17:37, May 12

Krok po kroku tworzymy skuteczną kampanię mobile RTB

Kontynuujemy cykl wpisów dotyczących reklamy mobile oraz RTB. W poprzednich wpisach nieustannie powtarzaliśmy, że mobile i RTB to nic straszonego, a dziś zaprezentujemy to w praktyce. Oto poniżej prezentujemy jak w 5 krokach stworzyć dobrą i skuteczną kampanię mobilną.

Jako przykład stworzymy kampanię w ramach platformy Selectivv dla firmy EBDF S.A. – firmy doradczej, która jest naszym klientem, a którą to serdecznie pozdrawiamy 😉

Krok I. Podstawowe informację

W pierwszym kroku należy określić podstawowe informację dot. kampanii mobile RTB tj. nazwa, opis, strona www oraz godziny w których chcemy emitować reklamę.

Krok II. Obszar kampanii

Kolejnym krokiem jest wybór tego, w jakim obszarze świata chcemy się reklamować, a więc tzw. geotargetowanie. Możemy wybrać poszczególne kraje, miasta, a nawet ulice lub obiekty, gdyż mamy tutaj wyboru obszarów od 250 m do 50 km.

EBDF to firma zajmująca się m.in. pozyskiwaniem kapitału i dotacji dla przedsiębiorców. Wspólnie więc, postanowiliśmy zrobić kampanię w obszarze Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kutnie oraz okolicach Bielan Wrocławskich/k. Wrocławia, a więc w lokalizacjach, gdzie znajdują się potencjalni klienci EBDF.

Krok III. Targetowanie, a więc wybór, do kogo kierujemy kampanię

Kampanię mobilną możemy realizować zarówno w aplikacjach, które mamy zainstalowane na telefonach oraz na mobilnych wersjach stron web. Potencjalnymi klientami firmy EBDF są przedsiębiorcy, dlatego wybraliśmy 3 główne kategorie aplikacji, w jakich chcemy się reklamować, a więc Biznes, Edukacja oraz Wiadomości. Dodatkowo do tzw. whitelisty (aplikacji szczególnie preferowanych) dodaliśmy takie aplikacje jak Nasze Miasto, News Poland oraz Polskie Radio FM. Jeżeli chodzi o wersje mobilne stron WWW, tutaj wybraliśmy wszystkie dostępne strony.

Kolejne opcje wyboru naszego tzw. targetu to płeć użytkownika, system operacyjny telefonu (Android/iOS/Windows Phone), operator komórkowy (Orange, Play, Plus, T-Mobile) itd. Są to elementy, których nie zaznaczaliśmy, ponieważ klientem firmy może być każdy z użytkowników, niezależnie od tego, jaki ma model telefonu, płeć lub operatora.

Spośród wszystkich możliwości użyliśmy tylko dwóch opcji, a konkretniej:

– „Filter out low CTR users”, a więc wykluczyliśmy osoby nie klikające zazwyczaj w banery (w kampanii zależy nam na kliknięciu i wejściu na landing page).

– „Target phone language”, a więc jakiego języka użytkownik używa w swoim telefonie. W obu obszarach, gdzie będzie emitowana reklama, pracuje sporo obcokrajowców. Banery reklamowe są przygotowane w języku polskim – zależy nam więc, aby dotrzeć do osób używających tego języka.

Krok IV. Budżet

W zakładce budżet ustalamy ile maksymalnie chcemy wydać na całą kampanię, ile dziennie oraz ile jesteśmy gotowi maksymalnie zapłacić za CPM, a więc 1000 wyświetleń. Należy zwrócić uwagę, że jest to wartość maksymalna. Jeżeli w danym geo-obszarze, u osób o danych parametrach, będą dostępne powierzchnie reklamowe w niższej cenie, system zakupi w pierwszej kolejności te tańsze reklamy. Dlatego mimo, że ustaliliśmy 2 dolary jako maksymalny CPM w kampanii, po jej zakończeniu wartość efektywna (eCPM) może wynieść mniej np. mieścić się w przedziale 0,8-1,2 dolara.

Krok V. Kreacje reklam – banery

Ostatnim krokiem przy tworzeniu skutecznej kampanii mobilnej jest dodanie kreacji reklam, a więc tzw. banerów. Mogą to być obrazki w formacie jpg, png, animacje gif lub kody JS, VAST TAG z zewnętrznych ad serwerów, jeżeli klient takowych używa.

EBDF dostarczył nam banery w najpopularniejszych rozmiarach, a więc 320×50 (belka na górze lub na dole ekranu) 300×250 (pół ekranu) oraz 320×480 tzw. full screen, a więc pełen ekran.

System automatycznie dobiera odpowiedniej wielkości baner. Warto zauważyć, że w kreacjach brak wielkości „tabletowych”. System więc automatycznie odrzuci te transakcje/bidy i weźmie udział tylko w tych, które odpowiadają naszym parametrom. Oto przykłady kreacji:

Summary

Jak widać kampanię mobile RTB można zrealizować w 5 krótkich krokach. W ten sposób w kilka minut mamy możliwość dotrzeć do nowej grupy odbiorców.

W kolejnym wpisie przybliżymy jakie informację widzimy w trakcie oraz po zakończeniu kampanii.

Artykuł ukazał się pierwotnie na Gomobi.pl

Subscribe to the marketing newsletter

Newsletter [Blog]

Recent posts