Marketing podczas kryzysu | Reklama w aplikacjach i na stronach www

Od wprowadzania systematycznego ograniczenia mobilności Polaków, dostępności punktów handlowych i usługowych minęło trochę czasu, więc możemy przeczytać wiele artykułów na temat tego, kto zyskuje, a kto traci na obecnej sytuacji w Polsce. Niewątpliwie największe wyzwanie stanowi utrzymanie płynności dostaw do sklepów oraz zamówień do domów klientów, ale także marketing podczas kryzysu. Istotne staje się także przetrwanie nagłego spadku w konsumpcji pewnych usług czy towarów. Wielu przedsiębiorców mierzy się z trudnymi zadaniami.

Co dalej? Prognozuje się [1], że po zakończeniu stanu wyjątkowego pewne przyzwyczajenia zostaną z nami na dłużej, a sprzedawcy produktów i usług online mogą liczyć na nowych stałych klientów w przyszłości. Dlaczego nadal warto inwestować w działania marketingowe? Jak wyznaczać cele? Oraz z jakich rozwiązań warto skorzystać? Odpowiedzi poniżej.

Marketing podczas kryzysu – jak działać kiedy tradycyjne kanały dotarcia zostają ograniczone niemal do zera?

Dla wielu biznesów działania cyfrowe stanowiły dotychczas pewien fragment całej aktywności reklamowej. Tak dzisiaj, jak i w nadchodzących miesiącach, wykorzystanie możliwości marketingu cyfrowego, w tym także rozwiązań na smartfony i tablety, da nam szansę utrzymania biznesu i odbudowy po kryzysie. Wiele firm, szczególnie tych z segmentu B2B, z dnia na dzień straciło strategiczne punkty pozyskiwania i utrzymywania relacji z klientem. Duże branżowe wydarzenia, jak targi i konferencje, zostały odwołane. Spotkania odbywają się za pośrednictwem narzędzi online. Korzystanie z wielu towarów i usług, w formie dotychczasowej, stało się niemożliwe lub zbędne. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przestać inwestować w marketing naszej marki. Wręcz przeciwnie. Nadal powinniśmy dbać o jej zasięg i reputację. Nadal mamy konkurencję. Wciąż potrzebujemy docierać do stałych i potencjalnych klientów. Wciąż możemy komunikować się z osobami, które bywają na targach lub charakteryzują się cechami pożądanymi dla naszej oferty.

Reklama w aplikacjach.

Po raz pierwszy obserwujemy tak znaczne wzrosty popularności poszczególnych aplikacji. Dotychczasowe zmiany w aktywności użytkowników były sezonowe, związane z określonymi momentami w roku lub dużymi wydarzeniami sportowymi (np. wzrost używania aplikacji z kategorii zdrowie i fitness na początku roku wynikające z postanowień Noworocznych czy z kategorii sport przy okazji Olimpiady, Mistrzostw Piłkarskich itp.). To pierwsza taka sytuacja od kiedy korzystamy z urządzeń mobilnych, gdy z dnia na dzień, większość pracowników jest zobowiązana pozostać w domu i pracować zdalnie. Ma to znaczący wpływ na wzrost zainteresowania aplikacjami. 

Selectivv.  Jak korzystamy z urządzeń mobilnych, kiedy nie wychodzimy z domu? Czyli jak wzrosła popularność używania poszczególnych aplikacji podczas kwarantanny COVID-19
Selectivv. Jak korzystamy z urządzeń mobilnych, kiedy nie wychodzimy z domu? Czyli jak wzrosła popularność używania poszczególnych aplikacji podczas kwarantanny COVID-19

Skoro wiemy, że nasi odbiorcy spędzają więcej czasu korzystając ze smartfonów (nie tylko komunikatorów, social media czy VOD), warto wdrożyć kampanie marketingowe do użytkowników określonych aplikacji lub grup aplikacji. Wyświetlając reklamę osobom korzy­stającym z wybranych aplikacji czy aplikacji z wybranych kate­gorii mamy jeszcze większy potencjał reklamowy niż dotychczas.

