Raport

Użytkownicy smartfonów i tabletów w Polsce 2020

Raport “Użytkownicy smartfonów i tabletów w Polsce 2020” to obszerne podsumowanie zachowań Polaków w 2020 roku, przygotowane przez zespół Selectivv na podstawie danych z urządzeń mobilnych.

Czytaj więcej

Wypełnij formularz, aby pobrać raport

Formularz pobierania [Raport] - Użytkownicy smartfonów i tabletów w Polsce 2020

Opracowanie obejmuje takie tematy jak: przemieszczanie się użytkowników smartfonów, korzystanie z wybranych aplikacji, konsumpcja Internetu na mobile oraz lokalizacje handlowe

Wszystko w kontekście zmian, które spowodowała pandemia COVID-19.

Sprawdziliśmy, co Polacy robili we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Francji w ostatni weekend przed wprowadzeniem pierwszych obostrzeń (6-8 marca 2020). Następnie badaliśmy jak bardzo Polacy oddalali się od domów (14-20 marca) oraz jak kształtował się ruch między województwami (13-27 marca). Badaliśmy także wpływ sytuacji kryzysowej na korzystanie z mobile oraz co dzieci i młodzież robią na smartfonach.

W kwietniu, sprawdzaliśmy jak reagowali użytkownicy smartfonów i tabletów na odmrażanie gospodarki (13-19 oraz 20-26 kwietnia 2020). Zbadaliśmy także czy Polacy chcieli odwiedzić centra handlowe zaraz po pierwszym zniesieniu obostrzeń. W lipcu dowiedzieliśmy się jak wyglądały podróże wakacyjne w tym roku.

Poświęciliśmy także kilka analiz lokalizacjom handlowym i wpływowi, jaki na ich odwiedzalność ma pandemia (czerwiec, październik 2020). W związku z tym, że wiele wskazywało, iż powrót do poziomów sprzed pandemii potrwa jeszcze przez pewien czas, o ile w ogóle nastąpi, sprawdziliśmy kilka typów lokalizacji oraz zmiany w ruchu (sport i rekreacja, komunikacja miejska, restauracje, rozrywka).

Ponadto, raport zawiera podsumowanie możliwości marketingowych i badawczych, jakie dają dane lokalizacyjne z urządzeń mobilnych podczas kryzysu (reklama w aplikacjach, łączenie wielu kanałów dotarcia, działania alternatywne oraz lepsze poznanie grupy odbiorców).

W jaki sposób gromadzone są dane?

Gdy użytkownik urządzenia mobilnego otworzy stronę internetową lub aplikację zawierającą przestrzeń reklamową, na której widnieje reklama wyświetlana przez Selectivv, firma otrzymuje podstawowe informacje z urządzenia przenośnego wraz z indywidualnym numerem użytkownika (GAID / IDFA). Jesteśmy połączeni z sieciami reklamowymi, co daje nam dostęp do 350 tys. aplikacji i 17 milionów stron internetowych.

Bardzo przydatną metodą jest także korzystanie z danych historycznych z lokalizacji (Geotrapping®). Czym one są? To informacje o użytkownikach, którzy w przeszłości odwiedzili interesujące nas miejsca w określonym czasie (wybrane sklepy, targi, konferencje itp.).

Zbieramy informacje o lokalizacji, czasie, aplikacji, urządzeniu, systemie operacyjnym i operatorze sieci komórkowej. Na podstawie zebranych danych profilujemy konsumentów urządzeń mobilnych. Nasze algorytmy przewidują z dużą dokładnością nawet 362 fakty dotyczące pojedynczego użytkownika (nadal anonimowego). Informacje są gromadzone i aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Spis treści

Wprowadzenie (4)
W jaki sposób gromadzone są dane? (4)
Pozyskiwanie danych przez Selectivv w kontekście RODO (5)
Ograniczenia w przemieszczaniu vs ruch użytkowników smartfonów (6)
Ostatni weekend przed wprowadzeniem ograniczeń (7)
Czy Polacy zostali w domu? (11)
Ruch pomiędzy województwami (13)
Jak daleko od strefy domu znajdowali się Polacy w tygodniu poprzedzającym znoszenie obostrzeń oraz tuż po nim? (17)
Majówka inna niż wszystkie (21)
Wpływ COVID-19 na letni wypoczynek Polaków (24)
Zachowania użytkowników smartfonów (35)
Jak korzystaliśmy z urządzeń mobilnych? (36)
Jak pandemia zmieniła nasze zachowania? (37)
Sport i rekreacja (38)
Komunikacja (40)
Restauracje (41)
Rozrywka (42)
Jak zmieniła się konsumpcja internetu na mobile przez dzieci i młodzież? (43)
Lokalizacje handlowe (45)
Jak sytuacja kryzysowa wpłynęła na odwiedzalność lokalizacji handlowych? (46)
Hipermarkety (48)
Dyskonty (49)
Sklepy lokalne i osiedlowe (50)
Supermarkety (51)
Czy Polacy chcieli odwiedzić centra handlowe po weekendzie majowym? (52)
Niedziela bez handlu – zmiany w zwyczajach zakupowych Polaków (56)
Możliwości marketingowe i badawcze podczas kryzysu (64)
Reklama w aplikacjach (66)
Omnichannel i crosschannel (67)
Jak skorzystać na odwołanych wydarzeniach i zamkniętych centrach
handlowych? (68)
Możemy skupić się na lepszym poznaniu naszych odbiorców. (69)
Zakończenie (70)

 

Selectivv jest agencją full-service digital marketingu, specjalizującą się w precyzyjnej reklamie mobilnej i badaniach. Używając naszego autorskiego rozwiązania do zbierania danych i wewnętrznego DMP, łączymy dane online i offline, dzięki czemu nasze kampanie są skuteczne, a działania badawcze kompleksowe. Rozwiązania Selectivv są w pełni zgodne z RODO.
Stale współpracujemy z największymi domami mediowymi i agencjami reklamowymi w kraju. Tożsame usługi świadczymy również dla klientów indywidualnych. W naszym portfolio znajdują się projekty komercyjne realizowane dla takich podmiotów, jak: sieci handlowe, operatorzy telefonii komórkowej, instytucje finansowe, globalne marki czy sektor publiczny.