Tłumy w Chorwacji. Ilu Polaków wyjechało na wakacje do bałkańskiego kraju w 2021? Badania Selectivv

Chorwacja od lat pozostaje jedną z najczęstszych wakacyjnych destynacji Polaków. Piękna natura, dostęp do morza, dzikie plaże i urokliwe miasteczka to zaledwie część atrakcji, które to miejsce ma do zaproponowania. W tym roku, wielu Polaków uległo temu urokowi. 

Poniżej publikujemy wyniki badań przeprowadzonych na zakończenie wakacji. Sprawdziliśmy ilu Polaków w tym roku spędziło urlop w Chorwacji. Porównamy także tegoroczne wyniki z zeszłorocznymi. Czy informacje od znajomych o dużej ilości turystów w tym kraju mają poparcie w danych? Sprawdzamy!

Badania mobilności Polaków 

Chorwacja rok do roku przyciąga Polaków swoją atrakcyjnością. Leży stosunkowo blisko naszego kraju, cieszy ciepłą pogodą, pięknymi krajobrazami i stosunkowo niskimi cenami (przynajmniej jeszcze kilka lat temu). Można wybrać się tam na odpoczynek właściwie bez wcześniejszego planowania podróży. W tym roku spokój był zahwiany, ponieważ wiele osób wpadło na podobny sposób spędzania wolngo czasu.

Jak zebraliśmy dane? Dzięki naszej platformie DMP i sieciach reklamowych w aplikacjach mobilnych, mogliśmy namierzyć smartfony, które w okresie od czerwca 2020 roku do lipca 2021 r. przemieszczały się z Polski na teren Chorwacji. Każdy z telefonów, który posiadał aplikację mobilną z wyświetlanymi reklamami, był dodawany do naszych statystyk. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić tegoroczną liczbę turystów, ale i porównać ją z zeszłorocznymi wynikami. 

Oblężenie Chorwacji 

wykres - liczba polskich turystów w Chorwacji
Wykres – liczba Polaków w Chorwacji

Dane mówią jasno – w tym roku tłumnie wyjechaliśmy na wakacje do Chorwacji. W lipcu, bałkański kraj odwiedziło 231 tys. naszych rodaków. Dla porówniania w 2020 roku ta liczba wynosiła zaledwie 92 tys. W 2020 roku najwięcej Polskich turystów było w sierpniu (195 tys.) i jest to mniej niż w tym roku w lipcu. Jeśli dodamy liczbę odwiedzających w czerwcu i lipcu 2020 r., suma również będzie mniejsza niż w lipcu 2021 r.

Z resztą nie tylko ścisły okres wakacyjny obfitował w dużą liczbę odwiedzających. Intensywność przyjazdów zwiększyła się w maju tego roku. Z 9 tys. w kwietniu liczba podniosła się w kolejnym miesiącu do 182 tys. Polskich turystów. 

Zdecydowanie wpływ na te liczby miała pandemia i ogranicznie w podróżowaniu za granicę w 2020 roku. Dopiero w sierpniu zeszłego roku te obostrzenia zostały poluzowane, stąd skok liczby turystów o niemal 100 tys. W tym roku chodzi o nadrabianie strat. Po ponad roku zakazów, nareszcie ograniczenia zostały zniesione do minimum i mogliśmy w miarę swobodnie podróżować. No właśnie – w miarę, dlatego wiele osób wybrało bezpieczną i dobrze znaną destynacje, do której mogło przemieścić się samochodem.

Related Posts