Czy to już koniec reklam outdoorowych?

Zdanie “pandemia koronawirusa nabiera na sile” słyszymy już co najmniej od roku. Kolejne obostrzenia wchodzą w życie, ale końca fatalnej sytuacji epidemiologicznej nie widać. Kontakty towarzyskie, pracę, hobby, a nawet zakupy przenieśliśmy do internetu. Pozostając w domu, większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez wejścia do sieci i to w niej skupia swoją codzienną aktywność. Właśnie dlatego inwestowanie w kampanie digitalowe to podstawa dzisiejszych działań marketingowych. Na myśl przychodzi tylko jedno pytanie – czy pandemia na dobre pozbawiła skuteczności reklamy outdoorowe ?

Zmiany jakie przyniosła pandemia

Rok 2020 i początek nowej dekady dla wielu miał okazać się przełomowy. Zmiany co prawda zaszły, ale niekoniecznie takie, jakich oczekiwaliśmy. Od kilkunastu miesięcy w obawie przed zakażeniem, ale też w związku z zamknięciem wielu miejsc usługowych, częściej pozostajemy w domach.

W świecie reklamy zmiana ta wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem roli kampanii digitalowych, a więc reklam wyświetlanych między innymi w przestrzeni wirtualnej. Mniej ludzi na ulicach to mniejszy zasięg reklam outdoorowych. Spacerujemy, czy podróżujemy rzadziej, a więc nie mamy zbyt wielu okazji, by zobaczyć banery, bilbordy czy plakaty. Najważniejszym pytaniem pozostaje jednak: jak reklamodawcy powinni reagować na te zmiany?

Należy zrezygnować z reklam outdoorowych?

Reklamy digitalowe są tańsze, a dodatkowo pozwalają na precyzyjne ustalenie odbiorców, zgodnie z ich preferencjami zakupowymi. W ostatnim artykule pisaliśmy o skuteczności reklam digitalowych z kategorii rich media. Są to te reklamy, które dzięki wykorzystaniu wielu form audiowizualnych, znacznie szybciej i na dłużej przyciągają uwagę potencjalnych klientów. 

Mimo to, reklamy outdoorowe nie powinny być zupełnie wykluczane. Outdoor kojarzy się bezpośrednio z tradycyjnymi bilbordami, jednak możliwości jest znacznie więcej. Są to szyldy, reklamy w autobusach, plakaty i, o ile w obecnej sytuacji ich skuteczność jest wątpliwa, to wciąż stanowią istotne uzupełnienie kampanii digitalowych. 

Pandemia i co dalej?

Dziś wygrywają te firmy, które przeniosły swoją działalność do internetu. Część słusznie postanowiła zdigitalizować swoje produkty (np. VOD, e-booki). Branże takie jak gastronomia, turystyka, czy transport bardzo mocno i szybko odczuły konsekwencje zamrożenia gospodarki. Trend przenoszenia życia do sfery online był widoczny od dawna, ale dopiero teraz widzimy jak duże ma znaczenie.

Co ważne, należy pamiętać o znacznie obniżonych budżetach większości klientów, dlatego reklama digitalowa, dzięki swojej stosunkowo niskiej cenie jest na tę chwilę świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo, niezależnie od czasów internet jest idealnym narzędziem do przekazywania treści, także tych reklamowych. 

Obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozostawia wątpliwości – obostrzenia mogą się jeszcze przez jakiś czas utrzymać, a od pół roku pozostajemy we względnym wyłączeniu przestrzeni publicznej. Optymistyczne scenariusze jak szybko przychodzą, tak szybko odchodzą. Jedyna słuszna strategia to chłodna kalkulacja, a ona nie pozostawia złudzeń – reklamy internetowe, obok reklam telewizyjnych, to obecnie najpopularniejsze narzędzia promocji, dlatego to na nich należy skupić się w pierwszej kolejności. 

Wejdźcie na naszą stronę, aby poznać usługi z zakresu digital marketingu, które oferuje Selectivv. 

Related Posts