10:48, gru 20

Marketing mobilny 2018 - 20 statystyk, które warto znać

Jak pokazują najnowsze badania i statystyki, ostatnie 12 miesięcy to kolejny wzrost znaczenia urządzeń mobilnych oraz dalsza smartfonizacja społeczeństwa. Koniec roku skłania do podsumowań. Zebraliśmy więc najciekawsze dane prezentujące skalę rozwoju technologii mobile i marketingu mobilnego. Sprawdź 20 statystyk, które warto znać.

Jak korzystamy ze smartfonów i tabletów?

Na świecie jest już ponad 3,5 mld użytkowników internetu mobilnego, co stanowi niemal połowę całej populacji. Globalny udział urządzeń przenośnych w internetowej aktywności wynosi 52,64%. Szacuje się, że codziennie spędzamy prawie 3,5h korzystając z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W 2018 roku ten czas ma być jeszcze dłuższy.

Marketing mobilny - Statystyki 2018

Nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona

89% ludzi używa smartfona podczas oglądania telewizji. 88% turystów wymienia smartfon jako najważniejszy przedmiot, bez którego nie wyobraża sobie podróży. Poprzez jedno kliknięcie w aplikacji zamawiamy taksówkę. Coraz częściej dokonujemy płatności za pośrednictwem urządzenia.

Jak pokazują wewnętrzne dane Selectivv oraz statystyki ComScore - social media, gry i wideo to najpopularniejsze dziś treści na mobile. Globalni gracze Google i Facebook zdominowali rynek aplikacji. Są właścicielami 9 z 10 najpopularniejszych tytułów na świecie (dane Statista).

Znaczenie aplikacji mobilnych

Jak podaje App Annie w Google Play dostępnych jest obecnie ponad 3,5 miliona aplikacji, natomiast w Apple App Store ponad 2 miliony. Według danych Statista w  ubiegłym roku oba sklepy odnotowały 197 mld pobrań, a do 2021 roku ta liczba wzrośnie do ponad 350 mld.

Zgłębiając statystyki można wnioskować, że ogólnie znana zasada 80/20 sprawdza się również w przypadku mobile. 80% czasu w tym kanale spędzamy korzystając z 20% zainstalowanych w telefonie mobilnych aplikacji. Przeciętny użytkownik posiada 5 ulubionych aplikacji. Warto zauważyć, że pierwsza najczęściej uruchamiana aplikacja jest aktywna przez 45% czasu, a piąta już tylko przez 4%.

Social media, a urządzenia przenośne

Okazuje się, że ponad 80% czasu w social mediach spędzamy na urządzeniach mobilnych. 54% użytkowników FB do przeglądania zawartości serwisu używa aplikacji. 87% przychodu z reklam wyświetlanych w serwisie jest generowane przez mobile.

Różnicę w wykorzystaniu technologii widać pomiędzy użytkownikami Twittera i LinkedIn. Nawet 82% pierwszych korzysta z serwisu przez aplikację mobilną, podczas gdy drudzy wybierają desktop - tylko 41% aktywnie używa aplikacji.

Wyszukiwania na smartfonach i tabletach

Statystyki wskazują rosnącą przewagę technologii mobilnych także w przypadku wyszukiwań w Google. Ich liczba na urządzeniach przenośnych przekroczyła już połowę wszystkich zapytań. Wiele z nich dotyczy wyszukiwań lokalnych. 88% osób, które poszukują informacji o usługach czy produktach w najbliższej okolicy korzysta z wyników wyszukiwania lub odwiedza daną lokalizację w ciągu 24h.

Mobile ważny dla handlu

Najbardziej aktywną grupą użytkowników smartfonów i tabletów są osoby w przedziale 18-39 lat. W tej grupie nawet 69% użytkowników rozpoczyna swoją ścieżkę zakupową na urządzeniu mobilnym. 44% z nich w celu znalezienia właściwej oferty używa tabletu. Już 70% użytkowników deklaruje, że przed dokonaniem zakupu w tradycyjny sposób najpierw poszukuje informacji o interesującym ich produkcie na urządzeniu przenośnym.

Z badań wynika także, że podczas pobytu w sklepie stacjonarnym 90% konsumentów używa smartfona. 54% z nich porównuje w tym czasie ceny, 48% szuka dodatkowych informacji o produkcie, a 42% sprawdza opinie dotyczące oglądanego produktu.

Wiedząc, że urządzenia przenośne stanowią coraz ważniejsze ogniwo w procesie dokonywania zakupu warto postawić pytanie, jakie działania są w stanie zachęcić użytkowników  do odwiedzania konkretnego sklepu lub skorzystania z danej oferty? Okazuje się, że dla 57% atrakcyjną zachętą byłaby dostępność kuponów na mobile, a 76% kupowałaby w danym sklepie, gdyby w kanale mobile dostępny był program lojalnościowy.

Tylko w 2016 roku urządzenia mobilne, z wyłączeniem tabletów, pośredniczyły w sprzedaży rzędu 60 miliardów dolarów. Stanowi to tylko ułamek kwoty 1,05 bilionów dolarów ze sprzedaży tradycyjnej. Szacuje się, że ta kwota zwiększy się nawet do 10 bilionów dolarów w 2021 roku.

Marketing mobilny w 2018 roku - najważniejsze statystyki

Najnowsze prognozy zakładają, że 60% reklamy w Internecie w nadchodzącym roku będzie dedykowana sektorowi mobile. Powyższe statystyki pokazują, że marketing mobilny i kampanie reklamowe na urządzenia przenośne to jedno z największych wyzwań w nadchodzącym roku. Wiedząc, że percepcja reklamy w mediach tradycyjnych, a nawet na desktopie różni się od tej na urządzeniach mobilnych, w 2018 roku powinniśmy zdecydowanie i odważnie postawić na projektowanie strategii specjalnie dla smartfonów i tabletów.

Źródła:

Zenith: "Zenith forecasts 75% of internet use will be mobile in 2017"
Statista: "Mobile internet traffic as percentage of total web traffic in August 2017, by region"
eMarketer: "Top 5 Stats to Know About Mobile Usage"
Deloitte: "Device addiction shifts to device etiquette"
AppAnie: "Top Predictions for the App Economy in 2018"
Nectafy: "Mobile Trends & Statistics That’ll Change Your Whole Marketing Strategy"
comScore: "Cross-Platform Future in Focus"
Aumcore: Mobile marketing statistics for 2018
MarketingLand: "Survey: 90 Percent Of Retail Shoppers Use Smartphones In Stores"
Adweek: "Facebook Raked in $9.16 Billion in Ad Revenue in the Second Quarter of 2017"
Foresster: "Mobile will influence $1,4 trillion in offline sales by 2021"

Zapisz się na newsletter marketingowy

Ostatnie wpisy