15:32, paź 19

Których obcokrajowców jest najwięcej w Polsce?

Których obcokrajowców jest najwięcej w Polsce?

Duży obszar działań badawczych Selectivv zajmuje analiza obcokrajowców przybywających do Polski. Powszechnie wiadomo, że najliczniejszą grupą są reprezentanci Ukrainy, którzy licznie przybywają do naszego kraju zza wschodniej granicy. Których obcokrajowców jest najwięcej w Polsce i jakie kraje plasują się na podium? 

Należy zacząć od wyjaśnienia metodologii badania. Obcokrajowiec zaliczany do grona przebywających w Polsce to osoba, obecna w kraju co najmniej 30 dni choć raz w ciągu roku. To daje możliwość odrzucenia wizyt stricte turystycznych i krótkotrwałych. 

W dobie obecnych wydarzeń na świecie i narracji geopolitycznej mogłoby się wydawać, że mieszkańcy odległych destynacji, takich jak kraje arabskie, Afryka czy kraje Bliskiego Wschodu znajdą się w tym zestawieniu dosyć wysoko. Tymczasem jak szacujemy, wśród ponad 2mln osób, które przebywały w Polsce ponad 30 dni, najliczniejszą grupą są Białorusini, a zaraz za nimi Rosjanie. Pozostałe kraje, które dołączyły do tego zestawienia mogą zadziwić. 

Wykres 1. Obcokrajowcy przebywający w Polsce, zestawienie TOP 3 na rok 2021.

Mołdawia, w poprzednich analizowanych okresach nie znalazła się w pierwszej dziesiątce. Teraz zajmuje w zestawieniu miejsce trzecie z wynikiem ponad 72 tys. Podobnie Indie i Gruzja z liczbą ponad 50 tys. osób. 
Wietnam, Turcja i Chiny, czyli narodowości które znalazły się w analizie zarówno w 2019, jak i 2020, również w tym roku są obecne pośrodku tabeli, w większości z tendencją wzrostową. Jedynie wśród obcokrajowców z Chin zanotowano spadek w stosunku do lat poprzednich. 
Niespodzianką w tym zestawieniu są narodowości takie jak Korea Południowa oraz Wielka Brytania. Również nie były brane pod uwagę w poprzednich latach, a w 2021 zamykają listę TOP10 obcokrajowców przebywających w Polsce. 

Obcokrajowcy przebywający w Polsce, zestawienie TOP 10 na rok 2021.

Dlaczego analizujemy takie dane i skąd się one biorą?

Poznawanie zwyczajów konsumentów to powszechnie stosowana praktyka, która otwiera wiele drzwi. Zarówno w przypadku prowadzenia statystyk, praktyk biznesowych i akcji społecznych na różnych szczeblach. Selectivv dzięki autorskim metodom pozyskiwania danych mobilnych, pracuje nad ich anonimizacją. Następnie mogą być wykorzystane przez firmy i instytucje, które sygnalizują na nie zapotrzebowanie. Każdy z nas wyraża na to zgodę, decydując się na odwiedzanie stron internetowych, wypełnianie ankiet bądź akceptowanie regulaminów. W tym przypadku jednym z ważniejszych elementów układanki jest wybór języka domyślnego na urządzeniu. Odniesień jest bardzo wiele, jednak najważniejsza w tym jest konkretna i spójna analiza.

Zachęcamy do monitorowania badań Selectivv. Pozwoli to jeszcze precyzyjniej obserwować sytuację zarówno w kraju, jak i na świecie. Pomoże również podążać za trendami oraz mądrze prowadzić lokalne i globalne przedsięwzięcia.
Skorzystaj z naszego newslettera i bądź na bieżąco.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Ostatnie wpisy

pl_PLPolish