Reklama w aplikacjach odpowiedzią na blokowanie reklam przez Google


Blokowanie reklam w przeglądarkach www jest powszechnym zjawiskiem pomniejszającym wpływy reklamodawców i wydawców. Na początku 2017 roku 236 milionów użytkowników blokowało reklamy na komputerach, a 380 milionów w przeglądarkach na urządzeniach mobile. W Polsce odsetek osób korzystających z adblocków jest jednym z najwyższych na świecie i wynosi 46%.

Google blokuje reklamy w przeglądarce

Od 15 lutego Google uruchomi blokowanie intruzywnych reklam w przeglądarce Chrome. Reklamy uznane za szczególnie uciążliwe wg. Coalition for Better Ads nie będą wyświetlały się użytkownikom. Korzystający z przeglądarki nie zobaczą reklam video uruchamiających się z włączonym dźwiękiem. Nie będzie im się pojawiała także reklama full-page oraz bannery zasłaniające znaczną część tekstu. Ograniczona zostanie emisja niektórych wyskakujących okienek.

Działania zmierzające do transparentności procesu sprzedaży powierzchni reklamowej, ads viewability oraz pokazywania wartościowych reklam są oczywiście słuszne. Wymuszają one na wydawcach uporządkowanie działań, zwrócenie większej uwagi na doświadczenie użytkownika w kontakcie z reklamą oraz serwowanie reklam lepszej jakości.

Reklama w aplikacjach, czyli co mogą reklamodawcy?

Uruchomienie modułu blokowania reklam Google Chrome będzie z pewnością trudnym wyzwaniem dla wydawców witryn internetowych. Będą obserwowali zmniejszające się przychody z reklam, a reklamodawcy zmniejszające się inventory mobile web. Jak działanie internetowego giganta wpłyną na ogólne samopoczucie branży reklamowej?

Wszystko wskazuje na to, że rynek sam ureguluje kwestię sposobu dotrcia do użytkownika. Ci, którzy jeszcze nie znaleźli się w świecie aplikacji, wkrótce będą wdzięczni Google za działania zwracające uwagę na reklamę in-app. Ta forma reklamy stanie się dla wydawców bardziej opłacalna niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak pokazują światowe dane, blokowanie reklam nie ma istotnego wpływu na aplikacje mobile. Reklamy w aplikacjach blokuje niewielki odsetek użytkowników. Aplikacje to obszar, w którym reklamodawcy nadal mają kontrolę nad formatem i zawartością swoich reklam. Czyni je to bardziej atrakcyjnym miejscem do promowania swoich produktów i usług.

Użytkownicy smartfonów spędzają 87% czasu na urządzeniach mobilnych korzystając z aplikacji. Reklama w aplikacji jest obecnie najszybciej rozwijającą się formą reklamy mobile. Szacuje się, że do 2020 roku, tylko w USA, przychody z reklam w aplikacjach wzrosną do ponad 7 miliardów dolarów.

Reklama w aplikacjach mobile zapewnia większą retencję i współczynnik klikalności. Dodatkowo dostarcza wartościowe informacje o użytkownikach, które pozwalają na lepsze targetowanie i co za tym idzie dotarcie do odbiorców.

Mając na uwadze powyższe można wnioskować, że działania Google spowodują przesunięcie branży w stronę reklam w aplikacjach.

Zapraszamy do kontaktu

Newsletter

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną pochodzących od Selektivv Europe Sp. z o.o. KRS: 0000564540, NIP:7773252049, REGON: 361871755.

FreshMail.pl
 

Newsletter

I agree to send commercial information, including in particular new promotional offers, products, services and contests by e-mail from Selektivv Europe Sp. z o.o. KRS: 0000564540, Tax Identification Number: Tax Identification Number: 7773252049, REGON: 361871755.

FreshMail.pl
 

Рассылка

Я выражаю согласие на получение коммерческой информации, в том числе, о новых предложениях, продуктах, услугах и конкурсах в электронной форме, полученных от Selektivv Europe Sp. z o. o. с номером ЕГР: 0000564540, ИНН:7773252049, ЕДРПО: 361871755.

FreshMail.pl