08:52, lut 22

Reklama mobile oparta na danych wspiera promocję lokalnego biznesu

Rozwój technologii mobile sprawia, że ludzie żyją coraz szybciej. Na bieżąco sprawdzają interesujące ich treści i odbierają niezliczoną ilość bodźców. Generowane nieustannie potrzeby chcieliby zaspokajać jak najszybciej, najlepiej w miejscu, w którym aktualnie się znajdują.

Wzrastające znaczenie danych ze smartfonów

Od kilku lat obserwujemy, jak mobile staje się integralną częścią naszego życia. Kolejne aplikacje dostarczają nowych funkcjonalności będących częścią naszych przyzwyczajeń. Poprawia się jakość transferu danych, a co za tym idzie komfort korzystania z telefonu. Jak pokazują dane z rynku, przeciętny użytkownik spędza dziennie 2 godziny 51 minut na konsumowaniu treści w aplikacjach i na stronach mobile. Za pośrednictwem smartfonów i tabletów coraz częściej realizujemy transakcje w e-sklepach. Rosnąca popularność płatności mobilnych oraz aplikacji lojalnościowych sprawia, że mobile staje się świetnym wsparciem sprzedaży w sklepach stacjonarnych i sposobem na promocję lokalnego biznesu.

Reklama mobilna - promocja lokalnego biznesu

Reklama mobilna - promocja lokalnego biznesu

Marketingowcy, świadomi zachodzących przemian, coraz śmielej korzystają z technologii mobile. Wzrasta zainteresowanie reklamą mobile i budżety z nią związane. Jednak emisja kampanii i wsparcie sprzedaży to nie wszystko, co mobile może zaoferować. W najbliższym czasie w marketingu mobile na znaczeniu zyskiwać będzie rola danych ze smartfonów. Pod tym względem 2018 będzie rokiem przełomowym.

Korzystając ze smartfonów i tabletów użytkownicy udostępniają informacje o sobie. Są to dane demograficzne takie jak wiek, płeć, obszar zamieszkania, ale także miejsce pracy czy status matrymonialny. Niezwykle ważną częścią udostępnianych danych są dane behawioralne mówiące o zachowaniach i zainteresowaniach. Na podstawie tych informacji w Selectivv opracowujemy profile użytkowników. Analiza i profilowanie informacji z urządzeń przenośnych to istotny czynnik w dotarciu do klienta ze ściśle dopasowaną ofertą. Dodatkowo, dane geolokalizacyjne pozwalają na oszacowanie liczby osób o określonym profilu behawioralnym znajduje się w pobliżu wybranego punktu czy w danej strefie.

Dlaczego lokalny biznes wybiera przekaz promocyjny w kanale mobile

Spersonalizowany przekaz jest szansą na promocję lokalnego biznesu. Oparty na odpowiednio przeanalizowanych i przygotowanych danych, zapewnia dotarcie do właściwej grupy docelowej w określonym miejscu i czasie. Jest niezwykle atrakcyjną formą reklamy, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ jest rozwiązaniem najbardziej efektywnym. Firmy działające lokalnie, zazwyczaj nie dysponują zbyt dużym budżetem na reklamę, a mają potrzebę dotarcia do precyzyjnie określonej społeczności.

Cytując Dominika Karbowskiego wiceprezesa Selectivv Mobile House: Małe kampanie mobilne to koszt rzędu kilku tysięcy złotych — co jest w zasięgu portfela małych i średnich przedsiębiorstw. MSP są zainteresowane tym rozwiązaniem, tym bardziej że duża ich część to biznesy internetowe.

O tym, że do wykorzystania danych z mobile w celach promocyjnych przekonują się nie tylko duże firmy, ale i lokalny biznes świadczy rosnąca ilość niedużych kampanii zrealizowanych z wykorzystaniem technologii Selectivv.

Przykłady promocji lokalnego biznesu wykorzystujące precyzyjne dane i geolokalizację

Na takie rozwiązanie zdecydowała się na przykład firma Home Doctor, która stworzyła aplikację łączącą osoby chore ze specjalistami. Aplikacja umożliwia efektywne skrócenie czasu dojazdu lekarza do pacjenta lub połączenie chorego ze specjalistą w możliwie najkrótszym czasie.

Celem akcji było dotarcie do pacjentów, którzy w danym momencie znajdowali się w publicznych placówkach medycznych, np. czekając w kolejce na wizytę. Jak mówi Szymon Horaczuk współzałożyciel firmy Home Doctor: Dzięki kampanii dotarliśmy do osób potrzebujących szybkiej konsultacji lekarskiej. Podczas akcji zauważyliśmy znaczny wzrost konwersji, a także bezpośrednich telefonów, od pacjentów, którzy znużeni oczekiwaniem na swoją kolej zdecydowali się skorzystać z naszej usługi. Zamienili darmową, publiczną, jednak nieefektywną służbę zdrowia na opcję płatną — prywatną wizytę domową.

Na działania reklamowe oparte na danych promujące biznes lokalny zdecydowała się również firma Promax. Należy ona do grona największych operatorów kablowych w Polsce, ale jej obszar działania ogranicza się do południowej części województwa wielkopolskiego. Na tym terenie świadczy usługi w zakresie internetu światłowodowego, telewizji oraz telefonu i walczy z takimi gigantami jak UPC czy Netia.

Jak zaznacza Marta Krzyżanowska, kierownik działu marketingu w firmie Promax: Z uwagi na regionalny charakter działalności cały nasz marketing podporządkowany jest lokalizacji i warunkom technicznym dostępnym na danym obszarze.

Celem akcji promocyjnej "Idź w stronę światła" było pozyskanie klientów z regionu. Wykorzystano w niej dane o użytkownikach, takie jak lokalizacja i wiek. Przekaz reklamowy targetowany był na młodzież, ponieważ obecnie ma ona największy wpływ na wybór dostawcy usług internetowych w gospodarstwie domowym.

Korzystając z danych o użytkownikach i technologii Selectivv, mieliśmy szansę na dotarcie z naszym przekazem promocyjnym do młodzieży za pośrednictwem aplikacji mobilnych uruchamianych na smartfonach czy tabletach. Większość z nich stale korzysta z telefonów i na nich w dużej mierze skupiona jest ich uwaga. Dlatego mobile to idealny sposób dla firm z sektora MŚP na dotarcie do młodych osób — opowiada Marta Krzyżanowska.

Wykorzystanie wartościowych danych o użytkownikach w przekazie promującym lokalny biznes to rozwiązanie niezwykle efektywne. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą zaistnieć w świadomości klientów, powinny stawiać na spersonalizowaną reklamę mobilną opartą na danych.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Ostatnie wpisy

pl_PLPolish