Reklama mobile – kaprys czy konieczność?

W ubiegłym roku po raz pierwszy reklama mobilna stała się głównym internetowym medium. Wydatki na reklamę mobilną stanowiły ponad połowę wszystkich wydatków, jakie marketerzy przeznaczyli na reklamę cyfrową w Stanach Zjednoczonych. Według IAB środki wydane na mobile marketing stanowiły 51% całej kwoty 72,5 miliarda dolarów wydanej na digital.

Zakupy na mobile

W rzeczywistości wydatki na reklamę mobilną w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ubiegłym roku o 77% do 36,6 mld dolarów, co w dużej mierze przyczyniło się do wzrostu całkowitych wydatków na reklamę cyfrową o 22%.

Już nie tylko duże firmy, ale również drobni przedsiębiorcy zwracają uwagę na zachowania konsumentów w kanale mobile. Przeciętny użytkownik zagląda do swojego smartfona kilka razy na godzinę. Konsumuje już ponad 25% treści i mediów cyfrowych poprzez mobile, a zanim dokona zakupu w sklepie, najpierw sprawdza konkurencyjne oferty na swoim telefonie. Smartfon jest pierwszym źródłem informacji, dlatego naturalną rzeczą jest to, że marketerzy coraz częściej skłaniają się w kierunku myślenia mobile-first i dużą wagę zaczynają przykładać do opracowania strategii mobile.

Patrząc jedynie na historyczne dane wydaje się oczywistym, że koncentracja na mobile będzie coraz większa. Procent internautów, którzy dokonują zakupów poprzez mobile rośnie systematycznie. W 2012 roku było to około 25 procent, w ubiegłym roku odsetek ten wzrósł już do ponad 60%.

Zakupy na urządzeniach mobile

 

Mając na uwadze, że prawie 2/3 kupujących w wieku powyżej 18 lat wykorzystuje urządzenia mobilne do zakupu produktu, marki i sprzedawcy detaliczni muszą podążać za trendami i świadomie wykorzystać marketing mobilny. Zaniechanie działań w tym kanale komunikacji prowadzi obecnie do utraty klienta i przewagi konkurencyjnej na rynku.

Według szacunków eMarketer wartość transakcji mobilnych w handlu w latach 2017-2020 wzrośnie ponad dwukrotnie. eMarketer spodziewa się, że w 2017 r. sprzedaż detaliczna w kanale mobile wzrośnie o 36%, osiągając 157,1 mld dolarów. Szacuje się, że w 2020 r. liczba ta wzrośnie do 337,3 mld dolarów.

Źródła:
The Wall Street Journal: More Than Half of Digital Advertising Is Mobile
eMarketer: Nearly Two-Thirds of Internet Users Now Make Purchases on Mobile

Related Posts