Kim jest kibic polskiej Ekstraklasy?

Średnio mecze Ekstraklasy przyciągają blisko 22% kobiet. Legia Warszawa, Miedź Legnica, Lechia Gdańsk i Zagłębie Lubin – to na trybunach tych stadionów znajdziemy najwięcej fanek piłki nożnej. Najchętniej na ligowe mecze chodzą osoby w wieku 36-40 lat, a studenci stanowią tylko 5,59% publiki. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć o kibicach na stadionach Ekstraklasy? Prezentujemy najnowsze badanie obejmujące dane zebrane pasywnie na wszystkich szesnastu stadionach w sezonie 2018/2019.

Na najbardziej sfeminizowanych stadionach Ekstraklasy, kobiety stanowią ok. ¼ wszystkich kibicujących. Są to odpowiednio: 25,05% na stadionie Legii Warszawa, 24,01% na stadionie Miedzi Legnica, 23,78% na Lechii Gdańsk i 23,05% na Zagłębiu Lubin. Najmniejszy odsetek kobiet podczas meczów piłkarskich odnotowano na trybunach Śląska Wrocław (14,48%), Lecha Poznań (15,41%) oraz Zagłębia Sosnowiec (16,01%). Średnio, na  stadionach Ekstraklasy, kobiety stanowią 21,79% kibicujących. Pod względem wieku najliczniejsze grupy kibiców ligowych stanowią osoby w wieku 36-40 lat (18,52%) i 41-45 lat (17,50%). Najmniej liczną są zaś fani piłki nożnej poniżej 20 roku życia (3,92%). Osoby w wieku 21-25 lat oraz powyżej 51 roku życia stanowią po ok. 7% kibicujących.

Selectivv Infografika - Kim jest kibic polskiej Ekstraklasy?
Selectivv Infografika – Kim jest kibic polskiej Ekstraklasy?

Profil kibica Ekstraklasy

Struktura płci czy wieku kibiców to nie wszystko czego możemy się dowiedzieć z najnowszej analizy. Badanie mające na celu poznanie struktury kibiców objęło łącznie grupę 128 342 użytkowników. Zostali uwzględnieni Ci, którzy korzystali oni na stadionie z telefonu z aplikacjami zawierającymi reklamy. Pod uwagę wzięliśmy wszystkie mecze ligowe Ekstraklasy w sezonie 2018/2019, w tym rundę wiosenną 2019. Analiza objęła stadiony: Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk, Śląska Wrocław, Wisły Kraków, Korony Kielce, KS Cracovia, Górnika Zabrze, Arki Gdynia, Wisły Płock, Zagłębia Sosnowiec, Pogoni Szczecin, Jagiellonii Białystok, Zagłębia Lubin, Piasta Gliwice i Miedzi Legnica.

Mimo licznych prób zmiany wizerunku rozgrywek ligowych, mecze nadal rzadko stanowią rodzinną rozrywkę. Wśród zbadanych kibiców wyodrębniono jedynie 8,13% osób, które są rodzicami dzieci w wieku 5-10 lat. Dodatkowo, tylko 1,24% próby stanowiły dzieci w tym przedziale wiekowym. Grupę „dzieci w wieku 5-10 lat” wyodrębniono uwzględniając predykcję zachowań na podstawie analizy zebranych danych. Są to użytkownicy z zainstalowanymi i używanymi co najmniej trzema aplikacjami z listy najlepszych aplikacji dla dzieci w tym wieku. Najczęściej ci najmłodsi kibice pojawiają się na stadionie Legii Warszawa (1,99%) oraz Wisły Kraków (1,88%). Najmniej dzieci w wieku 5-10 lat przyciągają mecze Arki Gdynia (0,85%).

Fani Ekstraklasy nie kibicują Reprezentacji?

Z badania wynika, że tylko 0,49% kibiców chodzących na mecze ligowe uczestniczyło w  meczach reprezentacji Polski. Najwięcej wśród nich jest kibiców Legii Warszawa (1,52%) i Wisły Kraków (1,20%). Z kolei najmniej zainteresowani śledzeniem z trybun meczów kadry narodowej są kibice: Arki Gdynia (0,12%), Zagłębia Lubin (0,14%) i Korony Kielce (0,20%). Istotny wydaje się tu fakt, że kibice ligowi często przychodzą na rozgrywki swoich klubów ze względu na aspekt towarzyski, zorganizowany doping i panującą na stadionie atmosferę. Wymienionych elementów często brakuje na meczach reprezentacji. Najbardziej lojalni kibice, czyli osoby, które były co najmniej dziesięć razy na meczu swojej drużyny, stanowią blisko 25% wszystkich kibiców ekstraklasy.

Kibice a aplikacje do randkowania

Na stadionach znaleźć można również osoby aktywnie poszukujące swojej drugiej połówki w sieci. Na podstawie danych z mobile wiadomo, że najwięcej osób używających aplikacji randkowych jest wśród kibiców: Wisły Kraków (4,20%), Arki Gdynia (3,42%) i Legii Warszawa (3,40%). Najmniej randkujących przez internet jest na stadionie Cracovii (1,98%) i Jagielloni Białystok (1,99%).

Gromadzenie i analiza danych ze smartfonów pozwala na lepsze poznanie badanych grup. W tym także określenie ich zachowań społecznych czy konsumenckich. Dzięki temu możliwe jest lepsze dopasowanie działań inwestycyjnych i komunikacyjnych. Na tej podstawie można podejmować lepsze decyzje biznesowe odpowiadające na potrzeby konkretnych grup – w tym przypadku kibiców piłkarskich.

Related Posts