Srebrna 16, Warszawa, Polska
+48 22 354-62-90

Analizy psychograficzne użytkowników aplikacji

Nie ma skutecznej kampanii reklamowej bez odpowiedzenia sobie na pytanie kim są nasi klienci. Dlatego firmy coraz powszechniej zbierają i wykorzystują informacje o konsumentach.

Wiek, płeć czy stan cywilny użytkownika to oczywiście informacje bardzo przydatne przy planowaniu kampanii, ale często okazuje się, że nie są one wystarczają i efektywność tak stargetowanej kampanii jest mała. Prawdziwy obraz użytkownika uzyskujemy dopiero w momencie, gdy dane demograficzne wzbogacimy analizą psychograficzną. Takie połączenie pozwala na odkrycie kim on jest w rzeczywistości i zaplanowanie właściwych działań reklamowych.

Czym jest analiza psychograficzna?

Analiza psychograficzna to badanie, którego założeniem jest poznanie zachowań jakiejś określonej grupy osób, ich stylu życia, codziennych nawyków, sposobów spędzania wolnego czasu. Pozwala na określenie co motywuje ludzi do działania i skłania do zakupów. Szczegółowa analiza psychograficzna umożliwia określenie dlaczego klient wybiera ten produkt, a nie inny i dlaczego właściwie korzysta z naszych usług. Firmy coraz częściej wiedzą, kto jest ich klientem, ale nie do końca zastanawiają się dlaczego się nim stał.

Tradycyjnymi sposobami na pozyskanie danych do badań psychograficznych są ankiety przeprowadzane na dotychczasowych klientach, albo analiza użytkowników własnej witryny. Jeśli chodzi o pierwszy sposób, nie zawsze przeprowadzenie ankiety wśród klientów jest możliwe, wiąże się to często z dużymi kosztami, a szczerość odpowiedzi ankietowanych nie rzadko budzi wątpliwości. Analiza zachowań użytkowników na firmowej stronie, czy sklepie internetowym, również nie daje pełnego obrazu użytkownika, który zazwyczaj dokonując zakupu, bądź porzucając koszyk, opuszcza daną stronę.

 

Dane z kanału mobile

Z pomocą przychodzi mobile. Smartfony i tablety to urządzenia, z którymi większość ludzi się nie rozstaje. Towarzyszą im przez cały dzień i udostępniają informacje nie tylko o ich lokalizacji, ale również co w danym momencie robią, jakie mają zainteresowania, a jakie potrzeby oraz plany na ich zaspokojenie. Kanał mobile to ogromne źródło informacji o użytkowniku.

Oprócz danych demograficznych, które pozwalają dowiedzieć się na przykład, że użytkownik jest kobietą, w wieku 30-35 lat, posiada rodzinę, męża i dwójkę małych dzieci, mieszka w dużym mieście i ma dobrze płatną pracę, pozyskujemy również informacje o zainstalowanych przez użytkownika aplikacjach. Jeśli przyjrzymy się w jaki sposób użytkownicy korzystają z tych aplikacji i kiedy ich używają możemy nakreślić szczegółowy obraz użytkownika. W ten sposób odkrywamy co naprawdę motywuje go do działania i jakie są rzeczywiste powody jego aktywności.

Głęboka analiza psychograficzna użytkowników aplikacji i stron mobilnych pozwala nam na odkrycie: czy na przykład kobieta instalując aplikację dietetyczną robi to, bo chciałaby schudnąć, czy zależy jej na dobrym zdrowiu i utrzymaniu dobrej formy, czy użytkownik śledzący stronę z wynikami meczów aktywnie uprawia sport. Ilu użytkowników danej aplikacji zainteresowanych jest kredytem, a ilu spędza wakacje za granicą. Jaki procent klientów danego dyskontu spodziewa się dziecka, a ile osób planuje remont mieszkania odwiedzając w weekend market budowlany. Dzięki analizie psychograficznej zyskujemy wiedzę o intencjach naszych użytkowników.

Analizując dane z tego kanału mobile, jak często użytkownicy korzystają z danej aplikacji, możliwe jest również zrozumienie co jest tak naprawdę dla naszych klientów ważne. Może oferowanie dużych rabatów nie jest istotne, jeśli klient nie ma czasu na skorzystanie z nich. Być może dużo ważniejsze jest zapewnienie sprawnej i szybkiej obsługi, dzięki której użytkownik zyska czas, który będzie mógł na przykład poświęcić rodzinie. Taka wiedza może być pomocna w zaprojektowaniu usługi czy produktu lepiej dopasowane do potrzeb klientów

Posługując się jedynie danymi demograficznymi o swoich klientach, posiadasz jedynie cząstkę wiedzy. To co naprawdę motywuje ich do działania, jakie są powody ich aktywności możliwe jest do analizie danych z kanału mobile, który udostępnia informacje o rzeczywistych działaniach użytkowników.

Related Posts

Leave a reply


FreshMail.pl