12:29, maj 14

Jakie kosmetyki kupujemy? Na co zwracamy uwagę i ile na nie wydajemy?

Mogłoby się wydawać, że obecnie zawód influencera, jak sama nazwa wskazuje, jest najbardziej wpływowym i opiniotwórczym zawodem w Polsce. Ilość obserwujących, współprace ze znanymi markami dają obraz influencera jako osoby powszechnie obdarzonej zaufaniem. Czy rzeczywiście tak jest? Zespół Selectivv Data Tank przygotował raport dotyczący zakupów kosmetyków przez Polaków i wpływu influencerów, social mediów oraz innych wymienionych w badaniu czynników, na wybory zakupowe Polek i Polaków. Analiza opracowana została w oparciu o badanie ankietowe na użytkownikach aplikacji mobilnej z kuponami rabatowymi i cashbackiem.

Analiza przeprowadzona została na podstawie odpowiedzi ankietowanych zebranych w okresie 28.03-11.04.2023 roku na próbie 670 osób, kobiet i mężczyzn powyżej 18 roku życia. Celem projektu była analiza zwyczajów zakupowych użytkowników kupujących kosmetyki, stosunku do ekologii, oszczędności oraz chęci korzystania z programów lojalnościowych oferowanych przez marki. Ankieta dotyczy wybranej grupy produktowej, zadaliśmy 11 pytań szczegółowych dotyczących produktów kosmetycznych. 

Pierwsze pytanie dotyczyło częstotliwości robienia zakupów produktów kosmetycznych. Zdecydowana większość kupuje kosmetyki mniej więcej raz w miesiącu (46%), kolejną odpowiedzią wskazaną przez ankietowanych była mniej więcej raz w tygodniu. Co 4 ankietowany wskazał, że kupuje kosmetyki rzadziej niż raz w miesiącu, a tylko 3% badanych wskazało codzienne zakupy.

W drugiej kolejności zapytaliśmy Polaków gdzie najchętniej robią zakupy. Aż 57% opowiedziała się za wyborem drogerii, a tylko 1% w sklepach przy-aptecznych. Za potrzebami kosmetycznymi 18% podąża na zakupy do hipermarketów, z kolei ponad 23% kupuje przez Internet

Skoro wiemy jak często i gdzie dokonujemy zakupów, warto zwrócić uwagę na kwotę, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na produkty kosmetyczne. Zdecydowanie największa grupa ankietowanych opowiedziała się za kwotą w przedziale 51 - 100 złotych (39%) miesięcznie. Blisko 23% przeznacza na ten cel od 101 do 200 złotych. Powyżej tej kwoty wydaje miesięcznie tylko 9% pytanych. Z kolei warto zwrócić uwagę, że 22% przeznacza na ten cel od 21 do 50 złotych, a wydatki poniżej 20 złotych deklaruje 6,7% ankietowanych.

kosmetyki

Następnie zapytaliśmy co najczęściej skłania Polaków do zakupu kosmetyków. Zdecydowana większość opowiedziała się, że po prostu kosmetyk skończył się (8 na dziesięciu ankietowanych). W tym pytaniu najciekawszy jest fakt, że tylko 2,7% wskazało reklamę jako powód do zakupu. Podobną deklarację uzyskała odpowiedź poszukiwania nowości na rynku (2,5%).  Ponad 10% sugeruje się poleceniem przez znajomą, znajomego. 

W kolejnych pytaniach podeszliśmy do aspektu lojalnościowego. Tu nie ma dużego zaskoczenia, że zdecydowana większość chętniej korzysta z oferty sklepów kosmetycznych, które oferują program lojalnościowy, przy czym 55,4% korzysta regularnie z oferty tych sklepów, a niespełna 6,3% deklaruje korzystanie sporadyczne, wręcz rzadkie. Z kolei ponad 9% nie kieruje się wyborem miejsca zakupu kosmetyków w poszukiwaniu programów lojalnościowych, a co ciekawe 29% w ogóle nie zwraca na to uwagi.

Klienci ufają sprzedawcom drogerii i sklepów z kosmetykami. Z ankiety wynika, że chętnie testujemy kosmetyki polecane przez sprzedawcę (38,5%), a rzadziej tylko przy droższych kosmetykach (12,1%). Druga połowa opowiedziała się za brakiem potrzeby testowania, przy czym 16,6% nie testuje kosmetyków których używa, 3,0% nie testuje nowych kosmetyków, ponieważ używa już sprawdzonych, a 29,9% nie testuje żadnych kosmetyków.

Mogłoby się wydawać, że w obecnej dobie rozwiniętych i dostępnych mediów społecznościowych, klienci chętnie wyszukują informacji w Internecie i szukają nowości polecanych np. Przez influencerów. Kolejne pytanie jednak wskazuje, że przeszło 61% badanych nie śledzi nowości kosmetycznych przy użyciu social mediów, blogów czy ogólnie nie kieruje się trendami. Jasno wynika że niespełna 4 na 10 badanych śledzi na bieżąco rynek kosmetyczny w poszukiwaniu dla siebie nowości. Można z tego wysunąć wniosek, że influencerzy czy informacje znalezione w Internecie nie są już obecnie obdarzone zaufaniem, tak jak mogłoby to być parę lat wstecz, a chętniej poproszą o pomoc pracownika danego sklepu z kosmetykami.

Na pytanie czy chętnie odwiedziłabym/odwiedziłbyś sklep kosmetyczny w Twojej miejscowości wiedząc, że znajdziesz w nim kosmetyki takich marek jak w dużych drogeriach, zdecydowana większość opowiedziała się, że tak (46,4%) oraz tak, ale nie jest to najważniejsze kryterium (29,1%). Tylko 8,7% nie jest zainteresowane zakupami w swojej miejscowości, a blisko 16% rzadko odwiedziłby sklep z kosmetykami w swojej miejscowości, ponieważ braki uzupełnia zakupami w Internecie.

Kosmetyki a ekologia

W trzeciej części ankiety zbadaliśmy jak kształtuje się świadomość i dbałość o ekologię. Na pytanie czy przy wyborze kosmetyku zwracamy uwagę na przydatność opakowań do recyklingu.  Blisko 30% respondentów w ogóle nie zwraca na ten element uwagi. Cieszy natomiast fakt, że 21,2% opowiedziało się za odpowiedzią raczej nie, ale coraz częściej zwracam na to uwagę, a 15,4% tak i to zdecydowanie. Z kolei 34% zwraca uwagę na recykling opakowań, ale nie kieruje się tym przy zakupach kosmetyków. 

kosmetyki

Kolejnym czynnikiem ekologicznym jest świadomość zakupu większych opakowań. Tu świadomość jest dużo większa i chociaż przemawia tu aspekt oszczędnościowy (59,7% wybiera kosmetyki w większych opakowaniach, aby zaoszczędzić) to kolejne blisko 17% pytanych dostrzega tu dbałość o ekologię i mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Z drugiej strony podobna wartość (17,2%) opowiada się za odpowiedzią, że raczej nie zwraca uwagi na wielkość opakowania, a ponad 6% pytanych jest w tym obojętne i nie kieruje się podczas zakupów większymi opakowaniami.

Ostatnim pytaniem w ankiecie dotyczącym świadomego wpływu na ekologię, które zadaliśmy naszym respondentom było pytanie dotyczące używania produktu i jego w pełni zużywania. Na pytanie czy gdy kupujesz kosmetyki, kierujesz się łatwością opróżniania opakowania z produktu (kremu/pasty/itp), odpowiedzi były bardziej stonowane, ale większość zwraca na to uwagę (38,2% tak zdecydowanie, a 27,5% tak ale nie kieruje się tym przy zakupie). Blisko 14% nie kieruje się tym, ale coraz częściej zwraca na to uwagę, podczas gdy co piąta osoba nie zwraca uwagi w ogóle (20,4%).

Zobacz publikację w Rzeczpospolita.


O Selectivv

Selectivv posiada własną platformę DMP, w ramach której analizujemy i profilujemy dane o 14 mln użytkowników urządzeń przenośnych w Polsce. Informacje te wykorzystujemy do realizacji kampanii jak również w celu dotarcia z reklamą do właściwych grup użytkowników w precyzyjnie określonych lokalizacjach.

Stale współpracujemy z największymi domami mediowymi i agencjami reklamowymi w kraju. Tożsame usługi świadczymy również dla klientów indywidualnych. W naszym portfolio znajdują się projekty komercyjne realizowane dla takich podmiotów, jak: sieci handlowe, operatorzy telefonii komórkowej, instytucje finansowe, globalne marki czy sektor publiczny.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy