Srebrna 16, Warszawa, Polska
+48 22 354-62-90

Geotrapping, beacony, sieci WiFi w geotargetowanych kampaniach reklamowych

Dzięki smartfonom i tabletom jesteśmy non-stop online. Korzystamy z nich w różnych miejscach: w domu, biurze, podróży, poczekalni czy na siłowni i w różnych okolicznościach: pracując, gotując, robiąc zakupy czy będąc na koncercie. Upowszechnienie urządzeń mobilnych sprawiło, że reklamodawcy poszukują nowych sposobów kontaktu z klientem. Coraz silniejszy związek marketingu z nieustająco rozwijającą się technologią mobile umożliwia wykorzystanie różnych technik dotarcia do niego.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej kampanii reklamowej jest targetowanie w oparciu o geolokalizację urządzeń. Dotarcie do precyzyjnie określonych osób, właścicieli smartfonów i tabletów, we właściwym miejscu i czasie. Takie działania umożliwiają nawiązanie interakcji z potencjalnym klientem i skłonienie go do zakupu produktu, bądź rezerwacji usługi.

 

Beacony

Do najpopularniejszych rozwiązań, który w ostatnich latał zyskało duży rozgłos są beacony. Niewielkie nadajniki sygnału radiowego mogące komunikować się z urządzeniem przenośnym zlokalizowane w takich miejscach jak galerie, hotele i lotniska. Komunikacja z urządzeń następuje za pomocą Bluetooth.

Kiedy użytkownik przechodzi w ich pobliżu, mogą skontaktować się z aplikacją na telefonie i wyświetlić dodatkowe informacje o produkcie, wskazówki na temat poruszania się po sklepie czy poinformować o rabacie cenowym. Ogromną zaletą beaconów jest możliwość dowolnego ustalania zasięgu na jakim będzie działał. Można więc zdecydować, że jeden nadajnik będzie miał zasięg kilkudziesięciu metrów, by docierał do wszystkich w danej lokalizacji, natomiast kolejny zadziała tylko jeśli klient znajdzie się  koło konkretnej półki czy produktu.

Wadą zastosowania beaconów jest to, że użytkownik musi mieć w telefonie zainstalowaną odpowiednią apkę. O ile technologia iBeacon w urządzeniach Apple pozwala skanować pobliskie otoczenie w poszukiwaniu beaconów i uruchomić odpowiednią aplikację na smartfonie, nawet gdy jest wyłączona i nie działa w tle, o tyle dużo gorzej wygląda sprawa z Androidem. Użytkownik tego systemu sam musi uruchomić aplikację, by nadajnik mógł się z nią skontaktować. Problemem może być również samo stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Jeden nadajnik to koszt kilkudziesięciu złotych, a do jej zbudowania potrzeba najczęściej przynajmniej kilkudziesięciu.

 

Reklama z wykorzystaniem sieci WiFi

Innym zyskującym zastosowanie w kampaniach reklamowych rozwiązaniem jest wykorzystanie ogólnodostępnych sieci WiFi. Popularnie nazywane Hot Spotami, umożliwiają bezprzewodowe połączenie z Internetem przy pomocy własnego urządzenia przenośnego. Użytkownik oczekujący na samolot na lotnisku, czy klient restauracji czekając na posiłek mogą skorzystać z darmowego dostępu do sieci, w zamian za zapoznanie się z reklamą.

Również i to rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Zasięg kampanii jest ograniczony zasięgiem sieci, a użytkownik wychodząc poza obszar jej funkcjonowania, nie zobaczy reklamy. W związku z tym kampania reklamowa może być targetowana tylko w konkretnych lokalizacjach, udostępniających darmowy internet.

 

Kampania reklamowa z wykorzystaniem geotrappingu

Rozwiązaniem, które radzi sobie z niedostatkami obu wspomnianych sposobów geotargetowania jest kampania reklamowa w aplikacjach i na mobilnych stronach www. Za jej pomocą możemy dotrzeć do precyzyjnie określonej grupy osób w szczegółowo określonej lokalizacji. Dodatkowo wykorzystując geotrapping, autorską usługę świadczoną przez Selectivv Mobile House mamy możliwość targetowania kampanii na podstawie danych o historycznej lokalizacji użytkowników urządzeń przenośnych. Geotrapping to metoda identyfikowania osób, przebywających w danym miejscu w określonym czasie i realizowanie do nich kampanii reklamowych w przyszłości. W przypadku geotrappingu nie ma potrzeby budowy infrastruktury. Ponieważ możemy założyć geotrapping w dowolnej lokalizacji ogromną jego zaletą jest dotarcie do klientów konkurencji.

Ponieważ okoliczności nie zawsze sprzyjają emisji reklamy, geotrapping wydaje się idealnym rozwiązaniem na dotarcie do ludzi przebywających na koncercie, targach czy konferencji biznesowej. Użytkownik w trakcie tego wydarzenia nie ma możliwości, chęci lub czasu by skorzystać z proponowanej oferty. Wystarczy jednak, że skorzysta z aplikacji, bądź odwiedzi stronę internetową, w których emitowane są reklamy programmatic. Zebranie informacji o uczestnikach pozwala na wyświetlenie im reklamy godzinę, dzień lub kilka dni po wydarzeniu. Nie ma znaczenia, gdzie znajdują się w momencie emisji. Identyfikacja użytkownika na podstawie indywidulanych numerów reklamowych GAID i IDFA umożliwia bardzo precyzyjne dotarcie tylko do tych uczestników, którzy wzięli udział w wydarzeniu.

Geotrapping to także świetny sposób na dotarcie do osób robiących zakupy w galeriach handlowych, kibiców na stadionie czy podróżujących na lotniskach. Wzbogacając dane z geotrappingu o precyzyjne dane o kliencie uzyskane z kanału mobile możemy zaproponować mu produkt dopasowany dokładnie do jego potrzeb.

 

TechnologiaBeaconyWifiGeotrapping
zasięg 1-30 m10-150 m 20 m – 20 km
brak konieczności budowy infrastruktury Χ Χ
 V
brak konieczności posiadania dedykowanej apki Χ V V
możliwość mierzenia ruchu wewnątrz obiektu V V Χ
możliwość dotarcia do klientów konkurencji Χ Χ V
wymagane DMP do analizy danych V V V

Related Posts

Leave a reply