Geotrapping®, beacony, sieci WiFi w geotargetowanych kampaniach reklamowych

Dzięki smartfonom i tabletom jesteśmy non-stop online. Korzystamy z nich w różnych miejscach: w domu, biurze, podróży, poczekalni czy na siłowni i w różnych okolicznościach: pracując, gotując, robiąc zakupy czy będąc na koncercie. Upowszechnienie urządzeń mobilnych sprawiło, że reklamodawcy poszukują nowych sposobów kontaktu z klientem. Coraz silniejszy związek marketingu z nieustająco rozwijającą się technologią mobile umożliwia wykorzystanie różnych technik dotarcia do niego.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej kampanii reklamowej jest targetowanie w oparciu o geolokalizację urządzeń. Dotarcie do precyzyjnie określonych osób, właścicieli smartfonów i tabletów, we właściwym miejscu i czasie. Takie działania umożliwiają nawiązanie interakcji z potencjalnym klientem i skłonienie go do zakupu produktu, bądź rezerwacji usługi.

Beacony

Do najpopularniejszych rozwiązań, który w ostatnich latał zyskało duży rozgłos są beacony. Niewielkie nadajniki sygnału radiowego mogące komunikować się z urządzeniem przenośnym zlokalizowane w takich miejscach jak galerie, hotele i lotniska. Komunikacja z urządzeń następuje za pomocą Bluetooth.

Beacony a geotrapping

Kiedy użytkownik przechodzi w ich pobliżu, mogą skontaktować się z aplikacją na telefonie i wyświetlić dodatkowe informacje o produkcie, wskazówki na temat poruszania się po sklepie czy poinformować o rabacie cenowym. Ogromną zaletą beaconów jest możliwość dowolnego ustalania zasięgu na jakim będzie działał. Można więc zdecydować, że jeden nadajnik będzie miał zasięg kilkudziesięciu metrów, by docierał do wszystkich w danej lokalizacji, natomiast kolejny zadziała tylko jeśli klient znajdzie się  koło konkretnej półki czy produktu.

Wadą zastosowania beaconów jest to, że użytkownik musi mieć w telefonie zainstalowaną odpowiednią apkę. O ile technologia iBeacon w urządzeniach Apple pozwala skanować pobliskie otoczenie w poszukiwaniu beaconów i uruchomić odpowiednią aplikację na smartfonie, nawet gdy jest wyłączona i nie działa w tle, o tyle dużo gorzej wygląda sprawa z Androidem. Użytkownik tego systemu sam musi uruchomić aplikację, by nadajnik mógł się z nią skontaktować. Problemem może być również samo stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Jeden nadajnik to koszt kilkudziesięciu złotych, a do jej zbudowania potrzeba najczęściej przynajmniej kilkudziesięciu.

Reklama z wykorzystaniem sieci WiFi

Innym zyskującym zastosowanie w kampaniach reklamowych rozwiązaniem jest wykorzystanie ogólnodostępnych sieci WiFi. Popularnie nazywane Hot Spotami, umożliwiają bezprzewodowe połączenie z Internetem przy pomocy własnego urządzenia przenośnego. Użytkownik oczekujący na samolot na lotnisku, czy klient restauracji czekając na posiłek mogą skorzystać z darmowego dostępu do sieci, w zamian za zapoznanie się z reklamą.

Sieci Wifi, a geotrapping

Również i to rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Zasięg kampanii jest ograniczony zasięgiem sieci, a użytkownik wychodząc poza obszar jej funkcjonowania, nie zobaczy reklamy. W związku z tym kampania reklamowa może być targetowana tylko w konkretnych lokalizacjach, udostępniających darmowy internet.

Kampania reklamowa z wykorzystaniem usługi Geotrapping®

Rozwiązaniem, które radzi sobie z niedostatkami obu wspomnianych sposobów geotargetowania jest kampania reklamowa w aplikacjach i na mobilnych stronach www. Za jej pomocą możemy dotrzeć do precyzyjnie określonej grupy osób w szczegółowo określonej lokalizacji. Dodatkowo wykorzystując Geotrapping®, autorską usługę świadczoną przez Selectivv mamy możliwość targetowania kampanii na podstawie danych o historycznej lokalizacji użytkowników urządzeń przenośnych. Geotrapping® to metoda identyfikowania osób, przebywających w danym miejscu w określonym czasie i realizowanie do nich kampanii reklamowych w przyszłości. W przypadku usługi Geotrapping® nie ma potrzeby budowy infrastruktury. Ponieważ możemy założyć Geotrapping® w dowolnej lokalizacji ogromną jego zaletą jest dotarcie do klientów konkurencji.

Ponieważ okoliczności nie zawsze sprzyjają emisji reklamy, Geotrapping® wydaje się idealnym rozwiązaniem na dotarcie do ludzi przebywających na koncercie, targach czy konferencji biznesowej. Użytkownik w trakcie tego wydarzenia nie ma możliwości, chęci lub czasu by skorzystać z proponowanej oferty. Wystarczy jednak, że skorzysta z aplikacji, bądź odwiedzi stronę internetową, w których emitowane są reklamy programmatic. Zebranie informacji o uczestnikach pozwala na wyświetlenie im reklamy godzinę, dzień lub kilka dni po wydarzeniu. Nie ma znaczenia, gdzie znajdują się w momencie emisji. Identyfikacja użytkownika na podstawie indywidulanych numerów reklamowych GAID i IDFA umożliwia bardzo precyzyjne dotarcie tylko do tych uczestników, którzy wzięli udział w wydarzeniu.

Geotrapping® to także świetny sposób na dotarcie do osób robiących zakupy w galeriach handlowych, kibiców na stadionie czy podróżujących na lotniskach. Wzbogacając dane pozyskane za pośrednictwem usługi Geotrapping® o precyzyjne dane o kliencie uzyskane z kanału mobile możemy zaproponować mu produkt dopasowany dokładnie do jego potrzeb.

Technologia Beacony Wifi Geotrapping®
zasięg  1-30 m 10-150 m  20 m – 20 km
brak konieczności budowy infrastruktury  Χ  Χ
 V
brak konieczności posiadania dedykowanej apki  Χ  V  V
możliwość mierzenia ruchu wewnątrz obiektu  V  V  Χ
możliwość dotarcia do klientów konkurencji  Χ  Χ  V
wymagane DMP do analizy danych  V  V  V

 

 

Related Posts