Zbadaliśmy, jak licznie uczniowie zza wschodniej granicy pójdą do polskich szkół we wrześniu. Zespół Data Tank Selectivv przygotował raport dotyczący edukacji młodych Ukrainek i Ukraińców w wieku szkolnym, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji na Ukrainę 24.02.2022.
Badanie przeprowadzono na próbie 500 osób pochodzenia ukraińskiego, które przyjechały do Polski po 24 lutego 2022 roku i przebywają na terenie Rzeczpospolitej z dziećmi poniżej 18 roku życia. Kategorie wiekowe dzieci zostały ustalone na podstawie polskiego wieku szkolnego:
● poniżej 7 lat - wiek przedszkolny,
● 7 - 15 lat - uczniowie szkół podstawowych,
● 15 - 18 lat - uczniowie liceów i techników.
Na podstawie danych przedstawić możemy uśrednioną sylwetkę badanej grupy uchodźców. Modelowy ukraiński rodzic w Polsce to kobieta (61% ankietowanych) w wieku 35-44 lat (42%), posiadająca dzieci w wieku poniżej 7 lat (38%).
Licealiści w szkole, maluchy w domu. Ustaliliśmy, że aż 90% dzieci- uchodźców w ubiegłym semestrze szkolnym nie uczęszczało do polskiej szkoły. Edukację w Polsce podjęło zatem zaledwie 10% dzieci z badanych rodzin. Im starsze dziecko tym większe prawdopodobieństwo, że w momencie zakończenia roku szkolnego jego/jej nazwisko widniało w polskim dzienniku. Spośród grupy uczęszczających, największy odsetek stanowili uczniowie szkół średnich (29%).
W minionym semestrze do polskich szkół uczęszczał niewielki procent uczniów z Ukrainy, jednak ich rodzice w większości są zadowoleni z podjętej decyzji. Stopień przygotowania krajowych placówek pozytywnie (dobrze lub bardzo dobrze) oceniło 61% respondentów. Przeciwnego zdania było 22% rodziców, którzy określili doświadczenia edukacyjne ich dzieci jako złe lub bardzo złe.
Oprócz instytucji zbadaliśmy również odczucia związane z przyjęciem uchodźców przez koleżanki i kolegów z klasy. Ponad 2/3 respondentów uważa, że ich uczniowie z Ukrainy zostali przyjęci przez ich szkolnych rówieśników dobrze lub bardzo dobrze. Jedynie 20% rodziców stwierdziło, że ich dzieci spotkały się ze złą lub bardzo złą reakcją.
Przed rokiem szkolnym 2022/2023 ukraińskie rodziny znacznie częściej deklarują chęć zapisania swoich dzieci do polskich szkół. Aż 39% badanych stwierdziło, że 1 września ich dzieci po raz pierwszy rozpoczną edukację w polskich placówkach. W tej grupie wyraźną przewagę stanowią rodzice dzieci w wieku przedszkolnym oraz właściwym dla szkoły podstawowej.
Nasz zespół zapytał również o plany rodziców-uchodźców dotyczące pobytu w Polsce przez najbliższe 12 miesięcy. Większość ankietowanych (52%) zdecydowana jest pozostać na ten czas w kraju. Zaledwie 8% rodziców planuje powrót na Ukrainę, zaś 30% wciąż pozostaje w stanie niepewności (opcja “trudno powiedzieć”). Stan ten w naturalny sposób wiąże się z brakiem stabilizacji i niepewnością ankietowanych, właściwą dla grupy uciekającej przed wciąż toczącą się wojną. Najwyraźniej widać to zjawisko w przypadku rodziców młodzieży licealnej, będącej najbliżej końca edukacji.
Pobierz nasz darmowy raport na temat uchodźców z Ukrainy w Polsce.