Omnichannel i crosschannel

Marketing podczas kryzysu to także wykorzystanie wielu narzędzi oraz kanałów komunikacji. Pozwala na dotarcie do większej grupy odbiorców – pozyskanie nowych klientów oraz utrzymanie dotychczasowych. Rozwiązanie, które stosujemy to np. łączenie działań w social media i na smartfonach.

Ostatnio, dla jednego z naszych klientów, przygotowaliśmy taką kilkuetapową strategię. Na początku, przeprowadziliśmy kampanię na social mediach i w wyszukiwarkach, aby lepiej poznać potencjalnego odbiorcę. Na tej podstawie, w drugim etapie, modyfikowaliśmy nasze działania – kreacje, treści na www, przekaz, grupę docelową itp. Zrealizowaliśmy również kampanię na urządzenia mobilne. Efekt? Zadowolony klient, który nie tylko osiągnął cele postawione kampanii (zebranie leadów), ale także lepiej poznał swoją grupę docelową, ulepszył treści prezentowane na stronie internetowej oraz zdecydował się na dalszą współpracę z Selectivv.

Jak skorzystać na odwołanych wydarzeniach i zamkniętych centrach handlowych?

Już wiemy, że nie dotrzemy fizycznie do osób, które zwykły brać udział w określonych wydarzeniach branżowych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dotrzeć do nich w ogóle. Jeżeli konferencje i targi były dla nas jedynie miejscem pozyskiwania klientów, którym później oferowaliśmy nasze usługi, szansa na sukces jest tym większa. Realizując kampanię marketingową opartą o technologię Geotrapping®, dotrzemy do użytkowni­ków, którzy w przeszłości odwiedzili interesujące nas lokalizacje (wybrane sklepy, targi, konferencje itp.). Odróżnimy także klientów wybranej marki od klientów jej konkurencji. Takie dotarcie może służyć nawiązaniu relacji, działaniom wizerunkowym, pozyskiwaniu leadów, a także sprzedaży. Korzystając z danych historycznych możemy także dotrzeć do osób, które zwykły spędzać czas w centrach handlowych i zainteresować ich ofertą internetową. 

Selectivv. Marketing podczas kryzysu. Reklama mobile do użytkowników, którzy w przeszłości odwiedzili interesujące nas lokalizacje lub wydarzenia.
Selectivv. Reklama mobile do użytkowników, którzy w przeszłości odwiedzili interesujące nas lokalizacje lub wydarzenia.

Możemy skupić się na lepszym poznaniu naszych odbiorców.

Organizując aktualną strategię oraz planując działania na za dwa lub trzy miesiące, warto dokonać analizy klientów własnych, potencjalnych lub konkurencji. Jak wygląda takie badanie i jakich informacji dostarcza? Korzystając z danych historycznych z lokalizacji, analizy aplikacji oraz ulepszonego profilowania możemy przygotować raport. Na jego podstawie poznajemy demografię i charakterystykę grupy, do której chcemy kierować naszą ofertę. Efektywnie dowiadujemy się jak nasi potencjalni odbiorcy się zachowują, jaki prowadzą styl życia, jakie mają potrzeby i aspiracje. Przygotowanie takiej charakterystyki wcześniej pozwoli zaoszczędzić na ewentualnych eksperymentach później. Daje także podstawy do realnego planowania w momentach dynamicznie zmieniającej się sytuacji, czyli pozwala efektywnie wykorzystać czas w kryzysie.

Reasumując

Obecna sytuacja nie jest łatwa. Dla wielu jest bardzo trudna. Wiemy, że ograniczenie działań marketingowych czy PR-owych zdaje się być pierwszym słusznym krokiem, który możemy podjąć. Jednak marketing podczas kryzysu jest potrzebny. Warto przeorientować swoje strategie na online zamiast rezygnować z reklamy. Wiemy, że każdy jest inny i posiada wyjątkowe potrzeby. Kryzys kiedyś dobiegnie końca. To od działań marketingowych podjętych dzisiaj zależy, gdzie będzie Twoja firma za kwartał, 6 miesięcy czy rok.

Czy chcesz, aby Twoja reklama była bardziej skuteczna? Użyj więcej niż jednej metody targetowania. Dopasujemy je do Twoich wymagań.

[1] Przez koronawirusa zaczniemy kupować głównie w sieci [in:] retail350

Related Posts