13:34, gru 22

Świąteczne zwyczaje zakupowe

świąteczne zwyczaje zakupowe

Świąteczne zwyczaje zakupowe Polaków zmieniają się co roku. W roku 2021 zaobserwowaliśmy prawie o ¼ więcej osób w galeriach handlowych w okresie przedświątecznym niż w zeszłym roku. Przeanalizowaliśmy zwyczaje zakupowe użytkowników mobile w pierwszej połowie grudnia.

Świąteczne zwyczaje zakupowe w 2021 roku

Za pomocą autorskich narzędzi Selectivv naszemu zespołowi badawczemu udało się ustalić zmiany zachodzące w zachowaniach konsumentów, porównując je do danych sprzed roku, z tego samego okresu. Dane wykorzystane do analizy pochodzą ze zbioru Big Data Selectivv. Pozyskane zostały w wyniku wyświetleń reklam w kanale mobilnym, jak również od wydawców aplikacji. Okres badania trwał od 1. do 15. grudnia lat 2020 i 2021. Zaobserwowany został wzrost osób odwiedzających galerie handlowe w badanym okresie w porównaniu do roku 2020. Aż 23,76% więcej osób wybrało się na zakupy do centrów handlowych niż w zeszłym roku. Wzrost o 16,48% stwierdzono również wśród osób, które na zakupy wybrały się do dyskontów. Odnotowany został spadek liczby osób, które odwiedzały sklepy typu DIY (budowlane, dla majsterkowiczów) o 3,26% w porównaniu do roku wcześniej. 

świąteczne zwyczaje zakupowe

Dodatkowo, udało nam się określić zachowania przedświąteczne użytkowników w sieci i offline. Zaobserwowany został wzrost w udziale w zakupach online w porównaniu do roku poprzedniego wśród mężczyzn (o 4,78%). Z kolei wśród kobiet zaobserwowaliśmy aż 11.76% wzrost udziału rok do roku w prowadzeniu zakupów offline.

świąteczne zwyczaje zakupowe

Świąteczne zwyczaje zakupowe a pandemia i inflacja

CO-CEO Selectivv, Aleksander Luchowski o naszych badaniach w tym zakresie mówi: Przeprowadzone przez nas badania wskazują jednoznacznie, iż mimo kolejnej fali pandemii Polacy ruszyli do galerii handlowych. Tak znaczący wzrost może wskazywać, na to, że obostrzenia nie robią już wrażenia, podobnie jak możliwość zakażenia może być to efekt szczepień i poczucia bezpieczeństwa. Wzrost cen nie zahamował tego trendu.  Obserwujemy co roku wzrost ilości osób, które odwiedzają galerie handlowe, jednak tegoroczny wzrost nas bardzo zaskoczył.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Rzeczpospolitej na temat naszych badań. To nie pierwszy raz, kiedy zajmujemy się badaniem zwyczajów zakupowych. Sprawdziliśmy między innymi, jak w długim okresie zakaz handlu w niedziele wpłynął na zmiany w zwyczajach zakupowych Polaków.


O Selectivv

Selectivv posiada własną platformę DMP, w ramach której analizujemy i profilujemy dane o 14 mln użytkowników urządzeń przenośnych w Polsce. Informacje te wykorzystujemy do realizacji kampanii jak również w celu dotarcia z reklamą do właściwych grup użytkowników w precyzyjnie określonych lokalizacjach.

Stale współpracujemy z największymi domami mediowymi i agencjami reklamowymi w kraju. Tożsame usługi świadczymy również dla klientów indywidualnych. W naszym portfolio znajdują się projekty komercyjne realizowane dla takich podmiotów, jak: sieci handlowe, operatorzy telefonii komórkowej, instytucje finansowe, globalne marki czy sektor publiczny.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Ostatnie wpisy