Na przestrzeni ostatnich 4 lat (2021-2024) zachowania podróżnicze Polaków uległy zmianie. Z najnowszego badania Selectivv Data Tank „Wakacje 2024”, sprawdzającego ruch turystyczny w okresie wakacyjnym w 2024 roku i porównującego go z ubiegłymi latami, wynika, że zapanował nowy trend w podróżowaniu. Turyści zarówno krajowi, jak i zagraniczni coraz częściej decydują się na jednodniowe wycieczki. Dodatkowo, zmienił się także najchętniej wybierany kierunek turystyczny na wakacje w Polsce.
Badanie przeprowadzone zostało na podstawie danych obejmujących cały okres wakacji w latach 2021-2024. Dane wykorzystane do analizy pochodzą ze zbioru Big Data Selectivv. Pozyskane zostały w wyniku wyświetleń reklam w kanale mobilnym, jak również od wydawców aplikacji. Próbą badawczą byli podróżni użytkownicy urządzeń mobilnych. W raporcie zastosowano podział odwiedzających na turystów (osoby, które spędziły minimum jedną dobę, w tym nocleg, w badanych obszarach, a ich strefą zamieszkania jest inny powiat niż ten, w którym znajdują się badane gminy) oraz odwiedzających jednodniowych (osoby, które odwiedziły na minimum 4h dane gminy, ale bez noclegu i ich strefą zamieszkania jest inny powiat niż ten, w którym znajdują się badane gminy).
Z raportu Selectivv wynika, że coraz więcej osób, podróżujących po Polsce decyduje się na krótkie wyjazdy, niewymagające noclegu. Statystyki pokazują, że w 2021 roku jednodniowi wycieczkowicze stanowili 37% wszystkich odwiedzających, w latach (2022-2023) sytuacja wyglądała podobnie, a czynnik ten wskazywał 36%. Natomiast już w tegorocznym sezonie wakacyjnym (2024), udział procentowy podróżnych wybierający się na jednodniowe wycieczki wzrósł do 41%.
Można zatem wysnuć wniosek, że coraz więcej podróżnych rezygnuje z długich urlopów w kraju na rzecz jednodniowych wycieczek. Jest to jednak nie tylko wyzwanie, ale także szansa dla polskich kurortów i ośrodków turystycznych. Firmy z branży turystycznej mogą próbować dostosować się do obowiązującego trendu, wprowadzając nowe, elastyczne rozwiązania, takie jak oferty wycieczek jednodniowych, krótkoterminowych pakietów pobytowych czy tematycznych weekendowych wyjazdów.
Polacy, choć od lat dzielą się na miłośników górskich wędrówek i nadmorskiego wypoczynku, mimo to coraz częściej decydują się na zmianę dobrze znanego kierunku turystycznego na nowy. Wpływ na to mają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i potrzeba odkrywania nowych miejsc. Z raportu Selectivv wynika, że od 2021 roku do 2023 roku, polscy turyści chętniej wybierali się na wakacje nad morze niż w góry. Trend ten zmienił się dopiero w 2024 roku, kiedy to turyści krajowi zaczęli częściej wyjeżdżać na urlop na południe Polski.
Z badania wynika, że na przestrzeni lat 2021-2024 wystąpił znaczny wzrost popularności wyjazdów w góry z poziomu 40,7% w 2021 roku do 50,5% w 2024 roku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku turystów zagranicznych, którzy jeszcze przed 3 laty chętniej wyruszali nad polskie morze (71,9%), a już w tym roku częściej decydowali się spędzić wakacje w górach (50,3%).
Rok 2024 przyniósł nie tylko zmianę w długości wakacyjnych pobytów, ale także w preferencjach dotyczących wyboru kierunków podróży. Na podstawie raportu można zatem wyciągnąć wnioski, że południe Polski stało się bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznym dla podróżnych. Ponadto, jeśli tendencja spadkowa udziału odwiedzających północną część Polski się utrzyma, przed gminami nadmorskimi pojawi się nowe wyzwanie, jakim będzie ponowne zachęcenie turystów, do częstszego podróżowania na północ kraju.
Zobacz pełny raport na stronie Selectivv.
Selectivv posiada własną platformę DMP, w ramach której analizujemy i profilujemy dane o 14 mln użytkowników urządzeń przenośnych w Polsce. Informacje te wykorzystujemy do realizacji kampanii jak również w celu dotarcia z reklamą do właściwych grup użytkowników w precyzyjnie określonych lokalizacjach.
Stale współpracujemy z największymi domami mediowymi i agencjami reklamowymi w kraju. Tożsame usługi świadczymy również dla klientów indywidualnych. W naszym portfolio znajdują się projekty komercyjne realizowane dla takich podmiotów, jak: sieci handlowe, operatorzy telefonii komórkowej, instytucje finansowe, globalne marki czy sektor publiczny.