10:35, maj 24

Marketing aplikacji mobilnych z wykorzystaniem Lookalike Audience i Bespoke Targeting

W ciągu kilku ostatnich lat przemysł aplikacji mobilnych niebywale się rozwinął. W ślad za tym rozwinął się również rynek reklamy w kanale mobile. Marketerom nie wystarcza już tylko kliknięcie w reklamę, instalacja aplikacji czy pojedyncza poinstalacyjna konwersja. Ich uwaga zaczyna przenosić się na cross-promocję oraz ponowne zaangażowanie użytkownika. Nieocenioną pomoc przy realizacji tych strategii daje technologia martech.

Lookalike audience

Lookalike audience marketing to strategia, która umożliwia poszerzenie bazy użytkowników i dotarcie z promowaną aplikacją do nowych użytkowników, którzy charakteryzują się podobnymi cechami i wykazują podobne zachowania jak aktualni użytkownicy aplikacji. App marketerzy nie muszą już po omacku szukać nowych grup odbiorców, którzy byli by zainteresowani pobraniem i używaniem ich aplikacji. W ich doborze pomoże im system komputerowy.

Lookalike mobile marketing

Model Lookalike audience budowany jest w oparciu o dane o aktywnych obecnych użytkownikach aplikacji. Zebrane informacje pozwalają na stworzenie różnorodnych segmentów użytkowników, które mogą zostać wykorzystane do późniejszego precyzyjnego targetowania kampanii instalacyjnych. Na przykład aktywni użytkownicy danej aplikacji mogą być podzieleni na użytkowników bardziej i mniej zaangażowanych, a osoby dokonujące płatności w aplikacjach mogą znów być podzieleni na tych, którzy kupują rzadko, czasami czy często. Jeśli marketer chciałby kierować reklamy tylko do użytkowników odznaczających się dużą aktywnością, może wykorzystać odpowiedni segment odbiorców wybranych na podstawie ich historycznej aktywności w aplikacjach.

Odpowiednią grupę docelową w modelu Lookalike Audience można przygotować wykorzystując bazy danych i algorytmy platformy Selectivv. Na podstawie baz danych przekazanych przez Klienta algorytmy wyszukują podobnych użytkowników w bazie danych Selectivv. Dzięki temu możemy wzbogacić listę o nowe ID urządzeń przenośnych tych użytkowników, którzy są pożądani przez marketera. Dane z mobile pozwalają również uzyskać szerszą wiedzę na temat każdego urządzenia, w tym system operacyjny, obszar i czas w jakim jego użytkownik jest aktywny, informacje o zainstalowanych aplikacjach czy przyzwyczajeniach w korzystaniu z nich.

Strategia Lookalike Audience pozwala właścicielom aplikacji na poszerzenie liczby użytkowników o tych, którzy wykazują wysokie LifeTime Value (LTV) i pozwalają zwiększyć zwrot z inwestycji reklamowych (ROI). Dzięki temu właściciel aplikacji może pozyskać dużą liczbę lojalnych użytkowników.

Lookalike audience

Bespoke targeting

Innym sposobem poszerzenia liczby użytkowników aplikacji jest wykorzystanie strategii Bespoke Segments. Polega ona na wyszukaniu użytkowników, którzy korzystają z aplikacji podobnych do naszej i wykazują wysoki LTV. Strategia ta opiera się na założeniu, że skoro użytkownik jest lojalny wobec jednej aplikacji z danej kategorii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie lojalny również wobec innej aplikacji z tej samej kategorii. Użytkownicy urządzeń przenośnych często korzystają z więcej niż jednej aplikacji z danej kategorii.

Marketerzy mogą szeroko definiować kryteria użytkowników o wysokim LTV. Mogą to być na przykład użytkownicy, którzy grali w grę przez miesiąc i wydali w niej dotychczas 50 dolarów. W przypadku aplikacji z kategorii Travel wartościowymi użytkownikami mogą być tacy, którzy w ciągu ostatniego miesiąca dokonali rezerwacji w hotelu.

Dla firmy bukmacherskiej wypuszczającej aplikację Selectivv może wskazać wiernych użytkowników innych aplikacji w tej samej kategorii. Chodzi tu nie tylko o aplikacje do obstawiania zakładów sportowych, ale również takie jak kasyna, gry karciane czy gry losowe. Algorytmy Selectivv umożliwiają prognozowanie prawdopodobieństwa lojalności potencjalnych nowych użytkowników aplikacji bukmacherskiej i skupienie uwagi na tych o wysokim wskaźniku lojalności. W rezultacie marketerzy nie marnują swojego budżetu na niewłaściwe akcje reklamowe.

Rynek aplikacji mobilnych charakteryzuje się ogromną konkurencją. Dlatego wykorzystanie danych z mobile będzie kluczowe w osiągnięciu sukcesu na tym rynku. Skupiając uwagę na aktywnych i lojalnych użytkownikach marketerzy zapewnią sukces swojej aplikacji i zwiększą ROI.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Ostatnie wpisy

pl_PLPolish