15:06, lut 13

Czy wiesz, ile czasu dziennie spędzasz na swoim telefonie? Prawdopodobnie dużo więcej niż myślisz.

Coraz wydajniejszy internet (stoimy u progu wejścia technologii 5G), większe wyświetlacze czy rosnący wybór aplikacji poprawiają komfort użytkowania. Jednocześnie sprawiają, że czas, który poświęcamy korzystaniu z urządzeń mobilnych stale się wydłuża. Czy wiesz, ile czasu spędzasz na swoim telefonie?

Infografika: Czy wiesz, ile czasu dziennie spędzasz na swoim telefonie? 3 godziny i 43 minuty.

Jak długo scrollujemy?

Przeciętnie spędzamy około 3 godziny korzystając ze smartfona. EMarketer podaje, że średni czas spędzany przez dorosłych Amerykanów wynosi 2 godz. 55 minut. Uwzględniając osoby młodsze, wynik ten zwiększa się do 3 godzin i 10 minut. Biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia mobilne otrzymujemy 3 godziny i 43 minut. W ubiegłym roku czas spędzony na urządzeniach przenośnych był pierwszy raz w historii dłuższy niż ten poświęcony na oglądanie telewizji. Wyniósł 21% całego czasu poświęcanego na konsumpcję mediów.

Chińczycy znowu przed Amerykanami.

Zadziwiające dane opublikowała firma badawcza QuestMobile dla rynku chińskiego. Według analizy, w ubiegłym roku przeciętny użytkownik spędził średnio więcej niż 6 godzin dziennie na korzystaniu z telefonu. Jest to ponad 10% więcej w skali 12 miesięcy. Przez rok, wzrosła także średnia liczba aplikacji używanych przez Chińczyków w miesiącu - z 21.3 do 23,6.

Ze smartfonem nonstop? 

Jeśli spojrzymy na dane dla całego świata - producent aplikacji RescueTime umożliwiającej monitorowanie swojej aktywności na urządzeniu podaje, że średni czas korzystania ze smartfona wynosi 3 godziny 15 minut. W grupie najbardziej zaawansowanych użytkowników, którzy stanowią 20% próby, nawet 4,5 godziny. 70% sesji ekranowych trwa krócej niż 2 minuty, a czas średniej aktywność wynosi około 1 minuty i 15 sekund. Najbardziej interesującym zdaje się być fakt, że około połowa sesji rozpoczyna się w ciągu 3 minut od poprzedniej. Co daje średnio liczbę 58 aktywności na smartfonie w ciągu dnia. Wg ankiety przeprowadzonej przez firmę doradczą Deloitte jest to 47 razy dziennie.

Dane zebrane w 57 krajach przez agencję Zenith pokazują natomiast, że średni czas korzystania z mobilnego internetu wzrósł od 2015 roku z 80 do 130 minut dziennie. Wzrost ten osiągał tempo 13% rocznie. Jak prognozuje agencja, do 2021 wzrost będzie mniejszy o ok.8%, ze względu na duże nasycenie smartfonami na rynkach rozwijających się. Obecnie, globalna konsumpcja mediów w 27% odbywa się za pośrednictwem internetu mobilnego. W 2021 r. wartość ta wzrośnie do 31%. 

Skąd biorą się takie wyniki? 

Gdyby się uprzeć, niemal do każdej codziennej czynności znaleźlibyśmy apkę… Smartfony wykorzystujemy do tak wielu zadań, że często nie jesteśmy nawet świadomi, jak dużo czasu przed nimi spędzamy. Czaty, sprawdzanie maila, kalendarz, newsfeed czy social media to podstawy podstaw, o których nie wypada wspominać… Już dawno urządzenia mobilne stały się kluczowym narzędziem w pracy, a jednocześnie najbardziej dostępnym dostarczycielem rozrywki. Przykładem może być fenomen gry pokemon GO, która miała być chwilową modą, a już trzeci rok fani wydają w niej ogromne pieniądze (w minionym roku 894 mln. dolarów). A popularność aplikacji Candy Crush Saga? Nawet najważniejsi politycy czy najwięksi przedsiębiorcy oddają się mobilnej rozrywce - sprawdziliśmy uczestników Forum Ekonomicznego w Krynicy. Już dawno upadł mit gracz - dziecka. W gry równie często, jeśli nie częściej grają dorośli.

