Kampanie reklamowe w mobile – dlaczego warto!

Kampanie reklamowe mobile zyskują na znaczeniu. Według ostatnich szacunków domu mediowego Zenith w bieżącym roku wartość globalnych wydatków na reklamę mobile po raz pierwszy przewyższy kwotę na reklamę emitowaną na urządzeniach stacjonarnych i wyniesie 53% globalnych wydatków w Internecie.

To, że mobile wyprzedzi desktop, albo nawet telewizję, wiele osób z branży prognozuje już od dawna. Wiadomo jednak, że branża i lobbing to jedno, a decyzje zakupowe klientów to drugie. Mimo tego sytuacja zmienia się  diametralnie, a media plannerzy coraz odważniej wybierają kampanie reklamowe w aplikacjach i na stronach mobilnych. Wszystko to za sprawą kilku kluczowych faktów.

Mobile coraz ważniejszy dla handlu

Minął rok od czasu, gdy po raz pierwszy statystyki ruchu mobile na świecie okazały się wyższe niż statystyki ruchu na desktopie. Według StatCounter w listopadzie 2016 roku 51,3% użytkowników Internetu korzystało z niego za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Obecnie wskaźnik ten wzrósł do ponad 55%.

Ruch generowany za pośrednictwem smartfonów i tabletów rośnie niezwykle dynamicznie. Komputera używamy dzisiaj głównie w pracy, do ściśle określonych zadań takich jak: wysyłanie mail czy korzystanie z narzędzi biurowych. Tymczasem w wolnych chwilach np. w trakcie lunchu, podróży komunikacją miejską, czy na zakupach, używamy telefonu lub tabletu. Wtedy też mamy najwięcej czasu na pochłanianie nowych treści i zwrócenie uwagi na reklamę.

To na urządzeniu przenośnym zapadają coraz częściej nasze decyzje zakupowe. Nawet jeśli nie zawsze jeszcze tutaj finalizujemy transakcje, to natrafiamy na produkty, które chcielibyśmy kupić. To, że dokonujemy zakupu w jednym ze sklepów internetowych bądź wybieramy się do galerii handlowej zapada coraz częściej pod wpływem impulsu z małego ekranu. Coraz więcej reklamodawców e-commerce, ale też tradycyjnego retailu, zdaje sobie sprawę, że smartfony i tablety odgrywają coraz większą rolę w całym procesie zakupowym.

Jak pokazuje poniższa infografika, prezentująca dane comScore, kampanie reklamowe w mobile są nawet trzykrotnie skuteczniejsza niż reklama na desktopie. Kreacja, która często zajmuje ponad połowę widocznego ekranu i nie ginie wśród dziesiątków innych reklam, buduje lepszą świadomość marki, rodzi większą skłonność do poleceń i wzbudza mocniejszą intencję zakupową.

Kampanie reklamowe mobile

Reklamodawcy odkrywają kampanie reklamowe w aplikacjach

Wiele osób z branży reklamowej, gdy mówi o reklamie mobile, myśli wyłącznie o reklamie mobile web. Według comScore ponad 80% ruchu w internecie z mobile pochodzi z aplikacji. Użytkownicy pokochali aplikacje, bo nie muszą za każdym razem logować się do strony, wszystko ładuje się szybciej, gdyż pobierana jest wyłącznie treść. Coraz więcej użytkowników instaluje aplikacje na pulpicie swojego telefonu, by łatwiej do niej powracać.

Aplikacje to wciąż strefa tajemnicza i ciągle nie do końca poznana przez marketerów i wydawców, pozbawiona cookies. Jak pokazują badania najpopularniejsze treści na mobile to obecnie social media, gry oraz video. Pamiętać należy również o dwóch globalnych graczach Google i Facebook, którzy zdominowali ranking aplikacji.

Aplikacja towarzyszy użytkownikowi zawsze – nie ważne czy jest w pracy, w domu, na wakacjach czy zakupach w centrum handlowym. Użytkownik włączając ją po raz pierwszy wyraża zgodę na udostępnianie określonych danych. Dzięki temu, to wspaniałe narzędzie do poznania konsumenta i jego zwyczajów, które udostępnia wiele cennych informacji dla reklamodawców.

Technologia i dane z mobile w kampaniach reklamowych

Codziennie przybywa do Google Play i Apple App Store od kilkuset do niemalże tysiąca aplikacji. Większość z nich jest darmowa i posiada powierzchnie reklamowe. Na szczęście, by przeprowadzić kampanię w mobile nie trzeba kontaktować się osobno z każdym wydawcą. Funkcjonujące na rynku platformy DSP, dzięki integracji globalnych sieci reklamowych, pozwalają na realizację kampanii w wielu aplikacjach i stronach mobilnych. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze.

Jeśli, tak jak np. w przypadku Selectivv platforma posiada również wbudowany silnik DMP, w ramach którego algorytmy agregują, przetwarzają i profilują dane, kampania reklamowa jest automatycznie optymalizowana, a reklamodawca otrzymuje dodatkowe informacje na temat odbiorców swoich reklam.

Jeżeli na  przykład otrzymujemy zapytanie dotyczące wyświetlenia reklamy w dowolnej aplikacji, pozyskujemy np. informacje o modelu telefonu czy operatorze sieci komórkowej  Wykorzystując zebrane w ramach DMP dane historycznych wiemy, że ten użytkownik kilka miesięcy temu użył aplikacji która udostępniła płeć, a kilka minut temu jego aplikacja pogodowa wskazała lokalizację. Dzięki analizie i profilowaniu tych danych reklamodawca może dużo precyzyjniej targetować kampanię i dotrzeć do pożądanych odbiorców.

Rosnąca rola urządzeń przenośnych w naszym życiu codziennym i rozwój technologii wykorzystywania danych udostępnianych przez smartfony i tablety wyraźnie wskazuje kierunek działań dla marketerów i reklamodawców.

Related Posts