09:15, lis 06

Czy uczestnicy festiwali w Polsce i Rumunii różnią się aż tak bardzo?

W dniach 11-12 Sierpnia w Bukareszcie po raz 8 odbył się Summer Well Festival. Wydarzenie organizowane przez Orange przyciągnęło około 20 000 osób. Wykorzystując autorską technologię Selectivv - Geotrapping® - zebraliśmy bazę prawie 5 500 użytkowników smartfonów i tabletów. Uzyskana próba stanowiła reprezentatywną grupę do przeprowadzenia analizy.

Skąd przyjechali uczestnicy Summer Well Festival?

40% osób uczestniczących w Summer Well 2018 stanowili mieszkańcy 5 największych miast Rumunii: Bukaresztu, Kluż-Napoki, Timisoary, Jassy i Konstancy. Nie dziwi fakt, że najwięcej uczestników w tej grupie to mieszkańcy Bukaresztu (17%). Ciekawym jest jednak, że ponad dwukrotnie więcej użytkowników przyjechało z Kluż-Napoki (11%) niż z Konstancy (5%) czy Jassy (4%). Pierwsza z nich jest położona dwukrotnie, a biorąc pod uwagę czas niezbędny na podróż, nawet trzykrotnie dalej niż druga (tak własnym środkiem transportu, jak i zbiorowym).  Nie mamy zatem korelacji pomiędzy czasem podróży a frekwencją podczas tegorocznego wydarzenia.

Demografia

Biorąc pod uwagę płeć użytkowników nie widzimy znaczącej różnicy - 52% uczestników stanowiły kobiety, a  48% mężczyźni. Ponad połową uczestników były osoby w wieku 21-35 lat (64%), z czego najwięcej osób miało 26-30 lat (26% wszystkich uczestników festiwalu). Najmniej liczną grupą były osoby powyżej 50tego roku życia (3%). Ciekawym jest, że w koncertach wzięło udział więcej osób powyżej 41 czy 46 r.ż. niż poniżej 20 r.ż. Obala to stereotyp, że w tego typu wydarzeniach biorą udział osoby bardzo młode. Dodatkowym argumentem przeczącym tej tezie jest profil behawioralny “młodzież 15-18 lat” reprezentowany przez 1% uczestników Summer Well Festival 2018.

Użytkownicy według profili behawioralnych.

Najliczniejszą grupą, reprezentowaną przez 39% uczestników, były osoby zainteresowane zdrowym trybem życia, czyli te, które korzystają z takich aplikacji jak np. calorie counter. Ponad dwukrotnie mniej było osób, które nie tylko wykazują zainteresowanie, ale także aktywnie dbają o swoje zdrowie - czyli osoby zaangażowane w sport (18%). Duże grupy stanowili również studenci oraz osoby korzystające z aplikacji komunikacyjnych, takich jak np. Uber (po 21%). Biorąc pod uwagę czas, w którym zostało zorganizowane wydarzenie spodziewalibyśmy się, że liczną grupą będą osoby podróżujące. Wg otrzymanych danych 12% stanowiły osoby, które były za granicą w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a tylko 4% uczestników skorzystało z aplikacji do podróżowania w ciągu ostatnich 3 tygodni przed wydarzeniem.

Summer Well Festival 2018 a Open’er 2017

Z ciekawości postanowiliśmy porównać jak wiele wspólnego mają uczestnicy dużych wydarzeń muzycznych w Polsce i Rumunii. Jako materiał porównawczy z Polski posłużyło nam badanie uczestników Open’era, które zrealizowaliśmy w ubiegłym roku. W wynikach analizy polskiego wydarzenia widzimy korelację pomiędzy czasem podróży koleją a miejscem zamieszkania uczestników. Interesującym jest jednak, że liczba osób, które przyjechały z Warszawy jest porównywalna do tych z Trójmiasta, mimo, że mieszkańcy stolicy musieli spędzić co najmniej 3 godziny w pociągu. W przypadku pozostałych wymienionych miast widzimy prostą zależność pomiędzy czasem podróży i odległością a liczbą uczestników. W przypadku Summer Well Festival 2018 tak prostej zależności nie możemy wykazać.

W demografii widzimy podobny rozkład w obu przypadkach. Pod względem płci, wartości rozkładają się podobnie lecz z korzyścią dla przeciwnych płci (kobiety/mężczyźni): Rumunia 52/48% i Polska 48,5/51,5%. Biorąc pod uwagę wiek, w obu przypadkach skrajne grupy wiekowe (poniżej 20 r.ż. i powyżej 50 r.ż.) są najmniej liczne. Największą rozbieżność widzimy w grupie 30-40 lat, która wynosi 6 p.p. pomiędzy uczestnikami w analogicznym wieku podczas obu wydarzeń. Nie zaburza to jednak ogólnego trendu wieku (najliczniejszą grupę stanowią osoby 21-30 lat, a najmniej liczną 50+)

Porównując analogiczne profile behawioralne dostrzegamy spore różnice. Najmniej różnimy się pod względem preferencji seksualnych (3 p.p.) i zaangażowania w sport (4 p.p.), a najbardziej pod względem wyjazdów zagranicznych (16 p.p.) i chęci założenia rodziny (8 p.p.).

Reasumując: Jestesmy podobni, ale jednak się różnimy. Przeciętny uczestnik Open’era oraz przeciętny uczestnik Summer Well są w podobnym wieku. Różnią się jednak stylem życia oraz chęcią do czasochłonnej podróży.

Poniżej infografika prezentująca wyniki badania podczas Summer Well Festival 2018.

Summer Well Festival - infografika

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy