11:30, sty 03

Badanie właścicieli smartfonów - Kim byli uczestnicy Sylwestra w Zakopanem?

Badanie właścicieli smartfonów, którzy bawili się na koncercie sylwestrowym w Zakopanem, wskazuje, że dwie trzecie uczestników sylwestrowego koncertu stanowiły osoby po 30 roku życia. Co ciekawe, więcej osób przyjechało z Warszawy niż z Krakowa, a 6% imprezowiczów stanowili obcokrajowcy. Ponad 80% badanych robi zakupy w Lidlu i Biedronce, a najpopularniejszym operatorem komórkowym okazał się Orange.

Według danych policji cytowanych przez TVP Info, na koncercie w Zakopanem bawiło się około 90 tys. osób. Selectivv przeprowadził badanie prawie 75 tys. właścicieli smartfonów, którzy w noc sylwestrową znajdowali się na Równi Krupowej w Zakopanem. Wykorzystaliśmy do tego tzw. Geotrapping®, czyli oznaczanie użytkowników mobile przebywających w danym czasie w danym miejscu. Następnie przeanalizowaliśmy, jakie informacje o uczestnikach wydarzenia zgromadziliśmy do tej pory w bazie danych Selectivv DMP, będącej najbogatszym w Polsce zbiorem informacji o zachowaniach użytkowników mobile. Baza obejmuje 15 mln osób, czyli prawie wszystkich właścicieli smartfonów w naszym kraju.

Sylwester w Zakopanem - badanie właścicieli smartfonów

Kim był uczestnik Sylwestra w Zakopanem - Infografika

Zaskoczenie stanowi fakt, że więcej osób przyjechało do Zakopanego z Warszawy (7621 osób) niż z Krakowa (6921 osób), który znajduje się cztery razy bliżej. Luis Fonsi, Zenon Martyniuk i inne gwiazdy sylwestrowej nocy przyciągnęły nawet 700 osób z Trójmiasta. Większość stanowili mężczyźni (56%), podobnie jak właściciele telefonów z systemem Android (81%). Najpopularniejszymi operatorami komórkowymi byli natomiast Orange (29%) oraz Play (25%).

Przeanalizowaliśmy również ilu uczestników sylwestrowej imprezy w Zakopanem należy do któregoś z 60 profili psychograficznych. Okazuje się, że co piąty uczestnik spędzał wakacje za granicą, 43% interesuje się sportem, a 10% posiada dzieci w wieku do 10 lat.

Aplikacje mobilne dają wiele informacji, bo pozostają zainstalowane na urządzeniu, nawet jeśli nie są zbyt często wykorzystywane. Sam fakt ich pobrania dużo mówi o intencjach i zainteresowaniach osoby. Warto przy tym pamiętać, że każdy  użytkownik w momencie instalacji aplikacji jest pytany o zgodę na zbieranie tych informacji. – mówi Dominik Karbowski,  wiceprezes Selectivv Mobile House.

Skąd pochodzą dane wykorzystywane do badania właścicieli smartfonów

Selectivv posiada największy w Europie Centralnej i Wschodniej zbiór danych o użytkownikach mobile, obejmuje on łącznie 82 mln osób, z czego 15 mln w Polsce. Średnio o jednym użytkowniku Selectivv posiada 362 informacje, m.in. dane demograficzne, zainteresowania oraz lokalizacje, w jakich przebywa. Dane są zbierane za zgodą użytkowników za pośrednictwem 200 tys. bezpłatnych aplikacji mobilnych oraz 15 mln stron www. W wyniku analizy big data wyróżniono 60 profili konsumentów. Są to np. osoby planujące dziecko, użytkownicy bankowości mobilnej czy użytkownicy aplikacji muzycznych. Przykładowo profil „osoby interesujące się sportem” zawiera osoby, które odwiedzały strony internetowe o tematyce sportowej co najmniej 3 razy w ciągu ostatniego miesiąca. Z kolei profil „klienci Lidla lub Biedronki” obejmuje osoby, które odwiedziły wymienione sklepy min. 2 razy w ciągu ostatnich 4 miesięcy.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy