COVID-19 – Co robimy w obecnej sytuacji? Przez wzgląd na duże zainteresowanie oraz dodatkową perspektywę, jaką dają dane lokalizacyjne o użytkownikach mobile przygotowaliśmy kilka analiz:
Przygotowaliśmy wizualizację obszarów we Włoszech, Niemczech, Francji i Hiszpanii, na których przebywali Polacy w weekend 6-8 marca 2020. "Polacy" w Selectivv DMP to użytkownicy, którzy w swoich urządzeniach mobilnych maja kartę SIM polskiego operatora i/lub ustawiony język polski.
Więcej o profilowaniu behawioralnym napisaliśmy tutaj.
Po raz pierwszy obserwujemy tak znaczne wzrosty popularności poszczególnych aplikacji. Dotychczasowe zmiany w aktywności użytkowników były sezonowe, związane z określonymi momentami w roku lub dużymi wydarzeniami sportowymi (np. wzrost używania aplikacji z kategorii zdrowie i fitness na początku roku wynikające z postanowień Noworocznych czy z kategorii sport przy okazji Olimpiady, Mistrzostw Piłkarskich itp.)
To pierwsza taka sytuacja od kiedy korzystamy z urządzeń mobilnych, gdy z dnia na dzień, większość pracowników jest zobowiązana pozostać w domu i pracować zdalnie. Ma to znaczący wpływ na wzrost zainteresowania aplikacjami. Także poczucie zagrożenia sprawia, że użytkownicy jeszcze więcej korzystają z komunikatorów by pozostać z bliskimi w kontakcie oraz wysyłać do siebie ważne komunikaty.
-mówi Dominik Karbowski, co-CEO Selectivv
Jak akcja #zostanwdomu wpływa na nasze zachowania na smartfonach? W przypadku komunikatorów mówimy o wzroście cztero- (Skype), pięcio- (Viber), a nawet ośmio- (WhatsApp) i dziewięciokrotnym (Facebook messenger), jeżeli chodzi o liczbę uruchomień. Youtube uruchamiano prawie sześć razy częściej, a Netflix prawie siedem.
Na przykładzie sześciu dużych miast w Polsce sprawdziliśmy jak mieszkańcy poszczególnych z nich dostosowują się do zalecenia pozostawania w domach podczas epidemii COVID-19. W tym celu określiliśmy 8 podstawowych odległości (blisko strefy zamieszkania: 0-100m, 100-200m, 200-500m, średnia odległość: 0,5-1km, 1-5km oraz znaczna odległość: 10-15km, 15km+). Próba dla analizy wyniosła 124 992 użytkowników.
Okazało się, że ponad połowa mieszkańców wybranych miast nie oddala się bardziej niż na 500m od strefy swojego zamieszkania. Najmniej oddalają się osoby mieszkające w Katowicach. 78% znajdowało się blisko strefy zamieszkania, a aż 71% wszystkich mieszkańców nie oddaliło się bardziej niż na 200m. Co ciekawe, również wśród Katowiczan, znalazła się największa reprezentacja osób pokonujących znaczne odległości (11% próby dla tego miasta oddaliło się na 10-15km oraz 15km+ od strefy zamieszkania). Także 10% Warszawiaków oddaliło się bardziej niż na 10km. Średnio od domu (0,5-10km) najliczniej oddalali się mieszkańcy Krakowa (35% analizowanych Krakowian).
W kolejnym badaniu sprawdziliśmy mobilność Polaków w dniach 13-27 marca, w skali kraju. Analizie poddaliśmy przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi 16 województwami wraz z kierunkami tych migracji. Analizie poddani zostali użytkownicy, których dane lokalizacyjne w badanym okresie pojawiły się w więcej niż jednym województwie. W ten sposób otrzymaliśmy próbę badawczą 2 311 687 osób, które w wymienionym okresie opuściły województwo, w którym zamieszkują.
Zarówno w przypadku przyjazdów jak i wyjazdów, na pierwszym miejscu znalazło się województwo mazowieckie. W analizowanym okresie, z mazowieckiego do innych województw wyjechało 482 988 osób. Stanowiło to ponad jedną piątą ogółu przemieszczających się w skali kraju. Natomiast do województwa przyjechało 485 541 osób (21,0% przyjeżdżających do wszystkich województw).
W top 3 województw z największą liczbą przyjeżdżających i wyjeżdżających znalazły się także wielkopolskie i śląskie. Z wielkopolskiego wyjechało 219 132 osoby, a przyjechało 246 415. Natomiast, ze śląskiego do innych województw wyjechało 208 329 osób - przyjechało 200 604.
Najmniej osób wyjechało ze Świętokrzyskiego - 53 553 osoby, co stanowiło 2,40% wszystkich wyjeżdżających. Także do tego województwa przyjechało najmniej osób - 53 772 (2,33% przyjeżdżających do wszystkich województw).
Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, znalezienie się na końcu tabeli jest zdecydowanym wyróżnieniem. Oprócz świętokrzyskiego, na końcu zestawienia znajdują się podlaskie (wyjechało 56 411, przyjechało 56 149) i opolskie (wyjechało 63 032, przyjechało 59 757).
Gdy weźmiemy pod uwagę stosunek przemieszczających się użytkowników urządzeń mobilnych, których badaliśmy do populacji zamieszkującej poszczególne województwa (wg. Danych GUS) w TOP3 wyjeżdżających znajdują się: mazowieckie, lubuskie i zachodniopomorskie, na przeciwnym biegunie zaś. śląskie, świętokrzyskie i podkarpackie.
Bardzo podobnie dane prezentują się pod względem przyjazdów do danego województwa. Najwyższy wskaźnik uzyskaliśmy w przypadku województwa mazowieckiego, lubuskiego i wielkopolskiego, a najniższy śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.