Ponad 90% czasu na smartfonach spędzamy w aplikacjach. Korzystamy z social mediów, oglądamy wideo czy słuchamy coraz popularniejszych podcastów. Aplikacje społecznościowe przenoszą nasze życie towarzyskie online. Chętnie korzystamy z integracji platform multimedialnych z live-streamingiem. Wpływ na wydłużenie czasu korzystania ze smartfonów ma e-commerce - postępująca cyfryzacja branży detalicznej oraz rozwój płatności mobilnych. Ze smartfona korzystamy oglądając telewizję (tzw. multiscreening), w komunikacji miejskiej, na zakupach czy kibicując swojej ulubionej drużynie na stadionie. 

Na ile świadomie jesteśmy w stanie podejść do korzystania ze smartfonów?

Jako konsumenci mamy coraz większą świadomość, że za używanie smartfona płacimy danymi. Z jednej strony chcemy mieć większą kontrolę nad tym w jaki sposób są one używane i kto na nich zarabia. Z drugiej strony, często dzielimy się w sieci bardzo osobistymi informacjami. Telefon mamy zawsze przy sobie, a do słownika weszło nowe pojęcie nomofobia (ang. no-mobile-phone-phobia), czyli strach przed brakiem telefonu w zasięgu ręki lub jego utratą.

Infografika: Nomofobia - strach lub obawa przed niemożliwością skorzystania z telefonu komórkowego.
Nomofobia

Czy sprawdzaliście, ile czasu spędzacie na Facebooku? Samo ograniczenie korzystania z social mediów może sprawić, że będziemy mieli więcej wolnego czasu. Zastanawiacie się jak dużo? Możecie sprawdzić sami. Systemy operacyjne Android (od wersji 9) i iOS mają wbudowaną funkcję pozwalająca monitorować czas spędzony na telefonie w poszczególnych aplikacjach. Dzięki nim możemy bardziej świadomie podejść do korzystania z nich i docelowo ograniczyć czas spędzony na telefonie. 

W iOS jest to funkcja Czas przed ekranem, gdzie widzisz statystyki z podziałem na sieci społecznościowe czy aplikacje biurowe. Informacje o czasie korzystania z poszczególnych aplikacji, aktywacji ekranu czy liczbie powiadomień. Podobne statystyki znajdziecie w najnowszych systemach Android w zakładce Cyfrowa równowaga. Dla starszych wersji systemu jest możliwość pobrania aplikacji w Google Play. Informacje o tym, ile razy korzystaliście z poszczególnych aplikacji w danym dniu, ile razy odblokowaliście komórkę, ile powiadomień do Was dotarło. Po kliknięciu w kółeczko otworzą się statystyki z całego tygodnia. Możecie też ustawić liczniki czasu. W obu przypadkach możliwe jest ustawienie limitów na korzystanie z wybranych aplikacji.

Podobne mierzenie czasu spędzonego w aplikacjach i ustawienie wyłączenia umożliwiły Facebook i Instagram. Statystyki o czasie spędzonym w wymienionych aplikacjach możesz sprawdzić z poziomu ustawień aplikacji. Na Facebooku możesz na przykład określić preferencje dotyczące Aktualności, ustawić alarm po upłynięciu określonego czasu korzystania z aplikacji czy zmienić ustawienia powiadomień. Również w zakładce Twoja aktywność na Instagramie możesz zarządzać swoim czasem w tej aplikacji.

Last but not least

Otwartym pozostaje pytanie czy jesteśmy w stanie bardziej świadomie podejść do korzystania z urządzeń przenośnych? czy skorzystamy z powyższych rozwiązań i podejmiemy konkretne działania w celu ograniczenia czasu spędzanego na smartfonie, zrezygnowania z aplikacji społecznościowych czy wyłączenia powiadomień.

Zapisz się na newsletter marketingowy

Newsletter [Blog]

Ostatnie wpisy