Najciekawsze przykłady kampanii mobile 2017 roku

Kampanie reklamowe na urządzenia przenośne to obecnie jeden z kluczowych elementów każdej strategii marketingowej. Rozwój technologii mobile, AR, VR, mixed reality, rozwijanie zbiorów danych i precyzyjne targetowanie wykorzystujące mikro momenty pozwalają na tworzenie błyskotliwych pomysłów na kampanie reklamowe, które jeszcze kilka lat temu pozostawały w sferze marzeń marketerów.

Wybraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, przykłady kampanie reklamowe z 2017 wykorzystujące technologie oparte o mobile.

Samsung – The Missed Spaceflight

To jeden z najciekawszych  i najczęściej nagradzanych pomysłów w tym roku w Polsce. Przykład kampanii mobile znakomicie łączącej technologię, storytelling i odwieczne marzenia człowieka o locie w kosmos. Do całej akcji koreański gigant zaangażował gen. Tadeusza Kuziora, pilota który 39 lat temu miał szansę polecieć w kosmos z misją Sojuz 30. Wtedy wybrano innego Polaka Mirosława Hermaszewskiego. Tym razem, po kilkudziesięciu latach od tamtych wydarzeń, polski pilot w końcu mógł odbyć upragnioną podróż. Wszystko dzięki aplikacji VR The Missed Spaceflight i technologii Gear VR pozwalającej przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Dzięki najnowszym urządzeniom Samsunga każdy użytkownik, w domowym zaciszu, może przeżyć wirtualny start rakiety i odbyć spacer w przestrzeni kosmicznej. Więcej pod tym linkiem.

Daimler Mercedes AMG GT – 50 lat AMG

Skuteczność kampanii reklamowej zależy w bardzo dużym stopniu od dotarcia do właściwej grupy docelowej. Na przykład kampanię mobile wykorzystującą geotrapping i dane o użytkownikach smartfonów i tabletów przeprowadziliśmy w czerwcu 2017 we współpracy z agencją LiquidThread. Założeniem kampanii była prezentacja historii marki Mercedes AMG w sposób nowoczesny i nieszablonowy. Celem – dotarcie z komunikatem do mężczyzn w wieku 35+, mieszkających w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, zainteresowanych motoryzacją. Aby dotrzeć do takich osób wykorzystaliśmy Geotrapping®(technologię pozwalającą na zebranie bazy użytkowników docelowych na podstawie ich lokalizacji w danym czasie – przy pomocy GPS). Wytypowane zostały osoby, które brały udział w największych eventach motoryzacyjnych w Polsce w ciągu 3 miesięcy przed zaplanowaną kampanią. Byli to m.in. uczestnicy Warsaw Night Racing, Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski czy Moto Show Kraków.

Promocja aplikacji Rossmann

Na uwagę zasługuje w tym roku skuteczna akcji przeprowadzona przez Drogerie Rossmann przenosząca biznes do świata mobile. Firma zdecydowała się na wypuszczenie długo wyczekiwanej aplikacji mobilnej będącej połączeniem platformy do sprzedaży m-commerce z programem lojalnościowym. Dla klubowiczów przygotowywane są atrakcyjne zniżki i oferty dopasowane do ich potrzeb.

Możliwość dołączenia do Klubu Rossmann możliwe jest wyłącznie z poziomu aplikacji. Patrząc na popularność jaką cieszyła się ona w tym roku uznać to można za słuszną decyzję firmy. W 2017 aplikację pobrano ponad 5,5 mln razy. Już kilka godzin po premierze aplikacja stała się najczęściej pobieraną Polską apką, a w ciągu pół roku awansowała do rankingu 10 najpopularniejszych w naszym kraju. Bohaterkami kampanii promującej aplikację były Anita Sokołowska, Małgorzata Socha, Joanna Liszowska i Magdalena Stużyńska – aktorki grające główne role w serialu „Przyjaciółki”.

The Lenz – Aplikacja Gorillaz

Innym ciekawym przykładem kampanii mobile wykorzystującym aplikację mobilną jest działanie zespołu Gorillaz. Przy okazji promocji swojej nowej płyty postanowili wykorzystać możliwości technologii mobile, AR (rozszerzonej rzeczywistości) oraz danych o geolokalizacji. Powracający po 7 latach zespół udostępnił za pośrednictwem aplikacji ponad 500 wirtualnych lokalizacji “Gorillaz House”, w których fani mogli posłuchać piosenek z nowego albumu “Humanz”. Jeszcze przed jego premierą skorzystało z tej możliwości 125 tys. fanów ze 146 krajów. Aplikacja Gorillaz łączy dwa światy: świat wirtualny – zespołu i rzeczywisty – świat ich fanów. Każdy użytkownik może przejrzeć specjalne materiały udostępnione przez zespół, poznać nieznane historie, czy przeżyć koncert w technologii 360. Kampania promująca album otrzymała Złotego Lwa na festiwalu w Cannes.

Mazda – Don’t scroll and drive

Jednym z najciekawszych przykładów ubiegłego roku łączących kampanię mobile z akcja społeczną była kampania zrealizowana przez japońskiego producenta samochodów – Mazdę. Kampania miała zwrócić uwagę odbiorcy na coraz powszechniejszy problem – scrollowania smartfona podczas prowadzenia samochodu. Reklama udostępniana była na portalach społecznościowych.

Emisja reklamy zbiegła się w czasie z video udostępnionym przez bezmyślnego kierowcę, które stało się viralem w sieci oraz innym video udostępnionym przez policję z Norfolk, jednym z najczęściej oglądanych filmów w najpopularniejszych brytyjskich serwisach informacyjnych. Filmik pokazywał kierowcę, który nie zatrzymał się na czerwonym świetle, a powodem tego był oglądany na telefonie mecz.

Reklama w formacie Rich Media pokazywała miniaturowy samochód wpadający w poślizg na ekranie urządzenia. Dźwięk kolizji i imitacja popękanego ekranu dawał do myślenia o konsekwencjach używania smartfona podczas jazdy.

Powyższe przykłady kampanii mobile z minionego roku pokazują, że oryginalna i ciekawa kreacja, niekonwencjonalny sposób dotarcia do użytkownika czy nowatorskie podejście do technologii przekładają się na zasięg kampanii, ich odbiór oraz zaangażowanie użytkownika.

Related Posts