16:14, maj 24

Jak stworzyć idealny landing page?

landing page

Stworzenie idealnego landing page'u, który będzie spełniał swoje funkcje, będzie wygodny w użytkowaniu i utrzymany w obecnie panującej stylistyce wymaga użycia pewnych elementów, które powinny być nierozłączne w procesie tworzenia. Trzeba mieć na uwadze, iż landing page to inny rodzaj strony www. Czym się różni? Jak najlepiej go stworzyć?

Co to jest landing page?

Landing page to tak naprawdę strona docelowa, na której pojawiamy się np. po kliknięciu w reklamę. Stworzona jest na potrzeby bezpośredniej sprzedaży określonego produktu lub pozyskania konkretnych danych. Czyli najprościej mówiąc ma ona ściśle określony cel, którym jest zrealizowanie akcji umieszczonej na stronie.

Czym różni się landing page od klasycznej strony www?

Przeciętny użytkownik Internetu nie jest w stanie odróżnić czy jest on aktualnie na stronie www czy na landing page'u. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy czym one się różnią. Klasyczna strona www od landing page różni się kilkoma, ale bardzo ważnymi cechami, które uwarunkowują to, czym dany adres www jest.

Różnice odnajdujemy w:

  • celu postawienia strony
  • odbiorcach
  • ilości stron i podstron
  • obecności menu nawigacyjnego
  • treści na stronie
  • pozycjonowaniu strony, istoty SEO
  • kosztach wykonania
landing page

Cel

Ważną cechą jest oczywiście cel strony. Przykładowo, gdy zakładasz firmę i chcesz rozpowszechniać swoje usługi w Internecie do jak największej grupy odborców, niezbędna jest ci strona internetowa. Dzięki niej dostęp do Twoich usług będzie miał każdy, kto takowych potrzebuje i aktualnie szuka. Charakter takiej strony jest stricte informacyjny, a jej celem jest przedstawienie umieszczonych na niej usług swoim potencjalnym klientom. Natomiast landing page służy przede wszystkim pozyskaniu określonych danych lub już docelowej sprzedaży danych usług. Czyli, jeśli napisałeś e-book lub nagrałeś poradnik na określony przez siebie temat nie jest potrzebna Ci cała strona internetowa www, aby go dystrybuować. Wystarczy prosta strona docelowa, która na wybranej przez Ciebie domenie będzie służyć do sprzedaży Twojego produktu.

Miernikiem sukcesu na stronie docelowej jest wykonana na niej akcja, czyli np. pozostawienie e-maila i pobranie e-booka, a nie same odwiedziny strony.

Odbiorcy

Na ogólnej stronie www pojawiać się mogą odwiedzający losowi, przede wszystkim z wyszukiwań organicznych, którzy mogą stać się potencjalnymi klientami. Odwiedzający landing page to osoby, które np. widziały reklamę z usługą lub produktem umieszczoną na stronie docelowej, kliknęły w nią, czyli wykonały akcję i wchodzą na stronę w celu zrealizowania akcji do końca - pozyskania danej usługi lub produktu. Jest to ściśle zdefiniowana grupa potencjalnych klientów, ponieważ to, co z landing page można pozyskać jest przeznaczone dla określonej grupy.

Ilość stron i podstron

Strona internetowa składa się z nieograniczonej ilości stron i podstron. W ten sposób uzyskać można większy na niej ruch, który jest istotny dla analizy odwiedzających i pozycjonowaniu strony. Landing page to jedna strona, bez niepotrzebnych dodatkowych. Jest to celowy zabieg mający skłonić odbiorcę do wejścia - wykonania akcji na stronie - i wyjścia.

Menu nawigacyjne

Dlatego też na stronie docelowej nie znajdziemy menu nawigacyjnego. Jest ono zbędne ze względu na charakter strony. Klasyczna www jednak takiego menu potrzebuje, aby poruszanie się po niej było komfortowe i uzasadnione.

Treści na stronie

Strona www zawiera treści ogólne, bardzo rozwinięte, które wyczerpują dany temat. Mają one dostarczyć nam jak najwięcej informacji i przybliżyć do chęci skorzystania z usług lub kupna produktu - po prostu, pozostaniu na stronie jak najdłużej. Treści w landing page są bardzo zawężone i konkretne, prowadzące jedynie do celu napisane językiem korzyści.

Twój landing page powinien mieć wyraźny i zachęcający nagłówek, zdjęcia jak najwyższej jakości, które związane są z tematyką oraz widoczne dane kontaktowe. Powinieneś również pamiętać o umieszczeniu wyraźnego, rzucającego się w oczy CTA, który skłaniać będzie odbiorcę do wykonania konkretnej akcji na stronie.

Pozycjonowanie i SEO

Nawiązując do poprzedniego podpunktu, strona www mając ogromny zasób treści potrzebuje pozycjonowania ich, aby wyszukiwanie organiczne było skuteczne. Biorąc pod uwagę, iż teksty na landing page są bardzo ograniczone, konkretne a odbiorcy trafiają na niego nie przez przypadek, to akcje SEO są również bardzo ograniczone i często w dużym stopniu zbędne.

Koszty

Koszt wykonania strony internetowej to kilka-kilkanaście tysięcy złotych, jeśli robi to firma zewnętrzna. Jeśli potrzebujesz landing page'a to nawet bez większych umiejętności lecz z pomocą naszej agencji jesteś w stanie uruchomić go sam. Ze względu na swoją specyfikę, charakter i ograniczoną treść koszta landing page'a są o wiele niższe.

Zastanawiając się nad założeniem strony www czy landing page'a wyraźnie określ cel, charakter i jakie skutki chcesz osiągnąć.

Zobacz nasze Knowledge Center i pozyskuj wiedzę od specjalistów naszej agencji!

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy