Początek stycznia to dobry moment, na publikację podsumowującą ostatni rok, ale także zarysowującą wydarzenia i trendy nadchodzących miesięcy. Mimo, że marketingowa społeczność internetowa i konferencyjna nie mówi jednym głosem, w dużej mierze jesteśmy w stanie nakreślić dominujące zagadnienia. Jako firma marketingowo-badawcza, która gromadzi i wykorzystuje informacje o użytkownikach urządzeń mobilnych, bardzo cieszymy się kontynuacją pewnych zjawisk. Mowa o personalizacji, zbieraniu i wykorzystywaniu danych oraz tworzeniu nowych rozwiązań dla kolejnych pokoleń użytkowników smartfonów.
Materiał moglibyśmy podsumować cytując fragment raportu Altimeter/Prophet State 2019 of Digital Marketing:
Jako główne cel marketingu cyfrowego zostały wskazane: świadomość marki (37%), pozyskiwanie klientów (26%) oraz satysfakcja kupujących (20%). Wśród największych wyzwań wymieniono zdobywanie odpowiednich kompetencji (55%) i mierzenie innowacyjności (54%). Najbardziej pożądanymi umiejętnościami poszukiwanymi wśród nowych pracowników są: analiza danych (41%) i wiedza technologiczna (38%). Ponadto, 61% marketerów stwierdziło, że najlepszymi miernikami sukcesu są lojalność klientów i Customer Lifetime Value (ocena wartości klienta w czasie).
60% respondentów stwierdziło, że ich firmy przeanalizowały cyfrowy footfall klienta oraz reguły dostosowywania treści. Z badania wynika, że najlepiej działające kanały marketingu cyfrowego to strony internetowe (56%) oraz media społecznościowe (69%).
Przygotowując zestawienie #MobileMarketing2020 wyodrębniliśmy 3 obszary, które obejmują nadchodzące trendy. (I) Technologia - czyli nowe lub ulepszone narzędzia, rozwiązania automatyzujące różne procesy; (II) strategia - dobór odpowiednich kanałów komunikacji, krzyżowanie oraz ich wzajemne uzupełnianie; oraz (III) komunikacja - czyli wykorzystywanie bieżących tematów o dużej popularności, obecnych od dłuższego czasu przez wzgląd na swój zasięg oraz istotność, a także mikrotrendów, często pojawiających się w ramach wybranej platformy, których żywotność nie przekracza kilku tygodni.
(1) Dane. Informacje o klientach, o klientach konkurencji, o potencjalnych klientach. Informacje o ich nawykach, preferencjach, zachowaniach. Data-driven marketing, czyli działania promocyjne oparte na zbieraniu, analizowaniu i optymalnym wykorzystaniu danych o grupie docelowej. Oczywiście, eksperymentowanie, ciągłe wdrażanie i poprawianie strategii nadal jest nieocenione. Zastanówmy się jednak przed chwilę, jakie efekty możemy uzyskać, kiedy planujemy na podstawie zrealizowanych działań vs. kiedy mamy możliwość uwzględnienia dodatkowych czynników na podstawie dużych zbiorów danych, efektownie analizowanych przez algorytmy? Nasze zasoby decyzyjne stają się znacznie większe, a możliwość zmiany kontekstu jest elastyczna, dynamiczna i płynna. Czas nadal gra istotną rolę, nie jest jednak przeszkodą absolutną pomiędzy planowaniem a wdrażaniem.
Kiedy mowa o dużych zbiorach danych, które chcemy wykorzystywać w działaniach marketingowych, nie możemy zapomnieć o (2) automatyzacji. Jest ona równie istotna w przygotowywaniu mailingu do naszych subskrybentów co przy tworzeniu treści na potrzeby social media. Odgrywa także kluczową rolę w realizowaniu kampanii na urządzenia mobilne. Tym bardziej, że automatyzacja pozwala na lepsze dopasowanie reklamy do odbiorcy oraz większy zasięg, a przez to wyższą skuteczność. Ponadto, mamy wgląd w efektywność każdego elementu działań (od wyboru grupy docelowej i miejsc ekspozycji po przygotowane kreacje). Możemy również wprowadzać modyfikacje modyfikacji prowadzonych działań na bieżąco. Sprawdź rozwiązania marketingowe.
