13:35, Jan 25

Galerie w grudniu 22 r. | Ukraińcy ratują frekwencję, Polacy wybierają aplikacje

Grudzień okazał się dla galerii handlowych okresem zimowych żniw.

Najnowsza analiza big data od Selectivv Data Tank wskazuje na wzrost liczby odwiedzin w popularnych centrach handlowych aż o 18,9 p.p w stosunku do grudnia 2021 roku. Statystyka ta ujawnia zarówno zmianę zwyczajów zakupowych Polaków, jak i ewolucję struktury narodowościowej w naszym kraju.

Ukraińcy ratują grudniową frekwencję w galeriach - infografika
Liczba wizyt w centrach handlowych (grudzień 2021 r. vs 2022 r.)

Jeśli spojrzymy na liczbę na gości galerii handlowych narodowości polskiej, odnotujemy spadek liczby wizyt o 1,2%. Decydujący udział we wzroście statystyk ma społeczność Ukraińców, która wskutek wybuchu wojny wzrosła w Polsce do ponad 3 milionów obywateli  (8% ogółu populacji). W porównaniu rok do roku, w tej grupie odnotowano wzrost liczby wizyt aż o 186%. W grudniu 2022 roku Ukraińcy wygenerowali 18% wszystkich wizyt w badanych galeriach handlowych.

Ukraińcy ratują grudniową frekwencję w galeriach - infografika
Strukura narodowościowa wizyt w centrach handlowych

Polacy i Ukraińcy - jak często korzystają z aplikacji zakupowych?

Analitycy z Selectivv Data Tank wysuwają  w tej sprawie kilka tez. Za jeden z podstawowych czynników uznawana jest kwestia digitalizacji nawyków zakupowych. W omawianym okresie dowolną aplikację zakupową uruchomiło 64,6% Polaków oraz zaledwie 8,6% Ukraińców. Może to wynikać zarówno z odmiennych zwyczajów (preferowania zakupów tradycyjnych nad cyfrowe), jak również kwestii procesu adaptacji do polskiego rynku e-commerce. Marki, sklepy i platformy popularne na rynku ukraińskim wielokrotnie nie mają bezpośredniego polskiego odpowiednika lub odpowiedniego dostosowania do potrzeb omawianej mniejszości.

Ukraińcy ratują grudniową frekwencję w galeriach - infografika
Korzystanie z aplikacji zakupowych (grudzień 2022r.)

Pozytywny wpływ fali migracji na krajowy handel detaliczny.

Fakt ten coraz częściej wpływa na strategie marketingowe przedsiębiorców, czego dowodem jest coraz częstsze adresowanie reklam i oferty handlowej bezpośrednio do Ukraińców przebywających w Polsce. Wobec dynamicznej digitalizacji zwyczajów zakupowych Polaków, wkrótce to właśnie obywatele Ukrainy mogą okazać się jedną z najbardziej pożądanych grup docelowych w sektorze sprzedaży stacjonarnej.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Artykuł na podstawie badań Selectivv Data Tank | Rzeczpospolita - Bez Ukraińców w polskich centrach byłyby pustki

Subscribe to the marketing newsletter

Newsletter [Blog]

Recent posts