Dane z mobile kluczem do wzrostu jakości i wartości reklamy

Za reklamą mobile przemawia wiele czynników, jak mniejszy clutter reklamowy, brak konkurencji, mniejsza retencja i bardzo często wyłączność na odsłonę. Reklama śródtekstowa, która użytkownikom desktopów ginęła wśród dziesiątek reklam, na mobile zwykle zajmuje ponad połowę widocznego ekranu. Także wskaźnik CTR jest w mobile wyższy. Na wybranych, porównywalnych z desktopem formatach, bywa wyższy nawet 11-krotnie.

Dane ze smartfonów kluczem do wzrostu jakości i wartości reklamy

Dane ze smartfonów definiują podejście do mobile marketingu

Wielka kariera reklamy mobilnej dopiero się zaczyna. Smartfony przez cały dzień są „świadkiem” tego co robimy online i offline. Stanowią brakujące ogniwo prawdziwej komunikacji omnichannel, która dopiero się rozkręca. Budowane w oparciu o dane ze smartfonów i tabletów scenariusze komunikacji dostarczą w przyszłości marketerom danych i insightów, które póki co możemy zobaczyć w serialach science-fiction.

Dane ze smartfonów pokazują, że blisko 80 proc. czasu na mobile spędzamy w aplikacjach. To strefa tajemnicza i ciągle nie do końca poznana przez marketerów i wydawców, pozbawiona cookies. Jak polscy wydawcy mają walczyć z tysiącami aplikacji, które kradną czas dotąd spędzany na portalach www? Social media, gry, wideo –  to te treści są dziś najpopularniejsze na mobile, co pokazują zarówno wewnętrzne dane Selectivv, jak i badania, np. ComScore. Pamiętać należy również o dwóch globalnych graczach, którzy zdominowali ranking aplikacji. Google i Facebook posiadają bowiem 9 z 10 najpopularniejszych aplikacji na świecie (dane Statista).

Dziś praca, jaką muszą wykonać dostawcy rozwiązań mobilnych, skupiona powinna być na edukacji agencji, domów mediowych i marketerów w zakresie wykorzystania danych udostępnianych przez smartfony do podniesienia jakości działań reklamowych. Wąskie, precyzyjne targetowanie wg demografii i danych behawioralnych, wykorzystanie danych o lokalizacji w czasie rzeczywistym (geotargetowanie), danych historycznych (Geotrapping®) oraz proximity marketing to obszary, które w kolejnych miesiącach zdominują rozmowy o mobile marketingu. Ja jestem podekscytowany i liczę na szybki wzrost udziału mobile w rynku reklamy.

Autor: Jacek Dymkowski – Commercial Director w Selectivv Mobile House

Artykuł ukazał się po raz pierwszy 7 listopada 2017 w ramach cyklu GoMobi „Mobile zasługuje na więcej”.

Related Posts