12:05, lip 12

Jak często używamy aplikacji prozdrowotnych? Jak Covid i wojna na Ukrainie wpłynęły na nasze zwyczaje i postanowienia?

jak często używamy aplikacji prozdrowotnych

Zespół badawczy Data Tank Selectivv przeprowadził badania dotyczące postanowień noworocznych i wytrwałości w ich dokonywaniu wśród Polaków. Zbadano częstotliwość otwierania aplikacji do mierzenia aktywności fizycznej oraz tych związanych ze zdrowym trybem życia na przełomie końca 2021 i początku nowego roku. Dodatkowo porównaliśmy te dane z badaniem kilka lat wstecz 2016-2017

Analiza została wykonana na podstawie użytkowników z Polski, którzy minimum 3 razy w miesiącu uruchomili aplikacje prozdrowotne, czyli aplikacje sportowe oraz dotyczące odchudzania i zdrowego żywienia. 

Częstotliwość uruchamiania aplikacji

Na wstępie zaznaczyć trzeba, iż zdecydowany wzrost unikalnych użytkowników tego typu aplikacji widzimy w sezonie 2021/2022 w porównaniu z 2016/2017, aż o 91%! Bierzemy pod uwagę, iż obecnie nasycenie smartfonami oraz świadomość wykorzystania ich potencjału w populacji jest większa niż 5 lat temu, natomiast taki wynik zdecydowanie stanowi o większej popularności aplikacji zdrowotnych w latach 21/22. Można wziąć też pod uwagę sytuację pandemiczną w Polsce, gdzie społeczeństwo potrzebowało po długich lockdownach wyjść z domu, zadbać o zdrowie i ciało a tym samym zaczynali uprawiać sport.

osoby które regularnie używają aplikacji sportowych/dietowych

Najwięcej uruchamiających badane aplikacje w sezonie 2016/2017 odnotowano w pierwszej dekadzie stycznia (2,2 mln), natomiast w sezonie 2021/2022 w drugiej dekadzie stycznia, co może świadczyć o zmniejszeniu wpływu postanowień noworocznych na rzecz rozpoczęcia przygotowań do urlopów. Najmniej uruchamiających aplikacje odnotowano w pierwszej dekadzie grudnia 2016 roku oraz trzeciej dekadzie 2017 roku, natomiast w sezonie 2021/2022 w drugiej dekadzie listopada, na co bezpośredni wpływ mogła mieć 4. fala pandemii.

Byliśmy w stanie zaobserwować, iż największe wzrosty uruchamiania aplikacji w sezonie 21/22 były od drugiej połowy stycznia do drugiej połowy lutego – późniejszy spadek spowodowany mógł być wybuchem wojny na Ukrainie i obywatele byli zajęci innymi sprawami. Następny wzrost dopiero w drugiej połowie kwietnia oraz kolejno 3 pierwsze tygodnie maja.

procent uzytkowników android vs ios używających aplikacji prozdrowotnych

Oznacza to, że postanowienie noworoczne 2021/2022 miały intensywniejszy charakter niż w 2016/2017 roku, ale też trwały krócej. W związku z tym należy zadać sobie pytanie, czym te zmiany były spowodowane, Sytuacja zarówno epidemiologiczna jak i polityczna na świecie skłania nas do nowych nawyków oraz rezygnowania z niektórych. Może mieć to bezpośredni wpływ na nasze dbanie o zdrowie. 

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy