Chmura obliczeniowa i technologie z nią związane ciągle się rozrastają, co umożliwia skalowanie działań firm. W tym roku usłyszeliśmy deklaracje technologicznych gigantów, Microsoftu i Google, które zakładają kolejno inwestycje rzędu 1 mld i prawie 2 mld dolarów w chmurę obliczeniową w Polsce. Jak komentował dyrektor generalny Microsoft Polska Mark Loughran, to właśnie nasz kraj może być technologicznym centrum Europy. Z kolei dyrektorka rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, Magdalena Dziewguć, mówiła, że region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles (za Business Insider).
Czym jest rynek cloud computing? Dlaczego rozwija się tak dynamicznie? Jak Selectivv korzysta z rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej i skalowaniu działań? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do poniższego artykułu.
Chmura obliczeniowa to model przetwarzania danych dostępny na żądanie użytkownika. Są to między innymi magazyny danych (takie jak Google Drive czy OneDrive), ale też wiele innych usług korzystających z wielkiej mocy obliczeniowej serwerów w chmurze. Usługi są tu właśnie kluczowe, , z których najpopularniejszym jest SaaS (Software as a Service). Do aplikacji SaaS możemy zaliczyć między innymi różnego rodzaju narzędzia CRM, emaile, narzędzia biurowe (Google Docs, Office 365), maszyny wirtualne czy nawet gry (w tym roku debiutowały m. in. Google Stadia czy model xCloud w subskrypcji Xbox Game Pass). W Selectivv korzystamy z narzędzia SaaS - Selevtivv Viewer. Jest to oprogramowanie, które dzięki intuicyjnemu interfejsowi umożliwia samodzielne monitorowanie i analizę jednej bądź wielu fizycznych lokalizacji. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest lepsze poznanie użytkowników odwiedzających wybrane miejsca oraz odkrywanie zachowań klientów. Selectivv Viewer jest jednym z najlepszych rozwiązaniań międy innymi dla rynku nieruchomości. O narzędziu pisaliśmy już wcześniej.
GCP jest to oferowana przez Google platforma chmurowa, bazująca na tej samej infrastrukturze, jaka napędza produkty takie jak Google Search, Gmaila czy YouTube. Zapewnia ona wiele modułowych narzędzi chmurowych, takich jak analityka, przechowywanie danych, uczenie maszynowe i zapewnia moc obliczeniową.
Podczas panelu dyskusyjnego Cionet Co-CEO Selectivv, Dominik Karbowski, miał okazję wymienić się naszymi doświadczeniami związanymi z GCP. Dzięki prezentacji i rozmowie udało nam się zebrać kilka wniosków i korzyści, wynikających z pracy w chmurze obliczeniowej. Dzięki niej możemy łatwiej wchodzić na nowe rynki, jest łatwo skalowalna. Selectivv działa nie tylko na terenie Polski, ale również na Ukrainie i w Rumunii. Dominik potwierdził również użyteczność zwiększania potrzebnej mocy obliczeniowej, zależnie od prowadzonego projektu. Pozwala to również minimalizować koszty, dzięki łatwemu dostosowywaniu platformy chmurowej do aktualnych potrzeb.
Chmura obliczeniowa jako rozwiązanie dla klientów może być zarówno wygodne w użyciu, jak i opłacalne. Często w swoich działaniach marketingowych używamy dużych ilości danych, w celu stworzenia jak najlepszych i najbardziej dokładnych profilów użytkowników mobile. Skala obliczeń jak i ilość danych wymaga potężnych mocy obliczeniowych, dostępnych właśnie w chmurze. Nasza DMP (data management platform) również jest usługą tego rodzaju.
Dodatkowa wygoda wynika również z tego, że wszystkie narzędzia firmowe mogą być dostępne online. Dzięki temu w Selectivv jesteśmy zawsze gotowi przejść na pracę zdalną, gdyż posiadamy dostęp do niezbędnych zasobów przechowywanych w chmurze. W Selectivv korzystamy z rozwiązań chmurowych od początku istnienia firmy.
Chmura to niewątpliwie przyszłość rynku technologicznego, ale nie tylko. Coraz więcej słyszymy o inteligentnych urządzeniach gospodarstwa domowego, łączących się z serwerami w chmurze (tak zwany internet rzeczy, IoT).
Udało nam się Was zainteresować możliwościami wynikającymi z szybkiego obliczania danych w chmurze? Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak możemy pomóc w stworzeniu dokładnych profili Waszych klientów, dzięki naszym rozwiązaniom opartym na chmurze.
Źródła:
To będzie największa taka inwestycja w Polsce. Google wyłoży nawet 2 mld dolarów
Największa inwestycja technologiczna w historii Polski. Microsoft wyłoży miliard dolarów