Przy automatyzacji nie sposób nie wspomnieć o coraz szerszej ekspansji (3) sztucznej inteligencji. Rozwój AI daje firmom możliwości, których nigdy wcześniej nie miały: automatyzacji zadań, rekrutacji najlepszych talentów oraz bardziej dokładnego poznania klientów. Umożliwia zbieranie i agregowanie danych o użytkownikach smartfonów i tabletów oraz efektywne ich wykorzystywanie (np. w profilowaniu grup odbiorców danego produktu lub usługi.). Pozwala tworzyć narzędzia, które zastępują żmudną pracę człowieka (np. określanie zasięgu danej lokalizacji, potencjał inwestycyjny lub analizę odwiedzających). Ciągle poszerza nasze marketingowe horyzonty.
Bez sztucznej inteligencji nie bylibyśmy w stanie efektywnie znajdować interesujących nas treści czy wygodnie korzystać z urządzeń cyfrowych za pomocą (4) asystentów głosowych. Z perspektywy firmy ten trend jest wart rozważenia przez wzgląd na pozycjonowanie. Co to znaczy? W 2017 szacowano, że w 2020 roku ok 50% zapytań będzie pochodziło z wyszukiwania głosowego. Osoba korzystająca z Voice Assistant niewątpliwie chce znaleźć odpowiedź na swoje pytania możliwie szybko. W takiej sytuacji kluczowe zdaje się być tworzenie treści, które pozwolą osiągnąć SERP Position Zero w wynikach wyszukiwania.
Skuteczna “komunikacja” głosowa ze smartfonem to jednak nie wszystko na co możemy liczyć, jeżeli jesteśmy fanami technologii i science fiction. Nie sposób nie wspomnieć o (5) rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości (Augmented / Virtual Reality). Bynajmniej nie chodzi o wyłącznie zaawansowaną rozrywkę dostarczaną przez np. Oculus. Mowa o aplikacjach umożliwiających łatwe znalezienie sklepu czy kawiarni w najbliższym otoczeniu, wizualizacji wyposażenia naszego pokoju na ekranie smartfona czy używaniu zabawnych elementów w czasie rzeczywistym podczas rejestracji wideo. VR również znajduje zastosowania w marketingu. Jednak zdają się one być nieco bardziej spektakularne, a sama implementacja technologii nie jest przeprowadzana szeroko.
Tutaj możesz sprawdzić ciekawe implementacje VR.
Tak jak w przypadku technologii największe znaczenie odgrywają dane, ich efektywne gromadzenie i przetwarzanie, tak pod względem strategii nie możemy pominąć (1) wykorzystywania wielu kanałów komunikacji. W skali makro jest to z pewnością łączenie świata offline i online, w skali mikro to np. reklama do użytkowników wybranej kategorii aplikacji, osób odwiedzających pewne lokalizacje lub uczestniczących w wybranych wydarzeniach. To także umiejętne uzupełnianie działań w ramach jednej platformy działaniami alternatywnymi. Przykładem może być (2) uzupełnienie zewnętrznej reklamy cyfrowej (DOOH) reklamą na urządzeniach mobilnych, jak np. ta kampania #FeelAustria, którą zrealizowaliśmy wspólnie ze Screen Network. Od początku listopada dane z urządzeń mobilnych znajdują także zastosowanie w projekcie artystycznym wykorzystujących DOOH.
Kiedy mowa o komunikacji z odbiorcą, trudno pominąć (3) social media i ich ugruntowaną pozycję. Media społecznościowe stanowią bardzo ważny element takich trendów, jak: (4) branding, (5) content marketing, (6) influencer marketing, (7) conversational marketing czy (8) chatboty.