Geotrapping ® w kampaniach reklamowych

Współczesny marketing wykorzystuje geotargetowanie by dotrzeć do osób, które przebywają w określonym miejscu i czasie. Cały proces odbywa się na podstawie danych lokalizacyjnych, czy to współrzędnych GPS czy adresu IP. Pozwala na wyświetlanie reklamy w promieniu danej lokalizacji – od kilkunastu metrów do większego obszaru, jak na przykład całego miasta. Reklama może np. zachęcać odbiorców do odwiedzenia danego sklepu czy promowanej lokalizacji lub skorzystania z oferty ograniczonej w czasie.
Jeśli działasz lokalnie i prowadzisz mały biznes,  takie rozwiązanie może przynieść rezultaty. W wielu przypadkach samo geotargetowanie może okazać się niewystarczające. Dlatego warto rozważyć bardziej precyzyjne sposoby dotarcia do potencjalnych klientów jak np. Geotrapping ®.

Jakim metodom warto się przyjrzeć? – Geotrapping ®

Miejsca, w których przebywamy są nierozłącznie związane z naszymi codziennymi aktywnościami i trybem życia. Pokazują jak spędzamy czas i czym się interesujemy. Często również wskazują na nasze intencje zakupowe. Odwiedziny w salonie samochodowym, na targach ślubnych czy w miejscu nowej inwestycji wiążą się z naszymi planami, tym, że możemy być zainteresowani danym produktem lub usługą.

Połączenie tych faktów oraz urządzeń mobilnych, które posiadamy ze sobą niemal zawsze i wszędzie, daje nam dostęp do historycznych danych z lokalizacji, które stanowią kolejny filar skutecznych działań marketingowych. Narzędziem, które da nam dostęp do informacji o użytkownikach odwiedzających dane lokalizacje jest Geotrapping ®. Dzięki niemu możemy wyświetlać reklamę interesującej nas grupie  dzień, tydzień czy miesiąc później. Ma to ogromną zaletę, ponieważ osoby, które uczestniczą w danym wydarzeniu, targach czy koncercie nie zawsze mają czas czy możliwość zapoznania się z reklamą od razu. Większą skłonność do zapoznania się z nią będą mieli na przykład odpoczywając wieczorem w domu. Jakie inne możliwości daje Geotrapping ®? Poniżej case study zrealizowanych kampanii.

Geotrapping ® umożliwia precyzyjny komunikat na podstawie częstotliwości odwiedzin

Wspólnie z domem mediowym Starcom zrealizowaliśmy kampanię do klientek salonów fryzjerskich i pracowników tych salonów promującą najnowszą gamę produktów marki L’Oréal. Na potrzeby kampanii wytypowano bazę ponad 1000 lokalizacji wraz ze współrzędnymi GPS. Geotrapping ® pozwolił na rozróżnienie osób stale przebywających w tych lokalizacjach (pracowników), od osób pojawiających się w tych lokalizacjach rzadziej (klientów). Dzięki temu inny komunikat reklamowy skierowaliśmy do fryzjerów i stylistów, a inny do kobiet korzystających z ich usług. Dzięki wykorzystaniu danych z bazy Selectivv DMP grupa docelowa została zawężona do kobiet wieku 18-34 lat. Dodatkowym elementem kampanii był retargeting do użytkowniczek, które wykazały zainteresowanie reklamą i kliknęły w nią. Na tym etapie promowana była aplikacja mobilna – Style My Hair. W aplikacji klientki mogły odnaleźć styl fryzury pasujący do ich urody i lepiej poznać produkty L’Oréal. Wykorzystując Geotrapping ® precyzyjnie dotarliśmy do kobiet będących w grupie odbiorców produktów marki, czego świadectwem był wysoki CTR na poziomie 4,01%.

 Selectivv. Kampanie reklamowe wykorzystujące  Geotrapping ®  - Promocja produktów L'Oreal oraz aplikacji Style My Hair
Selectivv. Kampanie reklamowe wykorzystujące Geotrapping ® – Promocja produktów L’Oreal oraz aplikacji Style My Hair

Geotrapping ® to także dotarcie do osób, które wykazały zainteresowanie produktem lub usługą

