12:22, maj 11

Majówka 2021. Gdzie i jak licznie wyjeżdżaliśmy na urlop majowy?

Majówka 2021. Gdzie i jak licznie wyjeżdżaliśmy na urlop majowy?

Za nami majówka. W tym roku aż o 30% spadła liczba wyjeżdżających Polaków. Wybieraliśmy góry i morze znacznie rzadziej niż w 2020 roku. Gdzie najchętniej decydowaliśmy się spędzać majówkę i dlaczego akurat tam?

Tegoroczna majówka bez wyjazdów?

Majówka, czyli kilka wolnych dni na początku miesiąca to idealna okazja do wyjazdów wewnątrzkrajowych. Spędzamy ten czas z rodziną i znajomymi, spotykamy się przy wspólnym grillu, spacerujemy, cieszymy się pierwszymi promieniami słońca. Zarówno rok temu jak i teraz pozostajemy w stanie zagrożenia epidemiologicznego, dlatego przemieszczamy się mniej i głównie po Polsce.

Co ciekawe w 2020 roku,  podczas krajowego lockdownu ponad 0,5 miliona Polaków wyjechało do innego województwa. W tym roku jesteśmy oswojeni z pandemiczną rzeczywistością i nie paraliżuje nas ona tak jak rok temu. Mimo to  zdecydowaliśmy się na urlop poza domem znacznie rzadziej. 

Gdzie wyjeżdżaliśmy?

Tu obyło się bez zaskoczeń. Według naszych badań wybieraliśmy województwa, które od lat pozostają w czołówce najatrakcyjniejszych pod względem turystyki. 

Analizę przeprowadziliśmy na próbie 542 812 unikalnych użytkowników urządzeń mobilnych w 2020 roku i  377 523 w 2021. Zarówno w tym roku jak i poprzednim, majówkę najchętniej spędzaliśmy w województwie małopolskim (26,8%). Na południu Polski wybieraliśmy także województwa dolnośląskie (17,0%) i śląskie (12,9%). Nad morze jeździliśmy rzadziej niż w 2020 roku, ale nadal w te same kierunki - do województw pomorskiego (12,9%) i zachodniopomorskiego (12,1%). Spośród pięciu najpopularniejszych kierunków podróży w 2020 roku największy spadek zaobserwowano w przypadku województwa zachodniopomorskiego, bo niemal o 50%.  Mimo to spadki widoczne były rok do roku dla każdego z badanych województw. 

Majówka 2021. Gdzie i jak licznie wyjeżdżaliśmy na urlop majowy?
Wykres przemieszczania się ludności w okresie majówki w latach 2020-2021

Co miało wpływ na zmniejszoną mobilność Polaków? Prawdopodobnie pandemia sprawiła, że wróciliśmy w rodzinne strony, mamy mniejsze budżety i czekamy na zmniejszenie obostrzeń w wakacje, kiedy będziemy mogli podróżować za granicę. 

Zmiana sytuacji epidemiologicznej z pewnością wpłynie na nasze zachowanie. Obserwujcie naszego bloga, na którym będziemy publikować wyniki kolejnych interesujących badań!

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy