Efektywność kampanii a CTR

Jak mierzyć skuteczność kampanii onlineowych? Jaki KPI najlepiej wybrać? Czy CTR to dobry wskaźnik i poinformuje nas o efektywności naszych działań? Wszyscy marketerzy często zadają sobie właśnie te pytania. W tym i w kolejnych postach postaramy się przybliżyć nasz pogląd na mierzenie efektywności kampanii reklamowych.

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Czym jest wskaźnik CTR?
  2. Jakie są inne wskaźniki kampanii?
  3. Czym się kierować przy wyborze mierników?

Wskaźnik Click-Through Rate

Jak możecie przeczytać w naszym słowniku digital marketingu Click-Through Rate, inaczej mówiąc współczynnik klikalności to procent osób, które kliknęły w reklamę w stosunku do osób, które ją zobaczyły. Wyrażony jest on procentowo. Z reguły, im większa wartość CTR, tym większa skuteczność kampanii. 

CTR prezentuje się różnie w zależności między innymi od pozycji reklamy na stronie, stopnia jej widoczności, czy samego formatu reklamy. Przykładowo, złe umieszczenie reklamy na stronie może spowodować brak jej widoczności, a co za tym idzie – klikalności.

Istnieją również rozbieżności pomiędzy wynikami na desktop i mobile. Lepsze osiągi można zauważyć w mobile, gdzie dla większości banerów osiągają wynik ponad 0,5%. Więcej piszemy o tym w artykule na portalu Nowy Marketing.

Czy CTR jest dobrym miernikiem kampanii?
CTR – czy jest dobrym miernikiem kampanii?

CTR i inne wskaźniki kampanii

Jednym ze wskaźników kampanii może być właśnie wspomniany CTR, jednak rozbieżności w wynikach i pewna jego niejasność podpowiada, aby go nie wybierać jako głównego miernika. Kolejnym dobry miernikiem wspierającym jest widoczność reklamy. Nawet najlepsze kreacje nie przynoszą zamierzonego sukcesu, jeśli baner będzie niewidoczny na stronie.

Wspomóc możemy się również miernikiem czasu widoczności reklamy. Da o nam pełniejszy obraz o naszej kampanii. Standardem przyjętym przez IAB był i jest standard MRC (Media Rating Council), który uznawał wyświetlenie za widzialne, jeżeli co najmniej 50% pikseli pozostawało w widocznym obszarze okna przeglądarki przez minimum 1 sekundę w przypadku reklamy graficznej. Z kolei w przypadku reklamy video ten czas wynosi 2 sekundy1.

Wymienione wskaźniki można uznać za wspierające. Co w takim razie wybrać jako KPI?

Miara sukcesu

Sukces kampanii zależy przede wszystkim od stopnia realizacji jej celu końcowego. W przypadku działań efektywnościowych mogą to być leady, sprzedaż, zapisy na wydarzenie i tym podobne. Z kolei w przypadku kampanii wizerunkowej ważnymi będą stopień dotarcia z reklamą do naszej grupy docelowej. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na wymienione wcześniej wskaźniki wspierające.

Już niedługo na naszym blogu pojawi się więcej wpisów dotyczących prowadzenia kampanii reklamowych online. Upewnijcie się, że ich nie ominiecie, zapisując się na nasz newsletter:

1 Viewability. Dobre Praktyki, IAB Polska, Lipiec 2020, dostęp: 17.02.21

Related Posts