Srebrna 16, Warszawa, Polska
+48 22 354-62-90

Rynek mobile programmatic w Europie wart 3.5 mld euro

IAB Europe i IHS Markit wspólnie ogłosili, że wydatki na reklamę mobile w 2016 r. w Europie w modelu programmatic osiągnęły wielkość 3.5 mld euro. Informacja pojawiła się przy okazji odbywającej się w Kolonii konferencji Dmexco jednego z największych wydarzeń branży marketingu internetowego w tej części świata.

Jak pokazuje raport IAB Europe ponad połowa rynku reklamy cyfrowej w Europie kupowana jest w modelu programmatic, a wydatki po raz kolejny osiągnęły ponad dwucyfrowy wzrost o 42,7%. W 2015 rynek wart był 5.7 mld euro, w 2016 roku oszacowano jego wartość na ponad 8.1 mld. Coraz większy udział w rynku zyskuje reklama mobile oraz video. Dla mobile jest to już 34% dla video 17%.

Rynek reklamy mobile urósł w 2016 roku prawie dwukrotnie o 87,8% i wart był 3.5 mld euro. W dodatku mobile jest najchętniej kupowanym formatem w modelu programmatic. Prawie 65% reklam emitowanych na urządzeniach przenośnych kupowana jest właśnie w ten sposób. Dla porównania w 2013 roku było to tylko 17,5%.

Wzrosty wydatków w 2016 video programmatic o 155% w porównaniu do roku 2015, sprawiły że wartość tego rynku to obecnie 1.4 mld euro. Wzrosty te były możliwe również dzięki mobile. Rok 2016 był przełomowy, jeśli chodzi o nastawienie reklamodawców do mobilnych kampanii wideo. Dostrzegli oni, że mobile oferuje już większy zasięg niż jakikolwiek pojedynczy kanał TV, a równocześnie pozwala targetować reklamy dużo precyzyjniej niż tylko w oparciu o widownię programu telewizyjnego.

Czas spędzany przez użytkowników na urządzeniach desktopowych ciągle maleje, podczas gdy na urządzeniach mobilnych nieustannie rośnie. Reklamodawcy dostrzegają szanse jakie otwiera przed nimi reklama w mobile. Dotarcie do szerokiej grupy odbiorców w określonym miejscu i czasie, przy jednoczesnym precyzyjnym targetowaniu sprawia, że reklama mobile zyskuje coraz większy udział w rynku i wydatki na nią będą jeszcze rosnąć.

Related Posts

Leave a reply


FreshMail.pl