Stwórz idealny baner reklamowy! Poradnik Selectivv

poradnik Selectivv - jak stworzyć baner reklamowy

Jak powinny wyglądać idealne banery reklamowe? Przede wszystkim jak powinien wyglądać baner, który nie tylko zainteresuje użytkowników, ale też pomoże Ci sprzedać swój produkt? Masz zaledwie kilka sekund żeby zwrócić uwagę użytkownika i przekazać mu najważniejsze informacje, dlatego reklama powinna być prosta graficznie, a treści nieskomplikowane i jasne. W artykule pokażemy na co zwrócić uwagę podczas tworzenia idealnych banerów.

Baner bogaty w treść

Jak pewnie się domyślacie, odpowiednia treść jest jednym z najważniejszych elementów baneru. Jej kształt ma duży wpływ na późniejsze decyzje zakupowe klientów.  Podczas tworzenia tekstów, należy pamiętać o kilku technikach, które pomogą zwiększyć widoczność baneru.

Pierwszym elementem, który widzi użytkownik jest treść główna.  Jest to największy rozmiarowo tekst na banerze, często boldowany. Powinien on być zwięzły i skupiać uwagę na usłudze/produkcie, który dostarczasz. Komunikat powinien być krótki i zajmować najwięcej przestrzeni. To pierwszy element baneru, który ma zwracać uwagę.

Jednak tu często nie kończy się praca nad tekstem baneru. Można zdecydować się na treść uzupełniającą , która stanowi dopełnienie informacji zawartych w głównym haśle. Co ważne, nie powinna ona odwracać uwagi od treści głównej, dlatego warto zdecydować się na mniejszą, prostszą czcionkę. Całość powinna mieścić się w przedziale 50-60 znaków ze spacjami. 

Przycisk CTA, który zachęca do kliknięcia

CTA to kolejny istotny element baneru. To jego kliknięcie przez użytkownika jest celem i największym sukcesem kampanii. Właśnie dlatego tak ważne jest zaprojektowanie go w odpowiedni sposób. Przede wszystkim przycisk powinien być widoczny i zawierać zwięzły komunikat Call To Action.  Jego granice muszą być wyraźnie zarysowane w taki sposób, aby nikt nie uznał go za część treści baneru. W celu zwiększenia jego widoczności, należy otoczyć go wolną, jednokolorową przestrzenią.

Czym jest spójne zdjęcie/grafika ?

Pora dodać trochę koloru. Co zwykle zwraca waszą uwagę jako pierwsze – kolor, czy kształt? Niezależnie od odpowiedzi jaką udzielicie – to nieprawda. Klucz do sukcesu nie tkwi w estetycznym zdjęciu lub intensywnym, idealnie dobranym kolorze. To spójność z myślą marki i jej celami są najważniejsze.  Zdjęcia i grafiki powinny przekazywać istotne informacje i działać na podświadomość odbiorcy. 

Jeśli chcemy zareklamować produkt przeznaczony dla najmłodszych to z pewnością nie powinniśmy decydować się na jaskrawe kolory i ostrą, kanciastą grafikę. Komunikat będzie sprzeczny i zacznie budzić podejrzenia wśród klientów . Zamiast tego oczywistym skojarzeniem będą obłe kształty i pastelowe barwy.

Decydując się na dodanie zdjęcia – zasada jest podobna. Zdecydowanie należy zrezygnować z przypadkowych, stockowych zdjęć. Każde z wybranych obrazów powinno kojarzyć się z wartościami reprezentowanymi przez markę. Dodatkowo, kolory i kształty, które pojawiają się na nim, również powinny bezpośrednio odnosić się do tego co marka chce sobą reprezentować.  Na koniec, wybrana fotografia nie powinna dominować nad główną treścią i przyciskiem CTA. 

Podpowiadamy, aby przed tworzeniem banerów przygotować packshoty lub zdjęcia proste do skalowania. Dzięki temu łatwiej wkomponujesz je w każdy wymiar baneru reklamowego.

Co to za firma? Czyli logotyp i nazwa

Kiedy nasz baner jest już prawie gotowy, pora skupić się na elementach nie mniej ważnych, jeśli nie najważniejszych – logotypie i nazwie firmy. No cóż, niezależnie od wysiłku jaki włożysz w stworzenie idealnego baneru, jeśli pominiesz informację o marce –  z pewnością wiele stracisz. Co istotne sam logotyp w formie sygnetu nie wystarczy. Potrzebna jest także nazwa firmy, tak aby nie zostawić użytkownika z domysłami na co dokładnie patrzy. 

Podczas projektowania, należy pamiętać o proporcjach oraz wadze danego elementu. Logotyp z nazwą firmy powinien być widoczny, ale nie tak dominujący jak główna treść i przycisk CTA.

Baner, a strona docelowa

Z banerem i stroną jest jak z opisem dania w karcie i daniem na talerzu – jeśli oczekiwania klienta nie pokryją się z rzeczywistym wyglądem produktu to rozczarowanie murowane. Właśnie dlatego tak istotne jest projektowanie banerów w estetyce spójnej z estetyką na stronie. 

W tym celu zalecamy dobieranie kolorów nawiązujących do tych użytych na stronie, którą użytkownik zobaczy po kliknięciu w przycisk CTA. Podobnie jeśli chodzi o czcionkę. Dodatkowo, warto wybrać maksymalnie dwa różne fonty, które pojawiają się w komunikacji wizualnej marki. 

Ostatecznie nie ma jednego sprawdzonego przepisu na idealny baner. Każdy produkt jest inny, dlatego oprócz sztywnych porad, warto patrzeć na baner z perspektywy użytkownika i starać się dopasować dobre praktyki do rzeczywistych możliwości i wymagań promocyjnych. Czasami szalony pomysł, może okazać się skuteczniejszy niż klasyczna forma. Niemniej wierzymy, że ustalenie pewnych ram jest ważne do tworzenia bardziej efektywnych banerów. Niech kreatywność będzie z wami!

Related Posts