Mobile marketing w obliczu rozwoju nowych technologii i usług

Smartfony całkowicie odmieniły naszą rzeczywistość. Współczesnemu użytkownikowi, który jest wiecznie zajęty i stale się przemieszcza, pozwalają na zachowanie ciągłej komunikacji ze światem. Coraz więcej firm stara się to wykorzystać, dostrzega potrzebę dotarcia do takiego użytkownika i dlatego opiera swoje działania na aplikacjach mobilnych.

Jeszcze kilka lat temu, słuchanie muzyki z odtwarzacza mp4, zamawianie taksówki poprzez infolinię czy kupowanie biletów w kiosku było czymś powszechnym. Dzisiaj powoli już o tych czynnościach zapominamy. Stopniowe przenoszenie usług do aplikacji mobilnych sprawiło, że zmieniły się całkowicie nasze nawyki, a nasze życie stało się prostsze i wygodniejsze. Wystarczy podpięcie płatności w danej aplikacji, a wiele funkcjonalności dostępnych jest na wyciągnięcie ręki. Mobilna rewolucja nie zwalnia, rodzi nowe trendy oraz zapotrzebowanie na zupełnie nowe usługi w takich branżach jak: komunikacja, rozrywka, biznes czy marketing.

Mobile a komunikacja miejska

Smartfony zmieniły sposób w jaki korzystamy z usług transportowych i poruszamy się po mieście. Na rynku istnieje już kilka aplikacji umożliwiających zakup biletu na przejazd komunikacją miejską czy kolejową. Nie musimy tracić czasu na poszukiwanie kiosku czy stanie w kolejce do kasy na dworcu. Aplikacja SkyCash oprócz kupna biletu dla niezmotoryzowanych użytkowników, umożliwia kierowcom zapłacenie opłaty parkingowej.

Aplikacje ułatwiają skorzystanie z oferty rowerów miejskich mieszkańcom kilku największych miastach w Polsce. Dzięki nim można szybko sprawdzić najbliższą stację czy znaleźć dostępne do wypożyczenia rowery. W ostatnim czasie nastąpił także wysyp firm oferujących współdzielenie samochodu tzw. carsharing. Sposób na efektywne i tańsze wykorzystanie aut w mieście i skuterów na minuty to nowa jakość komunikacji miejskiej.

Zamówienie taksówki i opłata za kurs z poziomu aplikacji, takich jak mytaxi czy Uber to wygoda, do której przekonuje się coraz więcej osób i firm. Według badania GFK już ⅔ mieszkańców stolicy korzysta z aplikacji do zamawiania kursu. Od września ubiegłego roku Warszawiacy mogą korzystać z usługi współdzielenia taksówki tzw. ridesharing. Ekologia, dostępność i mobilność to cechy idealnie wpasowujące się w dzisiejsze trendy.

Mobile, głównym centrum rozrywki i edukacji

Smartfony wpłynęły również na to jak korzystamy z rozrywki. Aplikacje pozwalają na obejrzenie filmu lub ostatniego odcinka ulubionego serialu w drodze do pracy czy podczas powrotu do domu. Apki umożliwiają korzystanie z nieograniczonych zasobów muzyki cyfrowej, filmów i seriali na żądanie w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Potencjał aplikacji doceniają również placówki edukacyjne. Przykładem jest Uniwersytet SWPS, który zdecydowała się udostępnić na Spotify swoje wykłady popularno-naukowe.

Płatności i usługi finansowe na mobile

Najnowsze dane pokazują, że coraz więcej osób przekonuje się do płatności mobile oraz zarządza swoimi finansami na smartfonie. Odsetek Polaków korzystających z bankowości mobilnej wzrósł z 16 do 34%. Z płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonu korzysta już 8% użytkowników. Kolejne 8% deklaruje aktywne korzystanie z BLIKa. Potencjał aplikacji dostrzegają największe instytucje finansowe, które prześcigają się w tworzeniu aplikacji najbardziej przyjaznej dla użytkownika. Jedna z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce udostępniła możliwość zgłoszenia szkody samochodowej za pomocą aplikacji. Z jej poziomu możliwe jest przesłanie zdjęcia i dokumentów do likwidacji szkody. Zdalne oględziny oszczędzają wszystkim czasu i nerwów.

Mobile marketing oparty na danych

Wraz z rozwojem usług mobilnych, rozwija się również rynek usług marketingowych opartych na danych ze smartfonów i tabletów. Od reklam targetowanych na określoną lokalizację kampanie reklamowe na smartfony ewoluowały w kierunku dotarcia do użytkowników o określonym profilu behawioralnym. Dane z urządzeń mobilnych pozwoliły na poznanie ich zachowań, sposobu poruszania się i zainteresowań. Sprofilowane dane o użytkownikach w ramach platform DMP takich jak np. Selectivv DMP pomogły firmom w dotarciu do osób, które w danym momencie życia mogą być zainteresowane ich produktami. Wykorzystanie danych umożliwiło również dotarcie do klientów używających aplikacji konkurencji w celu zachęcenia ich do skorzystania z usług promowanych przez firmę.

Pojawiające się na rynku innowacyjne narzędzia dla marketerów pozwoliły na analizę danych i wykorzystanie ich w celu planowania kampanii w kanale mobile oraz śledzenia ich rezultatów. Połączenie innowacyjnej technologii i danych z mobile sprawia, że marketing mobilny zyskuje coraz to nowsze możliwości dotarcia nie tylko do stałych klientów, ale również pozyskanie nowych użytkowników, przy minimalizacji wydatkowanych środków.

Related Posts