Dlaczego użytkownicy nie widzą Twoich reklam online?

Widoczność reklam online: część reklam online jest mimowolnie pomijana przez użytkowników.

Branża marketingu i reklamy zmienia się i rośnie każdego dnia. Dynamiczny rozwój wymaga coraz nowszych i bardziej angażujących rozwiązań. Możemy szukać rewolucyjnych narzędzi, jednak dopóki nie zrozumiemy podstawowych mechanizmów kierujących użytkownikami, nie uda nam się stworzyć skutecznej i widocznej reklamy online. To właśnie widoczność reklam online jest kluczowa dla wyników kampanii w internecie. Jednym z najbardziej wydajnych formatów jest display rich media i to na nim skupimy się w niniejszym artykule. Czym jest i dlaczego działa?

Rich media – co to? 

Pojęcie „Rich media” jest bardzo szerokie. Właściwie łatwiej wymienić to, co nie wchodzi w tę kategorię. Kreacją graficzną typu rich media będziemy nazywać taką, która łączy wiele form audiowizualnych – od animacji, treści wideo i audio przez galerie produktów, banery 3D i wiele innych. Z pewnością nie będzie nią reklama graficzna zapisywana w pliku *.JPG lub *.PNG. 

Kategoria Rich media nie jest nowym zjawiskiem. Jej początek sięga roku 1987 kiedy to Apple wprowadził na rynek osobisty komputer z graficznym interfejsem – Macintosh (znany później jako Mac). Przez lata, różne firmy dodawały kolejne możliwości do eksperymentowania z kreacją graficzną. Obecnie kampanie rich media mogą być bardzo rozbudowane i zróżnicowane, dzięki czemu ich skuteczność wzrasta. 

Widoczność reklam online, a ślepota banerowa

Ślepota banerowa to ciekawe zjawisko polegające na mimowolnym omijaniu przez użytkowników treści kojarzonych z działaniami reklamowymi. Często wynika ono z pojawiania się slotów w stałych miejscach na stronie oraz ogromnej ilości wyświetlanych reklam online. Skuteczność tradycyjnych form reklamy spada, a ślepota banerowa, obok adblocków, jest tego  jedną z najczęstszych przyczyn.

Formaty rich media pomagają przykuć uwagę potencjalnych klientów. Najskuteczniej działają te reklamy online, które zawierają elementy ruchome jak animacje, lub te funkcjonalne, opierające się na ankietach, formularzach, czy galerii produktów. Z pewnością nie raz sami łapaliśmy się na tym, że nasz wzrok zatrzymywał się na ruchomych banerach reklamowych, kojarzonych z rozrywką, a niekoniecznie promocją.

widoczność reklam online -
jak patrzymy na ekran telefonu?
Widoczność reklam online: badania psychologiczne mówią o tym, że najwięcej uwagi poświęcamy lewej stronie i mniej prawej.

Reklamy online jako narzędzia zbierania unikalnych danych

Kolejną z korzyści płynących z zastosowania formatu rich media jest możliwość pozyskania wyższej jakości danych. Na banerach możemy umieścić formularze kontaktowe, miejsca do wpisania numeru telefonu, czy adresu e-mail. Dzięki wyświetleniu większej ilości produktów możemy łatwo sprawdzić, który z nich cieszy się największą popularnością. 

Tradycyjne kampanie reklamowe pozwalają jedynie na uzyskanie pomiarów behawioralnych i demograficznych. Jest to więc duża różnica i w przypadku kampani rich media – znacznie wyższy komfort. 

Liczniejsze linkowanie

Tradycyjny baner reklamowy to jeden element html, a więc zawiera zaledwie jeden link do witryny docelowej. Może to skutkować tym, że użytkownicy przekierowani na główną stronę, nawet jeśli zainteresowani danym tematem – rezygnują z dalszych kliknięć. Reklama online stworzona w formacie rich media pozwala na dodanie linków do każdego z jej elementów. Dzięki temu, potencjalni klienci trafiają bezpośrednio do interesujących ich stron, znajdując komplet potrzebnych informacji. 

Rich media – czy widoczność tej reklamy online jest najlepsza?

Rich media z pewnością proponują o wiele więcej możliwości niż standardowe banery reklamowe. Pomagają uniknąć efektu “ślepoty banerowej”, zbierają unikalne dane o poszczególnych użytkownikach, mogą także zawierać więcej linków. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy w kampanii reklamowej okażą się skuteczne. Zależy to od preferencji grupy docelowej, różnorodności przekazywanych treści czy estetyki danej formy graficznej. Jako agencja digital marketingowa specjalizująca się w precyzyjnej reklamie mobilnej, wykorzystujemy format rich media do tworzenia efektywnej komunikacji z użytkownikami. Więcej o skuteczności kampanii reklamowych pisaliśmy w naszych poprzednich wpisach o efektywności kampanii i widoczności reklam. Jedno jest pewne – rich media wiele razy okazywały się znacznie wydajniejsze niż statyczne banery reklamowe, a dodatkowo oferują nieporównywalnie więcej możliwości. Dlaczego więc nie skorzystać?

Related Posts