Innym przykładem kampanii, w której wykorzystany został Geotrapping ® była promocja nowych modeli aut marki Land Rover. Założeniem było dotarcie do osób, które w danym czasie mogły być zainteresowane kupnem nowego samochodu. Kluczowe okazało się dotarcie do użytkowników smartfonów i tabletów, którzy w okresie trwania kampanii odwiedzili salony samochodowe w poszukiwaniu auta. Na potrzeby realizacji kampanii wybrano salony samochodowe marki Land Rover oraz konkurencji w największych miastach w Polsce (Warszawie, Poznaniu, Katowicach, itp.). Reklamę skierowaliśmy do osób, które odwiedziły te salony oraz spełniały założenia wybranej grupy odbiorców. Co więcej, w ramach kampanii prowadziliśmy analizę użytkowników, którzy mieli styczność z reklamą. W toku przeprowadzonej analizy footfall okazało się, że ponad 6% użytkowników, którzy zobaczyli reklamą odwiedziło później salony Klienta. Raport oraz wnioski z analizy miały na celu również lepsze poznanie klienta marki, jego sprofilowanie i przygotowanie skutecznej strategii komunikacji w przyszłości.

Selectivv. Kampanie reklamowe wykorzystujące  Geotrapping ®  - Promocja nowej oferty Land Rover z klasy biznes
Selectivv. Kampanie reklamowe wykorzystujące Geotrapping ® – Promocja nowej oferty Land Rover z klasy biznes

Dotarcie do klientów ze specjalną promocją 

Geotrapping ® można wykorzystać w okresie wzmożonych zakupów przed świętami bądź podczas innych specjalnych okazji. Możemy w ten sposób dotrzeć do grupy swoich stałych klientów. Zaproponować im okolicznościowy rabat bądź zaprosić do odwiedzenia lokalizacji. Galerie i sieci handlowe mogą w ten sposób zastąpić druk gazetek promocyjnych i zaprezentować swoją ofertę w dużo bardziej przystępny i nowoczesny sposób. W odróżnieniu od gazetki, którą klient najczęściej przegląda w domu lub wyrzuca, ofertę na smartfonie może przejrzeć w wygodnej dla siebie chwili. Innym dobrym sposobem na wykorzystanie Geotrappingu ® jest przypomnienie się osobom, które w ostatnim czasie o nas zapomniały i nie odwiedzały naszej lokalizacji.

Dotarcie do uczestników wydarzeń dzięki usłudze Geotrapping ®

Za pomocą Geotrappingu ® można zebrać bazę osób, które były na targach pracy, mieszkaniowych, ślubnych albo konferencji IT. Takie wydarzenia wiążą się najczęściej z udziałem w nich określonej, charakterystycznej grupy osób. Osoby odwiedzające te lokalizacje zdradzają w ten sposób swoje zainteresowania, swoje plany oraz intencje zakupowe. Wystarczy, że reklamodawca ma informacje o miejscu i czasie, w jakim odbywać się będzie konferencja czy koncert. Następnie może wyświetlać uczestnikom adekwatną reklamę w kolejnych tygodniach. 

Selectivv. Kampanie reklamowe wykorzystujące  Geotrapping ® - dotarcie do uczestników wydarzeń
Selectivv. Kampanie reklamowe wykorzystujące Geotrapping ® – dotarcie do uczestników wydarzeń

Geotrapping ® nie jest ograniczony terytorialnie

Z Geotrappingu ® korzystają globalne brandy, by osiągnąć przewagę nad konkurencją lokalnie. Dla marki Adidas zrealizowaliśmy kampanię w Bułgarii, której celem była promocja nowego asortymentu. Klientowi zależało szczególnie na dotarciu do nowych klientów. Wraz z kreacjami wykorzystaliśmy list konkurencyjnych sklepów w największych miastach w tym kraju. Kampania skierowaliśmy do użytkowników odwiedzających te lokalizacje. Dodatkowo wykorzystując dane z bazy Selectivv DMP, grupę docelową zawęziliśmy do osób w wieku 18-45 lat zainteresowanych muzyką, modą i sportem.

Podsumowanie

Wykorzystanie Geotrappingu ® w kampaniach reklamowych pozwala na dotarcie do precyzyjnie określonej grupy osób, nie tylko w obrębie dowolnego obszaru, ale również na podstawie aktywności i zainteresowań. W dodatku możemy wybrać dogodny dla użytkownika moment wyświetlenia reklamy i nie jesteśmy zależni od konkretnej lokalizacji.

Geotrapping ®  + lokalizacja + użytkownicy = mnóstwo możliwości marketingowych w przyszłości.
Geotrapping ® + lokalizacja + użytkownicy = mnóstwo możliwości marketingowych w przyszłości.
Selectivv na Twitterze.

Related Posts