Omnichannel mobile marketing, możliwości i wyzwania dla firm

Rewolucja mobile jest faktem. W ciągu 10 lat od pokazania światu przez Apple pierwszego IPhone’a, komórka stała się centrum naszej interakcji ze światem, wsparciem w naszych codziennych aktywnościach i pierwszym źródłem informacji. Jak wynika z przytoczonego przez GoMobi.pl badania CBOS już 57% Polaków posiada smartfona i są to głównie osoby w wieku 18-34 lata.

Omnichannel mobile marketing

W miarę jak nasza rzeczywistość staje się coraz bardziej cyfrowa rośnie liczba punktów styku pomiędzy firmami, a odbiorcami ich produktów i usług. To rodzi kolejne rewolucje niemal w każdej dziedzinie biznesu. Wymusza na organizacjach zmianę podejścia i przyjęcie strategii uwzględniającej urządzenia przenośne i ich użytkowników. Firmy, pragnąc być konkurencyjne na rynku, nie mogą przejść obok tego stanu rzeczy obojętnie.

To co mobile może zaoferować biznesowi to przede wszystkim ogromne możliwości na płaszczyźnie komunikacji z klientem. Pozwala to na interakcję z nim w dowolnym momencie „customer lifecycle”,  uwzględniającej precyzyjną lokalizację użytkownika. Żaden inny kanał komunikacji nie umożliwia dotarcia w czasie rzeczywistym do tak szerokiej grupy odbiorców, w sposób tak bezpośredni.

Według badań Deloitte mobile obniżył znacznie poziom zainteresowania konsumentów, zwiększył natomiast ich multizadaniowość. Dlatego kluczowe w tym kanale komunikacji jest ułatwienie ludziom życia, nie zaś zajmowanie ich uwagi, a to sprowadza się to do trzech prostych pytań:

  • kiedy dotrzeć do klienta?
  • z jakim komunikatem do niego dotrzeć?
  • w jakiej lokalizacji to zrobić?

Odpowiedzi na te pytania, powinny być podstawą jasno opracowanej strategii komunikacji w mobile. Specyfika każdego biznesu jest inna, dlatego firma musi opracować własny plan dotarcia do klienta, nie zaś kopiować w całości rozwiązania innych.

Czy będzie to spersonalizowany komunikat w najbardziej kluczowym punkcie w miejscach wykorzystujących technologię beaconów? Czy kampania zrealizowana do użytkowników urządzeń przenośnych korzystających z darmowych i ogólnodostępnych sieci WiFi na lotniskach, hotelach, centrach handlowych, kawiarniach czy pubach? Targetowana na precyzyjnie określoną grupę kampania reklamowa w aplikacjach, wykorzystująca geolokalizację czy geotrapping? Czy może wreszcie reklama sms/mms? Ważne jest by dotrzeć do klienta w odpowiednim momencie, zaprezentować treść, która jest mu w danej chwili potrzebna i zrobić to w dopasowanym kontekstowo miejscu.

Urządzenia przenośne to nie tylko placement gdzie firmy mogą prezentować ofertę klientowi, to również ogromne źródło informacji o klientach. Dzięki analizowaniu tego w jaki sposób klienci reagują na reklamę, jak zachowują się w aplikacjach lub co czytają na mobilnych stronach www, firmy mogą z łatwością segmentować klientów.

Dzięki technologii DMP, udostępnianej przez Selectivv Mobile House, firmy mogą na bieżąco przetwarzać ogromną ilość informacji z mobile oraz przygotowywać profile behawioralne użytkowników o podobnych zainteresowaniach i zbliżonych intencjach zakupowych. Właściwe określenie swojej grupy docelowej i rozpoznanie ich nawyków i przyzwyczajeń to klucz do skutecznej strategii marketingowej.

Related Posts