bez aplikacji), kobiety planujące dziecko (3,42% vs. 2,56% bez aplikacji), rodzice dzieci w wieku 1-4 lat (3,42% vs. 1,24% bez aplikacji), rodzice dzieci w wieku 5-10 lat (10,42% vs. 6,25% bez aplikacji), osoby korzystające z aplikacji randkowych (4,52% vs. 2,44% bez aplikacji).

Jeżeli chodzi o sklepy DIY (Leroy Merlin, Castorama), podobnie jak w przypadku klientów dyskontów, to mężczyźni stanowią większą grupę kupujących. Dysproporcja jest większa wśród użytkowników aplikacji (58,98%-M, 41,02%-K). Pod względem profili behawioralnych sytuacja jest niemal odwrotna niż we wcześniejszym przypadku – jedynie rodzice dzieci w wieku 1-10 stanowią większą grupę po stronie osób z aplikacją mobilną (rodzice dzieci w wieku 1-4: 2,42% vs. 1,24% bez aplikacji i rodzice dzieci 5-10 12,32% vs. 6,25% bez aplikacji). Mimo to, klienci sklepów DIY, którzy zainstalowali i korzystają z aplikacji marki, prawie 4 razy częściej odwiedzają sklepy stacjonarne (średnia wizyt w miesiącu: 1,20 vs. 0,32 w przypadku osób bez aplikacji).

Na koniec, kiedy przyjrzymy się klientom drogerii w Polsce, którzy zdecydowali się korzystać z aplikacji marki odwiedzanej stacjonarnie, otrzymujemy następującą charakterystykę: 67 na 100 jest kobietą, z czego 4-5 z nich jest w ciąży, a 9-10 planuje dziecko. Dodatkowo, około 30% klientów korzystających z aplikacji to rodzice dzieci w wieku 1-10 (1-4 10,24%, 5-10 6,25%), 7,24% korzysta z aplikacji randkowych a 7,92% spędza wakacje za granicą.

Related Posts